D.O.M.E.K.. Doskonałe Okazy Małych i Efektownych Konstrukcji

i

Autor: Archiwum Architektury

D.O.M.E.K.. Doskonałe Okazy Małych i Efektownych Konstrukcji

2018-04-26 13:38

W książce Aleksandry Machowiak i Daniela Mizielińskiego znajdziemy wyłącznie współczesne i bardzo oryginalne domy. Poznamy też ich projektantów. Każdy z obiektów został zilustrowany, opisany i celnie nazwany. Dzieciaków raczej nie zdziwi, że tak odjechane pomysły można wprowadzać w życie, a domy mogą być tak różnorodne. Szok za to mogą przeżyć ich rodzice – recenzja Roberta Skitka.

D.O.M.E.K. to książka Aleksandry Machowiak i Daniela Mizielińskiego, dziś już małżeństwa. Zapewne większość rodziców spotkała się z innymi ich wydawnictwami dla dzieci, choćby serią Mamoko. Co więc zawiera ta oryginalna książeczka? Mniej więcej to, co dział Domy Świata na moim blogu. Tylko więcej (jeszcze), ciekawiej (muszę się bardziej starać) i oryginalniej (i tak już zostanie). Znajdziemy tu wyłącznie współczesne i bardzo oryginalne domy. Poznamy też ich projektantów.

Jest Rem Koolhaas i Álvaro Siza (z domami, o których sam pisałem), Shigeru Ban i MVRDV (ich domy też opisywałem), Steven Holl, Bjarke Ingels, Neutelings Riedijk, Kengo Kuma, Tadao Ando, Przemo Łukasik i wielu, wielu innych. Ja sam poznawałem te nazwiska dopiero na studiach. Każdy z domów został zilustrowany, opisany i celnie nazwany. Dzieciaków raczej nie zdziwi, że tak odjechane pomysły można wprowadzać w życie, a domy mogą być tak różnorodne. Szok za to mogą przeżyć ich rodzice, a wśród części nauczycielek publikacja będzie siać zgorszenie. Najważniejsze, co podarujemy naszym dzieciom z tą książką, to wskazanie, że nigdy nie należy ulegać schematom, że najbardziej szalone pomysły mogą zostać zrealizowane, że nawet coś tak znanego, jak dom nie musi wyglądać stereotypowo: czerwony dach, firanki w oknie i komin. Co najwyżej będziecie wzywani do szkoły czy przedszkola przez psychologa…