Diverçity – ucząc się od miasta przyszłości

i

Autor: Archiwum Architektury

Diverçity – ucząc się od miasta przyszłości

2010-11-04 1:00

W ramach ostatniego weekendu z wystawą Diverçity. Learning from Istanbul zapraszamy na dyskusję z udziałem architektów Tomasza M. Koniora, Romana Rutkowskiego oraz Aleksandry Wasilkowskiej. Punktem wyjścia do rozmowy będzie pytanie o przyszłość dynamicznie rozwijających się, potencjalnie otwartych miast – takich jak Stambuł czy Warszawa – i realne/fikcyjne scenariusze ich dalszego rozwoju

Osman Bozkurt, Night Parks, 2008

Diverçity – ucząc się od miasta przyszłości

5 listopada 2010 (piątek), g. 18.00 Sala KINO.LAB / CSW Zamek Ujazdowski / Jazdów 2 / Warszawa

W dyskusji udział wezmą: Tomasz M. Konior, Roman Rutkowski oraz Aleksandra Wasilkowska Prowadzenie: Kaja Pawełek

W ramach ostatniego weekendu z wystawą Diverçity. Learning from Istanbul zapraszamy na dyskusję z udziałem wybitnych polskich architektów. Punktem wyjścia do rozmowy będzie pytanie o przyszłość dynamicznie rozwijających się, potencjalnie otwartych miast – takich jak Stambuł czy Warszawa – i realne/fikcyjne scenariusze ich dalszego rozwoju. Przykład Stambułu – eurazjatyckiej megametropolii, przy zachowaniu wszystkich różnic, przynosi w polskim kontekście zaskakująco wiele znajomych elementów, należących do globalnego systemu ekonomii i rozwoju, które współcześnie w podobny sposób działają i w Warszawie, i we Wrocławiu, i w tysiącach innych miejsc na świecie.

Doświadczenie ostatnich kilkunastu lat nasuwa wniosek, że nie ma jednego stałego paradygmatu miasta. Zmiany polityczne i ekonomiczne po roku 1989 spowodowały wykształcenie się neoliberalnego modelu współczesnego miasta, który rezygnuje z planowania jako całości, ograniczając się do zabudowy niewielkich obszarów, podczas gdy inne części miasta znikają z pola zainteresowania.

Metropolie są miejscami przyspieszenia, szybkich pieniędzy, ograniczenia i wykluczenia, twardych zasad, samotności i lęków, wykorzenienia i utraty kontaktu z naturą. Miasta, które nigdy nie zasypiają, tętnią życiem, działają jak magnesy. Ich obietnice i iluzje stanowią punkt wyjścia dla rozmowy. Zaproszeni do udziału w dyskusji architekci poznają i analizują zabudowę, energię miasta, ruch mieszkańców i odnajdują konotacje z innymi (poza)europejskimi metropoliami.

Pytanie, w jaki sposób wykorzystać dynamikę transformacji miast dla dobra ogółu mieszkańców i jaśniejszej wizji przyszłości? Jak zachować naturalnie wykształcane strategie miejskiego przetrwania, adaptacje przestrzeni publicznej, kreowane spontanicznie przestrzenie wspólne? W jaki sposób sprawić, by różnorodność i współistnienie formalnego/nieformalnego gwarantowały w mieście równowagę społeczną, ekonomiczną i kulturową, a nie były źródłem dyskryminacji i podziałów? Jaką rolę może pełnić w procesie kształtowania przyszłego obrazu miasta architektura?

Wyobraźnia i odwaga bardziej złożonego myślenia o przyszłości – opartego nie tylko na statystykach i wskaźnikach ekonomicznych, ale przede wszystkim na wyobrażeniu sobie lepszego świata – jest pierwszym krokiem do stworzenia obrazu miasta na horyzoncie przed nami – od którego możemy się nauczyć, jak kształtować je tu i teraz.

