Architektura MuratorWydarzeniaDo zobaczenia w Zodiaku!

Do zobaczenia w Zodiaku!

Otwarcie Warszawskiego Pawilonu Architektury Zodiak już w przyszłym roku. Z tej okazji stołeczny SARP zaprasza na czterodniowe święto architektury. Będą wykłady, spacery oraz... balet przestrzenny.

Do zobaczenia w Zodiaku!
Za projekt rewitalizacji obiektu odpowiada pracownia Kalata Architekci, natomiast zagospodarowanie terenu powstało w biurze Gowin&Siuta.

Dawny bar Zodiak (proj. Jan Bogusławski, Bohdan Gniewiewski, 1968) przebudowywany jest obecnie na Warszawski Pawilon Architektury. Za projekt rewitalizacji obiektu odpowiada pracownia Kalata Architekci, natomiast zagospodarowanie terenu powstało w biurze Gowin&Siuta. Prowadzony przez stołeczny SARP i władze miasta nowy Zodiak ma funkcjonować jako centrum informacji o architekturze i urbanistyce miasta. Otwarcie planowane jest już w przyszłym roku. Z tej okazji Oddział Warszawski SARP przygotował cykl wydarzeń pod wspólną nazwą „Do zobaczenia za rok w Zodiaku”. - Będziemy zastanawiać się nad rolą mieszkańców miast, w procesie projektowaniu przestrzeni, która nas otacza. Porozmawiamy też o idei „miasta wspólnego” i o roli, jaką w kontekście jego rozwoju pełnią mieszkańcy, instytucje publiczne jak również pawilony i centra architektury, na przykładzie Amsterdamu, Kopenhagi czy Budapesztu – mówi o programie wydarzeń Marcin Mostafa, pełnomocnik OW SARP ds. programu WPA Zodiak.

W ramach przedsięwzięcia w dniach 26-28 października zaplanowano między innymi Balet Przestrzenny, czyli akcję na granicy performance’u i badań socjologicznych, za którą odpowiada artystka Iza Rutkowska i studenci powołanej przez nią Szkoły Nauk Praktycznych. Grupa tancerzy, architektów i antropologów przeprowadzi happening inspirowany Baletem Triadycznym Oskara Schlemmera. W specjalnie skonstruowanych przez Rutkowską geometrycznych kostiumach będą wykonywać taniec z przestrzenią wokół przyszłej siedziby pawilonu architektury. Na  27 października przewidziano też spacer architektoniczny „Wspólnie po mieście: od placu Defilad do Ściany Wschodniej”, który poprowadzi redaktor naczelny kwartalnika „Rzut” Igor Łysiuk (zbiórka o godzinie 17.00 w barze Studio). Tego samego dnia, o godzinie 19.00, w siedzibie SARP przy ul. Foksla odbędzie się spotkanie z kuratorami i gospodarzami zagranicznych pawilonów architektury. Dyskutować będą Daniella Huszar (KEK Budapeszt), Nikolai Sveistrup (DAC Kopenhaga) i Yvonne Franquinet (ARCAM Amsterdam). Spotkanie poprowadzą architekci z pracowni CENTRALA: Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis. Familijne warsztaty architektoniczne „W środku czy na zewnątrz, czyli co to jest pawilon” rozpoczną się z kolei w sobotę 28 października o godzinie 10.00. Dzieci przy wsparciu architektów przygotują własne pawilony z różnych materiałów (zapisy: kontakt@pawilonzodiak.pl). Budynek, w którym dawniej mieścił się bar Zodiak, to perła architektury powojennego modernizmu. Przywrócenie świetności temu miejscu wpisuje się w program rewitalizacji całego zespołu Ściany Wschodniej. Mamy nadzieję, że nowy pawilon Zodiak wraz z przyległym placem napełni życiem ten dotąd zaniedbany, ale szczególnie istotny fragment centrum Warszawy – mówi Maria Saloni-Sadowska, prezes OW SARP.

"Ściana Wschodnia ulicy Marszałkowskiej - co dalej?" Debata w DSH Jak zachować wartościowe założenia urbanistyczne okresu PRL w świetle ich późniejszej degradacji? W środę 29 listopada Dom Spotkań z Historią zaprasza na dyskusję toczącą się wokół tematu wschodniej pierzei ulicy Marszałkowskiej.
Nowa Ściana Wschodnia Znikają kolejne elementy jednego z ważniejszych założeń urbanistycznych w Polsce – o już rozpoczętych i dopiero planowanych inwestycjach w obrębie Ściany Wschodniej pisze Tomasz Żylski. Publikujemy też opinię Wernera Hubera, szwajcarskiego krytyka architektury i redaktora magazynu „Hochparterre”, na temat ostatnich przeobrażeń w tym rejonie miasta oraz archiwalne zdjęcia zespołu, jakie wykonał podczas swoich licznych wizyt w Warszawie.
Zawód Architekt: Stanisław Fiszer Podstawowa dewiza moja i postmodernistów: jeżeli rzecz nic nie przypomina, to znaczy, że nie ma w niej ani pamięci, ani wiedzy – o nieetycznym sposobie organizacji współczesnych konkursów architektonicznych, nowych technologiach w architekturze i niedokończonym założeniu Ściany Wschodniej w Warszawie mówi Stanisław Fiszer.
Ściana Wschodnia – 45 lat później Andrzej i Barbara Kaliszewscy, współprojektanci założenia Ściany Wschodniej w Warszawie, o pierwotnej idei zespołu, stosowaniu forteli wobec PRL-owskich władz i kontrowersyjnej koncepcji budowy nowego wieżowca w miejscu Domu pod sedesami. Rozmowę ilustrują niepublikowane dotąd szkice Andrzeja Kaliszewskiego, prezentujące wstępne koncepcje założenia Ściany Wschodniej.