„Długie lata 90. Architektura w Polsce czasów transformacji” Anny Cymer

i

Autor: serwis prasowy

Zbiórka na druk książki

„Długie lata 90. Architektura w Polsce czasów transformacji” Anny Cymer

2023-11-30 14:11

Centrum Architektury prowadzi zbiórkę na druk książki „Długie lata 90. Architektura w Polsce czasów transformacji” Anny Cymer. To drugi tom bardzo dobrze przyjętej publikacji tej samej autorki pt. „Architektura w Polsce 1945–1989”.

Centrum Architektury ma na koncie polskie wydania tak przełomowych dla historii architektury dzieł jak „Kiedy katedry były białe” Le Corbusiera, „Śmierć i życie wielkich miast Ameryki” Jane Jacobs czy „Śmieciowa przestrzeń” Rema Koolhaasa. Fundacja zajmuje się jednak nie tylko wydawaniem istotnych książek o architekturze, ale też popularyzacją wiedzy na jej temat. Od 10 lat organizuje BAZARCH – najważniejsze targi książek o tematyce architektonicznej, angażuje się w liczne działania pogłębiające dyskusję o szeroko rozumianym projektowaniu jak wystawy, spotkania czy spacery, a pod marką Radio Architektura tworzy cykl świetnie opracowanych podcastów. Tym razem zwraca się do czytelników z prośbą o wsparcie wydania nowej książki Anny Cymer „Długie lata 90. Architektura w Polsce czasów transformacji”. Książka jest już napisana, obecnie Centrum Architektury pracuje nad jej składem i przygotowaniem do druku. To jednak kosztuje, dlatego fundacja prowadzi na ten cel zbiórkę na portalu zrzutka.pl.

Sześć lat temu wydaliśmy ważną i bardzo dobrze przyjętą książkę Ani Cymer „Architektura w Polsce 1945–1989". Autorka obiecała kontynuować dzieło. Słowa dotrzymała, książka „Długie lata 90. Architektura w Polsce czasów transformacji" jest już napisana. Ale bez zewnętrznego wsparcia jej nie wydamy – mówi Agnieszka Rasmus, współzałożycielka Centrum Architektury, wydawczyni i kuratorka, tłumacząc publiczną zbiórkę nie tylko rosnącą inflacją, wzrostem cen papieru i druku, ale też coraz ostrzejszą rywalizacją o zdobycie serc i portfeli czytelników i czytelniczek oraz brakiem instytucjonalnego wsparcia dla ambitnych publikacji.

„Długie lata 90. Architektura w Polsce czasów transformacji” jest, podobnie jak pierwszy tom, szeroką panoramą architektonicznej epoki. A epoka ta w kontekście architektury rozumiana bywa szerzej niż tylko jako ścisła dekada lat 90. Charakterystyczne dla „najntisów” projekty i procesy zaczęły się bowiem wcześniej, gdy w latach 80. estetyka i myślenie postmodernistyczne zaczęło wypierać modernizm, a architektom pozwolono wreszcie zakładać własne firmy, zaś skończyły grubo po roku 2000., kiedy to wciąż realizowano zaprojektowane w poprzedniej dekadzie i jej estetyce obiekty – czytamy w nocie wydawniczej. Książka oprócz obszernego tekstu zawiera prawie 200 wykonanych przez Annę Cymer kolorowych zdjęć przedstawiających budynki z różnych miast i miasteczek Polski, bibliografię i indeks pracowni architektonicznych. Zaprojektował ją Iwo Rutkiewicz. Wpłat można dokonywać za pośrednictwem portalu zrzutka.pl.

Czytaj też: Seminarium Zmartwychwstańców w Krakowie: kwintesencja postmodenizmu |