W dyskusji udział wezmą

Tomasz M. Konior, katowicki architekt (dyplom WA PK 1994), założyciel Konior Sudio http://www.koniorstudio.pl/ w 2008 roku znalazł się na liście 40 najlepszych architektów Europy poniżej 40 roku życia. W latach 2000-2009 członek Zarządu Stowarzyszenia Architektów Polskich w Katowicach, gdzie od 2003 do 2008 roku pełnił funkcję Wiceprezesa ds. twórczości. Sędzia konkursowy SARP, Członek Kolegium Sędziów Konkursowych. Współzałożyciel i Wiceprezes Instytutu Współczesnego Miasta. Autor m.in. koncepcji przebudowy centrum Katowic. Ma trwały wpływ na zmianę wizerunku śródmieścia stolicy województwa śląskiego za sprawą wielokrotnie nagradzanej rozbudowy Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej SYMFONIA i ważnego projektu Nowej Siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, za które został wyróżniony nagrodą Europan Commercial Property Awards. Tworzy dla ludzi, nieustannie szuka punktów odniesienia w kontekście czasu, miejsca, natury i kultury. Brał udział w wielu debatach dotyczących rozwoju i przyszłości miasta, w tym konferencji Miasto Marzeń (w związku z kandydaturą Miasta Katowice do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016). Nieustannie podkreśla, że w mieście ważniejsze niż sama architektura są przyjazne ludziom miejsca na „ludzką skalę” - Ważne, by nie skupiać się na samym przedmiocie, którym jest budynek, ale na tym jak budynki wchodzą we wzajemną interakcję, by centralna przestrzeń miejska żyła przez 24 godziny na dobę.

Roman Rutkowski, architekt i krytyk architektury, właściciel pracowni Roman Rutkowski Architekci (rr-a) http://www.rr-a.pl/, laureat prawie dwudziestu krajowych i zagranicznych konkursów architektonicznych, od 2004 korespondent czasopisma A10 - new European architecture, współpracownik Autoportretu - pisma o dobrej przestrzeni, adiunkt w Zakładzie Projektowania Architektury Użyteczności Publicznej Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, wiceprezes wrocławskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich, polski ekspert Europejskiej Nagrody Miesa van der Rohe oraz wydawnictwa Worldwide Architecture towarzyszącemu Biennale Architektury w Wenecji. W kwietniu rr-a wygrało konkurs na zagospodarowanie przebudowanego po wojnie w duchu modernizmu Placu Nowy Targ we Wrocławiu, jeden z trzech placów - po Rynku i przyległym do niego Placu Solnym - w obrębie wrocławskiego Starego Miasta.

Aleksandra Wasilkowska, ukończyła studia na WA PW oraz w Ecole d’Architecture de Bretagne we Francji. W 2007 założyła pracownię http://www.olawasilkowska.com/, której celem są badania strategii związanych z przestrzenią miasta. Realizując projekty z pogranicza architektury, sztuki i nauki, współpracowała z artystami, socjologami, matematykami i naukowcami. Projekty te — m.in. Symbiotic City (2005), MultipliCity Disorder (2008), Warsaw as Emergent Structure (2009), Em_Wwa (2009) i Assemblage (2010) — mają na celu poznawanie nowych praktyk miejskich oraz sposobów wspólnego kształtowania przestrzeni publicznej. Brała udział w wielu wystawach m.in.: Warszawa w budowie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa (2009), Ekspektatywa w Fundacji Bęc Zmiana, Warszawa (2009), a także Niezwykle rzadkie zdarzenia Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa (2009). Ukończone projekty to m.in. [No. Platform] dla Zachęty Narodowej Galerii Sztuki, Warszawa i tymczasowa konstrukcja dla Chelsea College of Art and Design, Londyn (2010). Współautorka koncepcji wystawy Emergency Exit w Pawilonie Polskim na 12. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji.

Wykład odbywa się w ramach programu towarzyszącego wystawie Diverçity. Learning from Istanbul (18.09 – 7.11.2010)

Organizatorzy dyskusji: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski  oraz miesięcznik „Architektura-murator”

Partnerzy: Europejska Stolica Kultury Istanbul 2010, Miasto st. Warszawa / Biuro Europejskiej Stolicy Kultury 2016, program British Council My City

Sponsorzy: Samsung, VideoBoard, Clear Channel

Patronat medialny: Architektura-murator, Gazeta Wyborcza, Trójka - Program 3 Polskiego Radia, Aktivist, Exklusiv, Sztuka.pl, Artinfo.pl, Stolica, Elle Decoration

Diverçity – ucząc się od miasta przyszłości

i

Autor: Archiwum Architektury