Mikroinstalacja

i

Autor: Archiwum Architektury Mikroinstalacja z cyklu Arch-box w pobliżu mostu Piaskowego we Wrocławiu projektu NOstudio - Magdalena Szwajcowska i Michał Majewski. Fot. Archiwym NOstudio

Dolnośląski Festiwal Architektury – woda w mieście

2015-12-30 10:42

Jaką rolę odgrywa woda we współczesnym mieście? I czy władze Wrocławia mają świadomość i plany, jak różnicować charakter przepływających przez to miasto rzek? – m.in. nad tymi zagadnieniami zastanawiali się organizatorzy piątej edycji Dolnośląskiego Festiwalu Architektury (DoFA), który odbył się na początku października 2015 roku – relacja Aleksandry Czupkiewicz.

Piątą edycję październikowego Dolnośląskiego Festiwalu Architektury (DoFA), organizowanego przez wrocławski oddział SARP, poświęcono ważnemu dla polskich miast tematowi – wartości, jaką stanowi w mieście woda (Miasto płynie, 2-9 października). Problem ten zyskuje szczególne znaczenie we Wrocławiu, który ma bardzo rozbudowane i różnorodne środowisko wodne. Przez miasto przepływa nie tylko Odra, lecz także Bystrzyca, Ślęza, Widawa, Dobra i Zielona oraz 20 mniej ważnych cieków. Każda z tych rzek pełni inną rolę i powinna mieć swój udział w kształtowaniu krajobrazu – korytarza wodnego oraz związanych z nim atrakcji wzbogacających dzielnicę i całe miasto. Czy stolica Dolnego Śląska ma świadomość i plany jak różnicować charaktery tych korytarzy wodnych? – nad takimi m.in. zagadnieniami zastanawiali się organizatorzy festiwalu.

W cyklu DużeA, który będzie kontynuowany w stolicy Dolnego Śląska w ramach wydarzeń Europejskiej Stolicy Kultury 2016, odbył się wykład biura realities:united. Powstał w nim wielokrotnie nagradzany berliński projekt Flussbad mający na celu przywrócenie rzeki mieszkańcom. Kupfergraben – odcinek Szprewy opływający berlińską wyspę muzealną, architekci podzielili na trzy sektory: rekreacyjny, uzdatniania wody oraz obszar, gdzie miałby być przywrócony pierwotny bieg rzeki (w pobliżu pierwszych berlińskich wysokościowców o funkcji mieszkaniowej z lat 70., tzw. Wyspa Rybaka – Fischerinsel). Sektor rekreacyjny byłby pierwszym tak długim basenem na świecie (700 m). Natomiast odcinek oczyszczany dzięki naturalnemu filtrowi z trzciny oraz towarzyszącej mu grobli, zapobiegającej cofaniu się nieprzefiltrowanej wody, okazał się rozwiązaniem zaskakująco mało kosztownym, a przy tym zmieniającym dotychczasowe myślenie o funkcji rzeki w mieście. Nadrzędnym celem realities:united było jednak pokazanie zróżnicowanego programu dla jednego z historycznych obszarów Berlina, gdzie pojawia się około miliona turystów rocznie.

Po znakomitym wykładzie Tima Edlera z berlińskiego biura odbył się wernisaż wystawy makiet Domy z Głową, której inicjatorem jest Tomasz Głowacki i jego pracownia PAG. Zaprezentowano pięć wariantów domów jednorodzinnych (dom z żaluzjami, dom z werandą, dom między skarpami, dom z podcieniami, dom z tarasami), których program odpowiada na konkretne potrzeby klientów, a zarazem daje się łatwo dostosować do różnych lokalizacji.

Domy z Głową są współczesną odpowiedzią na tanie domy katalogowe – często o niskich walorach funkcjonalnych i estetycznych. Tradycyjnie w programie DoFy znalazły się wycieczki zarówno po najnowszych wrocławskich realizacjach, jak i wyprawy tematyczne szlakiem odrzańskim (Otwarte Muzeum Techniki: Muzeum Odry, Śródmiejski Węzeł Wodny, Port Miejski). Swoją pierwszą odsłonę miała mikroinstalacja plenerowa z cyklu Archi-box 7, której autorami są Magdalena Szwajcowska i Michał Majewski z no studio (autorzy Bazy zrealizowanej w 2015 roku obok wrocławskiego Muzeum Architektury). Tym razem projektanci zajęli się niewielkimi schodami w okolicy mostu Piaskowego. W ich przestrzeń wkomponowano błękitnego koloru siedziska formą nawiązujące do leżaków.

W bloku filmowym znalazły się dzieła znanych reżyserów, takich jak Richard Linklater, Guy Ritchie czy Luc Besson oraz niszowe filmy dokumentalne, których tematyka bądź konkretne sceny przywoływały wodne obrazy. Odbyły się też wykłady architekta Jürgena Mayera (projektanta m.in. drewnianego Metropol Parasol w Sewilli) i profesora Klausa Kunzmanna (specjalisty w dziedzinie przestrzennego rozwoju miast i regionów w Europie), a także rozstrzygnięto fotograficzny konkurs Kadry Modernizmu. Grand Prix po raz pierwszy otrzymał autor nie jednej pracy, ale całego cyklu zdjęć poświęconych wodnej tematyce – Marek Morasiewicz. Obok tych wydarzeń promowano książkę Architektura jest najważniejsza, na której premierę przybyło aż dziesięciu z jedenastu rozmówców autorki – Ewy Mańkowskiej-Grin (m.in. Ewa Kuryłowicz, biuro HS99, Zbigniew Maćków, Piotr Lewicki czy Stanisław Niemczyk).