Architektura MuratorWydarzeniaDizajn od kuchni. MOCAK zaprasza na spotkania ze znanymi projektantami

Dizajn od kuchni. MOCAK zaprasza na spotkania ze znanymi projektantami

MOCAK - Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie rozpoczyna cykl spotkań - dyskusji polskich projektantów z producentami zainteresowanymi inwestowaniem w dizajn. Wśród gości m.in. Jerzy Porębski, Bartosz Mucha, Marek Cecuła...  Najbliższe spotkanie już 10 października

Czy współczesne wzornictwo pozwoli polskim producentom podbić zagraniczne rynki? Co sprawia, że współpraca między projektantami a producentami jest wciąż trudna? Czy nastawione na przetrwanie firmy mogą sobie pozwolić na ryzyko inwestowania w nowe rozwiązania?
W czasie konfrontacji poruszonych zostanie kilka zagadnień, poczynając od kwestii roli wytwórców w tworzeniu tendencji wzorniczych, skończywszy na coraz to częstszych przykładach młodych projektantów i konsumentów, którzy literalnie biorą sprawy w swoje ręce.
Spotkania poprowadzi Dominik Lisik, architekt i projektant związany z kwartalnikiem 2+3D, wykładowca Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.


Najbliższe spotkanie z cyklu Dizajn od Kuchni

10 października, godz. 17.30 – Transport szynowy
Bartosz Piotrowski – główny projektant w zakładach PESA Bydgoszcz S.A., absolwent Wydziału Architektury i Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie obronił doktorat w 2010 roku. Od 2005 roku pracuje w PESA Bydgoszcz S.A. Szefem Działu Przemysłowego Projektowania w Departamencie Badań i Rozwoju PESA Bydgoszcz. Autor projektów kilkunastu pojazdów szynowych. Od 2010 roku wykłada Wydziale Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Wraz z Kamilą Kamińską prowadzi Circle Studio Projektowe (www.circle.com.pl).

Jacek Konop – dyrektor działu badań i rozwoju zakładów PESA Bydgoszcz S.A. Jacek Konop jest projektantem, technologiem i konstruktorem pojazdów szynowych, członkiem Sekcji Metod Eksperymentalnych Mechaniki w Komitecie Mechaniki PAN. Od 2010 roku jest dyrektorem Działu Badań i Rozwoju.


Pozostałe spotkania - program

12 września, godz. 17.30 – Mebel jako produkt
Piotr Voelkel – założyciel i właściciel Grupy Kapitałowej Vox i School of Form
Piotr Kuchciński – projektant mebli i wyposażenia wnętrz, grafik i architekt

Jeden z największych polskich producentów mebli Piotr Voelkel rozmawia z nagradzanym w kraju i za granicą projektantem Piotrem. Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem liczby eksportowanych mebli; wciąż jednak brak jej rozpoznawalnej marki. Jak wykorzystać ten potencjał?

19 września, godz. 17.30 – Przestrzeń publiczna
Jerzy Porębski – profesor, architekt i projektant, założyciel Towarzystwa Projektowego
Marek Kuzaka – prezes Zarządu agencji reklamy zewnętrznej AMS S.A.

Jerzy Porębski, twórca nowej identyfikacji miejskiej dla Warszawy i Bielska-Białej, projektant odpowiedzialny za modernizację Dworca Centralnego oraz Marek Kuzaka, ekonomista i prezes AMS, firmy odpowiedzialnej za pozytywną zmianę wizerunku polskich miast porozmawiają na temat kondycji przestrzeni publicznej oraz roli reklamy w krajobrazie miasta. Na spotkaniu będzie można dowiedzieć się również czym charakteryzuje się dizajn elementów wyposażenia miejsc publicznych i jaki ma on wpływ na nasze w nich funkcjonowanie.

Więcej o uczestnikach spotkania
Jerzy Porębski – profesor zwyczajny na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie. W latach 2005–2012 pełnił funkcję dziekana. Jest członkiem Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych należącego do międzynarodowej organizacji projektantów BEDA. Dyplom na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, 1980 i na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego ASP w Warszawie, 1982. Twórca nowej identyfikacji miejskiej dla Warszawy i Bielska-Białej, projektant odpowiedzialny za modernizację Dworca Centralnego ("Architektura-murator" nr 2/2012) i za uporządkowanie części publicznych komunikacji miejskiej w strefach zabytkowych stolicy.

Marek Kuzaka – były wiceprezes zarządu odpowiedzialnym za działalność operacyjną i rozwój AMS. Obecnie piastuje stanowisko prezesa zarządu firmy reklamy zewnętrznej AMS SA. Pracę zawodową rozpoczął kierując pracami wysokościowymi i podwodnymi w PTTK. Był współwłaścicielem firmy wdrażającej systemy komputerowe, wykładowcą finansów i księgowości na kursach organizowanych przez Fundację im. Taylora. Pracował jako konsultant firm w zakresie finansów i komputeryzacji. W latach 1994 - 2003 pracował w Europlakat Polska, gdzie przez ostatnie dwa lata był prezesem zarządu. Jest absolwentem Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

26 września, godz. 17.30 – Dizajner producentem
Bartosz Mucha – artysta, projektant 2 i 3D, założyciel i właściciel marki Poorex
Anna Siedlecka + Radek Achramowicz – projektanci i założyciele Puff-Buff Design


3 października, godz. 17.30 – Ceramika

Marek Cecuła – artysta ceramik, projektant, laureat wielu prestiżowych nagród, wykładowca renomowanych uczelni artystycznych. Od 1978 roku działał głównie w Nowym Jorku, prowadząc studio Modus Design wyspecjalizowane w  projektowaniu i produkcji ceramiki. W latach 1985–2004 Marek Cecuła pełnił funkcję dziekana Wydziału Ceramiki Parsons School of Design w Nowym Jorku. Jest profesorem w National Collage of Art and Design w Bergen w Norwegii. Projektant od 2001 roku działa także w Polsce, był zaangażowany w stworzenie Design Centrum Kielce

Inga Kamińska – prezes Polskich Fabryk Porcelany Ćmielów i Chodzież SA. W ramach restrukturyzacji najstarszej polskiej marki Ćmielów, doprowadziła do utworzenia pracowni projektowej Ćmielów Design Studio, która wspomóc ma promowanie polskiej porcelany i konkurowanie z zagranicznymi zakładami. Z wykształcenia ekonomistka, z przemysłem porcelany związana od 2004 roku.


Konfrontacje Dizajn od kuchni
Od 12 września 2013 r., godz. 17.30
Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK
ul. Lipowa 4, Kraków