Architektura MuratorWydarzeniaDizajn po polsku, dizajn po gruzińsku. Prace młodych projektantów w Laboratorium CSW i na festiwalu Łódź Design

Dizajn po polsku, dizajn po gruzińsku. Prace młodych projektantów w Laboratorium CSW i na festiwalu Łódź Design

20 września w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski  odbędzie się wernisaż wystawy prezentującej projekty polskich i  gruzińskich artystów i dizajnerów

Marta Niemywska i Dawid Grynasz przy pracy, WYMIANA 2012
Marta Niemywska i Dawid Grynasz przy pracy, WYMIANA 2012 

Wymiana 2012
W czerwcu 2012 roku grupa gruzińskich artystów i projektantów odwiedziła Warszawę. Dwa miesiące później polscy twórcy pojechali z rewizytą do Tbilisi. W porzuconych budynkach niedziałających fabryk wyszukiwali  odpady poprodukcyjne, pozostałości wyposażenia i narzędzi. Z tych niepotrzebnych już przedmiotów zbudowali unikatowe obiekty, przeznaczone dla ostatnich pracowników Zakładów Samochodowych w Warszawie i Przetwórni Papieru w Tbilisi.
W projekcie udział wzięli młodzi artyści i grupy projektowe: AZE design, Ana Beridze, Shota Demetrashvili, Galaqtion Eristavi, GANG design i Paulina Pankiewicz, Bessa Kartlelishvili,, Kompott, Miranda Motskobili, Tamar Muskhelishvili, Marta Niemywska i Dawid Grynasz, Aleksi Soselia, Studio Rygalik.
Projektanci odnieść się musieli do lokalnej specyfiki: drobnych rytuałów, odmiennej kulturze pracy, czy zwyczajom związanym z podejmowaniem gości. 

Wystawa
Wystawa dokumentuje warsztaty zorganizowane w ramach projektu. Na ekspozycji zobaczyć będzie można również zdjęcia zrealizowanych prac, pokazane w docelowej lokalizacji - mieszkaniach byłych pracowników obu zakładów. Autorem fotografii oraz filmów dokumentalnych jest Paweł Heppner, specjalista w zakresie współczesnych mediów, muzyk i fotograf, zajmujący się także projektowaniem portali internetowych.
Wystawa będzie prezentowana w warszawskim CSW (Laboratorium) w dniach 20 września – 7 października 2012 r. Następnie będzie można ją oglądać w Łodzi, w ramach festiwalu Łódź Design (18 – 28 października 2012 r.) Organizację wystawy wsparła firma Pfleiderer; podobnie jak w przypadku poprzednich Warsztat, Mediateka czy wystawa Ilustracja PL 2012 ekspozycja zostanie zrealizowana przy wykorzystaniu płyty budowlanej MFP®.

Wymiana 2012. Dizajn po polsku, dizajn po gruzińsku
więcej informacji: www.wymiana2012.pl

Marta Niemywska i Dawid Grynasz przy pracy, WYMIANA 2012
Marta Niemywska i Dawid Grynasz przy pracy, WYMIANA 2012