Architektura MuratorWydarzeniaDwa budynki z Polski na krótkiej liście Światowego Festiwalu Architektury 2017

Dwa budynki z Polski na krótkiej liście Światowego Festiwalu Architektury 2017

Ogłoszono krótką listę realizacji, które będą walczyć o tytuł Budynku Roku przyznawany przez  Światowy Festiwal Architektury. Tym razem są na niej dwa budynki z Polski - siedziba tygodnika "Wiadomości Wrzesińskie" projektu Ultra Architects oraz Dom po Drodze zbudowany według koncepcji KWK Promes.

Światowy Festiwal Architektury to jedna z największych imprez architektonicznych na świecie. Coroczne wydarzenie zostało ustanowione w 2008 roku przez koncern medialny EMAP, wydawcę m.in. czasopisma "Architectural Review". Pierwsze edycje odbywały się w Barcelonie, później festiwal przeniesiono do Singapuru, a w 2016 znów do Europy.

Do tegorocznej, jubileuszowej edycji zgłoszono rekordową liczbę 924 projektów i realizacji z z 68 krajów. Na krótkiej liście znalazły się 434, podzielone na ponad 30 kategorii. Wśród finalistów jak zwykle nie brakuje najbardziej znanych światowych biur, takich jak BIG, Zaha Hadid Architects czy AL_A. Nie zabrakło też realizacji polskich pracowni. O tytuł Najlepszego Budynku Świata Roku 2017 walczyć będą siedziba tygodnika "Wiadomości Wrzesińskie" we Wrześni projektu Ultra Architects oraz Dom po Drodze w centralnej Polsce autorstwa KWK Promes. Warto przypomnieć, że w poprzedniej edycji festiwalu główną nagrodę otrzymało Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie, również zaprojektowane przez pracownię Roberta Koniecznego.

W tym roku krótka lista ma bardzo szeroki zakres geograficzny. Uderzający jest sposób w jaki projektanci odnoszą się do wykorzystania wody oraz zainteresowanie modyfikacjami klimatu przy zastosowaniu innowacyjnych technik. Uwagę zwraca też architektura, w której obecny jest kolor oraz niewielkie projekty, o sile oddziaływania zaskakująco dużej przy niewielkiej skali - powiedział Paul Finch, dyrektor programowy festiwalu.

Gala finałowa, podczas której poznamy tegorocznych zwycięzców odbędzie się w dniach 15-17 listopada 2017 roku w Berlinie.

Tagi:
WAF
WAF 2016, czyli najlepszy budynek świata z Polski Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie zdobyło tytuł Najlepszego Budynku Świata Roku 2016 podczas ubiegłorocznej edycji World Architecture Festival. Robert Konieczny przekonał sędziów znakomitą prezentacją. Ten projekt wzbogaca miasto i życie w tym mieście. (...) odnosi się do przeszłości w sposób optymistyczny, poetycki i charakteryzujący się dużą dozą wyobraźni –  uzasadnił decyzję jury jego przewodniczący David Chipperfield – relacja Jakuba Figla i Filipa Kurasza.
Światowy Festiwal Architektury wraca do Europy Po czterech latach przerwy jedna z największych komercyjnych imprez architektonicznych na świecie znów odbędzie się na Starym Kontynencie. W 2016 roku Światowy Festiwal Architektury zaplanowano w Berlinie. Zgłoszenia tylko do 19 maja.
Biurowiec Media-ICT hiszpańskiej pracowni Cloud 9 najlepszym budynkiem świata 2011 Znamy laureata międzynarodowego konkursu na Budynek Roku 2011 - nagrody przyznawanej podczas Światowego Festiwalu Architektury w Barcelonie. Najlepszym budynkiem świata został w tym roku ekologiczny biurowiec Media-ICT, który powstał w przemysłowej dzielnicy Barcelony - Poble Nou.