Dzieła mistrzów renesansu w Muzeum Architektury we Wrocławiu
Do 9 czerwca w Muzeum Architektury we Wrocławiu można oglądać wystawę grafik z XVI, XVII i XVIII wieku. Na ekspozycji prace m.in. Michała Anioła, Rafaela czy Bramantego.
Bazylika św. Piotra w Rzymie według projektu Michała Anioła, miedzioryt, 1582
Muzeum Architektury we Wrocławiu ma w swoich zbiorach ponad 164 000 dzieł sztuki, w tym bogatą kolekcję grafik z XVI-XVIII wieku. Jej część można zobaczyć na najnowszej wystawie, której wernisaż odbył się 15 kwietnia. Wśród prezentowanych prac znalazły się m.in. miedzioryty i akwaforty powstałe na podstawie dzieł lub projektów takich mistrzów włoskiego renesansu jak Michał Anioł Buonarroti czy Rafael Santi oraz jedyna w polskich zbiorach rycina Donata Bramantego, którą placówka udostępni po raz pierwszy. Otwarcie ekspozycji towarzyszyło obchodom jubileuszu 90-lecia urodzin prof. Olgierda Czernera, założyciela Muzeum Architektury, oraz organizowanej z tej okazji konferencji „Odbudowa i konserwacja zabytków Wrocławia po 1945 roku”.
Wystawa „Dzieła mistrzów renesansu w grafice od XVI do XVIII wieku ze zbiorów Muzeum Architektury we Wrocławiu” Gdzie: Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5 Kiedy: do 9 czerwca Kuratorka: Beata Fekecz-Tomaszewska
Bazylika św. Piotra, fasada przed przebudową
Plac na Kapitolu
Pałac Farnese
Villa Medici
Villa Borghese
Teatro Olimpico
Amor i Psyche
Amor i Psyche
Edukacja architektoniczna częścią programu nauczania wczesnoszkolnego? Edukatorki z wrocławskiego Muzeum Architektury przekonują, że to możliwe i uruchamiają pierwsze, prawdziwe laboratorium, w którym architektury się słucha, waży ją, a nawet wącha!
Szkice, rysunki architektoniczne, modele i teksty m.in. Bohdana Lacherta, Macieja Nowickiego, Jerzego Sołtana czy Heleny i Szymona Syrkusów to tylko część z bogatych zbiorów Muzeum Architektury we Wrocławiu, które możecie znaleźć w wirtualnym archiwum placówki.
Najnowsza wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu prezentuje różne scenariusze przyszłości, powstałe w latach 70. XX wieku i dziś. Zestawione ze sobą opowiadają historię myślenia o jutrze, łącząc radykalizm konceptualnych eksperymentów z potrzebą powrotu do źródeł.
prezentuje i sławi innowacje, eksperymenty i idee pokolenia, które będzie zajmować się projektowaniem architektury i budową miast Europy w nadchodzących latach
Przed Muzeum Architektury we Wrocławiu stanęła papierowa konstrukcja projektu Jerzego Łątki. Obiekt zrealizowany ze studentami z Koła Naukowego Humanizacja Środowiska Miejskiego Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej powstał z okazji jubileuszu miesięcznika „Architektura-murator”.
Setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Wrocław uczci przekrojową wystawą poświęconą kolejnym próbom kreowania wspólnoty i poczucia narodowej tożsamości z wykorzystaniem architektury – po roku 1918, 1945 i 1989.
Z początkiem września dobiega końca wystawa poświęcona międzywojennej architekturze Kowna. Z tej okazji w Muzeum Architektury we Wrocławiu odbędzie się sympozjum z udziałem badaczy z Litwy, Czech i Polski. Dyskusję na temat modernistycznego dziedzictwa naszego regionu poprowadzi profesor Małgorzata Omilanowska.