Architektura MuratorWydarzeniaErik Bryggman – pionier fińskiego modernizmu

Erik Bryggman – pionier fińskiego modernizmu

Erik Bryggman uznawany jest za ojca tzw. nordyckiego klasycyzmu. Twórczość tego wciąż mało znanego w Polsce architekta przybliży wykład Mikko Laaksonena z Instytutu Bryggmana w Turku.

Erik Bryggman – pionier fińskiego modernizmu
Erik Bryggman ze swoją córką Carin, znaną fińską projektantką wnętrz

Projektant, choć wywarł ogromny wpływ na architekturę fińską, poza Skandynawią wciąż nie jest dość dobrze znany. Tymczasem Erik Bryggman jest jednym z prekursorów tzw. nordyckiego klasycyzmu, stylu charakterystycznego dla krajów skandynawskich, którego rozwój przypadł na lata 20. i 30. XX wieku, a który stanowi swoiste połączenie wpływów architektury regionalnej, neoklasycyzmu i wczesnego modernizmu. Erik Bryggman (1891-1955) ukończył studia architektoniczne na Uniwersytecie Technicznym w Helsinkach w 1916 roku. W 1927 roku rozpoczął współpracę z Alvarem Aalto, z którym łączył go podobny stosunek do nowoczesnych tendencji w architekturze europejskiej. Ich najbardziej znanym wspólnym przedsięwzięciem jest projekt na wielką wystawę planowaną w 1929 roku z okazji 700-lecia Turku, który zdaniem fińskich badaczy wyznacza początek modernizmu w tym kraju. Od 1935 roku Erik Bryggman pracował samodzielnie, projektując w duchu rygorystycznego funkcjonalizmu. Do jego najważniejszych dzieł należą zrealizowane w Turku: biblioteka uniwersytecka (1935), klub sportowy w Vierumäki (1930–36), a przede wszystkim kaplica Zmartwychwstania (1939–1941).

Od 24 do 31 maja w siedzibie gdańskiego oddziału SARP w Strzelnicy św. Jerzego przy Targu Węglowym oglądać można wystawę poświęconą twórczości Erika Bryggmana. Specjalnie na wernisaż przyjedzie do Gdańska Mikko Laaksonen, badacz architektury z Instytutu Bryggmana w Turku. 24 maja o godzinie 19.00 Laaksonen wygłosi wykład na temat dokonań fińskiego architekta (spotkanie zaplanowano w sieni Instytutu Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40). Organizatorami wydarzenia są: Stowarzyszenie Architektów Polskich Gdańsk, Bryggman Institute w Turku, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku – Katedra Poszukiwań Interdyscyplinarnych, Wydział Architektury i Wzornictwa oraz Instytut Kultury Miejskiej.

Erasmus w Finlandii – relacja z pobytu na Tampere University of Technology Studentka Politechniki Białostockiej Paulina Sawczuk pisze o wymianie studenckiej w Finlandii, którą odbyła w ramach programu Erasmus Plus
Alvar Aalto po polsku. Wykład Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu zaprasza na wykład Ryszarda Nakoniecznego Alvar Aalto i recepcja jego idei w Polsce. Zaprezentowane zostaną przykłady kluczowych obiektów z każdego z czterech etapów twórczości mistrza oraz ich wybrane polskie odpowiedniki.
Węzeł transportowy w Oulu Pracownia Lahdelma & Mahlamäki Architects w zespole z Arkkitehdit m3 Oy zwyciężyła w konkursie na projekt nowego węzła transportowego w mieście Oulu na zachodzie Finlandii.
Echa z północy. Wystawa fińskiej architektury i dizajnu w Muzeum POLIN Surowy klimat, natura i demokratyczne podejście do projektowania, wpłynęły na kształt fińskiej architektury i dizajnu. 100-lecie niepodległości Finaldia uczci wystawą, prezentującą swoje najlepsze dokonania w tych dziedzinach. Pierwsza odsłona zostanie otwarta w Muzeum POLIN już 13 stycznia.
Löyly - sauna w Helsinkach "Löyly" w języku fińskim oznacza parę wodną, która unosi się po polaniu wodą rozżarzonego paleniska w saunie. To także nazwa otwartego w maju zespołu publicznych saun w Helsinkach. Obiekt powstał według projektu pracowni Avanto Architects.
Projektowanie parametryczne i drewno - tymczasowy pawilon „Pauhu” Niewielki pawilon „Pauhu” to popis możliwości zastosowania drewna w architekturze parametrycznej. Inspiracją dla ekspresyjnej formy jego wnętrza były prace słynnego fińskiego rzeźbiarza Tapio Wirkkali. Pawilon można pozostanie na jednej z ulic Tampere do końca 2016 roku.