Architektura MuratorWydarzeniaDialog z krajobrazem

Dialog z krajobrazem

Specyficzną cechą projektów zaprezentowanych w Krakowie podczas listopadowej konferencji Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu (SAK) była wyrażona środkami przestrzennymi – także rozwiązaniami krajobrazowymi i zielenią – narracja o przeszłości. Dzięki takiemu podejściu do materii projektowej architekci mogą wywoływać u odbiorców emocje pozwalające im lepiej zrozumieć terytorium – piszą Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak.

Dialog z krajobrazem
Venustas et Utilitas, Mechtenberg/Essen, Niemcy. Projekt badwaczy autorstwa Paolo L. Bürgiego odnoszący się do estetyki rolniczego krajobrazu w kontekście miejskim, 2010. Fot. Studio Bürgi/Serwis prasowy SAK

Od 5 lat Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu (SAK) organizuje odbywające się dwa razy w roku konferencje poświęcone tej nieco odrębnej dziedzinie architektury. W listopadzie w krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha miała miejsce ostatnia edycja zatytułowana Dialog z krajobrazem. Architekt krajobrazu i jego rola w kształtowaniu przestrzeni.

Gośćmi konferencji byli m.in. szwajcarski architekt krajobrazu Paolo L. Bürgi, który zaprezentował kilka wybranych projektów własnego autorstwa z pogranicza land artu, pochodząca ze Szwecji Lisa Diedrich, która opowiedziała o serii publikacji Landscape Architecture Europe oraz duet projektantek z Czech – Klara Salzmann i Eva Wagnerová.

Wypowiedzi prelegentów dotyczyły większości zagadnień, którymi współcześnie zajmują się architekci krajobrazu. W ich głosach wyraźnie przebijała troska o stan środowiska naturalnego, w tym zagospodarowanie terenów poprzemysłowych. Specyficzną cechą prezentowanych projektów jest wyrażona środkami przestrzennymi – także rozwiązaniami krajobrazowymi i zielenią – narracja o przeszłości. Dzięki takiemu podejściu do materii projektowej architekci mogą wywoływać u odbiorców emocje pozwalające im lepiej zrozumieć terytorium.

Konferencji towarzyszyła wystawa (w tym roku 2. edycja) Współczesna architektura krajobrazu krajów Grupy Wyszehradzkiej, na której zaprezentowano 40 zrealizowanych projektów z Polski, Czech, Słowacji i Węgier – parków, miejskich przestrzeni publicznych, placów zabaw i prywatnych ogrodów.

Międzynarodowa Konferencja Naukowa ACPS 2021: Architecture, City, People, Structure Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej zaprasza do udziału w konferencji ACPS 2021: Architecture, City, People, Structure. Jak zapowiadają organizatorzy, spotkanie będzie doskonałą okazją do zaprezentowania swoich najnowszych prac i przemyśleń na temat kierunków kształtowania architektury w XXI wieku.
The invincible city: międzynarodowa konferencja z udziałem ekspertów UNESCO, ICOMOS i ICCROM Jak na przestrzeni lat zmieniło się podejście do rekonstrukcji historycznych zespołów? Jakie mamy dziś możliwości ochrony zagrożonego dziedzictwa i jakie wyzwania stoją przed architektami i konserwatorami zabytków? Między innymi na te pytania spróbują znaleźć odpowiedź uczestnicy międzynarodowej konferencji „The invincible city. Society in cultural heritage recovery” organizowanej z okazji 75-lecia odbudowy Warszawy i 40. rocznicy wpisania stołecznej starówki na listę UNESCO.
Po co nam rzemiosło? Konferencja o nowym rzemiośle Kim jest nowy rzemieślnik? Czy jest sens odróżniać nowe rzemiosło od tradycyjnego? Rzemiosło to moda, czy społeczny trend? Między innymi na te pytania będą starali się odpowiedzieć uczestnicy konferencji „Wytwórczo / Makingly” organizowanej przez Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.
Well-Being Design 2020: projektowanie dla przyszłości Cztery tytuły wnętrzarskie, wykłady i dyskusje z udziałem architektów, designerów i specjalistów z dziedziny projektowania doświadczeń. Już 5 listopada odbędzie się całodniowa konferencja Well-Being Design 2020 poświęcona projektowaniu, które skupia się na podnoszeniu jakości życia użytkowników i trosce o środowisko!
BIM DAYS 2020: podsumowanie konferencji Autodesk Jakie trendy zdominują przyszłość polskiej architektury? Czy BIM w Polsce się opłaca? Jak wykorzystać BIM w procesie projektowania konstrukcji i planowania realizacji? To tylko niektóre z zagadnień, które zostały omówione podczas październikowej konferencji BIM DAYS 2020.
Konferencja „Miasta Przyszłości” 2020 W dniach 15-17 września odbędzie się 3. edycja konferencji „Miasta Przyszłości” poświęconej najnowszym trendom i rozwiązaniom dla miast. Wśród prelegentów architekci, aktywiści i samorządowcy.