Architektura MuratorWydarzeniaEmocje Poznania - warsztaty OSSA 2009 - cz. IX

Emocje Poznania - warsztaty OSSA 2009 - cz. IX

Grupa Krzysztofa Banaszewskiego z warszawskiej grupy projektowej Centrala oraz Macieja Kuraka, artysty z Poznania; (nuda/pasaż Apollo)

W tej grupie dyskusje trwały aż do ostatniego dnia warsztatów, kiedy to należało zebrać owoce swoich działań i przedstawić innym uczestnikom w formie prezentacji. W końcu podjęto decyzję o stworzeniu przestrzeni zwalniającej, nazywanej slow space, która ze swojej natury miała być zaskakująca.
W dzisiejszym zabieganym świecie niewielu ludzi spodziewało się, iż zamiast szarą przestrzeń uczynić atrakcyjną poprzez tak zwane akcje ożywiające, jej dotychczasowe cechy zostaną wyeksponowane i podniesione do rangi wartości dodatnich. Szarość i nuda stanowiły bowiem swoiste genius loci pasażu Apollo. Zdziwienie, wywołane niecodziennym podejściem do tematu warsztatów, pobudzać miało jednocześnie do refleksji nad współczesnym stylem życia i nieubłaganie biegnącym czasem.

Kolumny studenckie "Architektura-murator" 01/2010

Wyniki konkursu wystawę w Pawilonie Polskim na Biennale Architektury w Wenecji! Spośród 30 prac zakwalifikowanych do konkursu jury wybrało projekt Amplifikacja natury kuratorki Anny Ptak i Grupy Projektowej Centrala.
SKS Warszawianka – architektoniczny spacer z Małgorzatą Kuciewicz Warszawianka – unikalny, wizjonerski projekt zespołu sportowego wpisanego w skarpę Wisły – powstała jako wynik współpracy architektów i artystów. Dziś wiele elementów założenia jest już trudno rozpoznawalnych. W najbliższą sobotę spacer po terenie kompleksu poprowadzi Małgorzata Kuciewicz z grupy Centrala.
Super Tatra Hotel. Projekt Jakuba Szczęsnego w ramach wystawy "Schronienie" "Schronienie" to artystyczna próba zwrócenia uwagi na współczesne problemy Tatr. Do współpracy zaproszono artystów z różnych dziedzin sztuki. Architektoniczne spojrzenie ukazał Jakub Szczęsny, w projekcie Super Tatra Hotel.
Miejscy aktywiści w natarciu. Oddolne inicjatywy w przestrzeni publicznej W Polsce wysyp oddolnych inicjatyw i różnego rodzaju akcji w przestrzeni miejskiej trwa od ponad dekady. Inicjatorami zmian coraz częściej stają się organizacje pozarządowe, nieformalne ruchy miejskie oraz architekci. Przykładem zaangażowania tych ostatnich jest Skwer Sportów Miejskich w Warszawie
Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej: spotkanie z projektantami z grupy Centrala Nową serię spotkań metA 24, tym razem poświęconą wyzwaniom społecznym, rozpocznie 8 stycznia wykład Gosi Kuciewicz i Simone de Iacobis
Warszawa – netto, brutto, tara, czyli jak projektować miasto Na spotkanie z Małgorzatą Kuciewicz, Krzysztofem Banaszewskim, Simone De Iacobis z Centrali zaprasza w sobotę 4 lutego galeria Projekt Kordegarda. Spotkanie towarzyszy dobiegającej końca  wystawie „Hipertekst. 10 lat Centrali”.