Erik Bryggman – pionier fińskiego modernizmu

i

Autor: Archiwum Architektury Erik Bryggman ze swoją córką Carin, znaną fińską projektantką wnętrz

Erik Bryggman – pionier fińskiego modernizmu

2016-05-20 19:34

Erik Bryggman uznawany jest za ojca tzw. nordyckiego klasycyzmu. Twórczość tego wciąż mało znanego w Polsce architekta przybliży wykład Mikko Laaksonena z Instytutu Bryggmana w Turku.

Projektant, choć wywarł ogromny wpływ na architekturę fińską, poza Skandynawią wciąż nie jest dość dobrze znany. Tymczasem Erik Bryggman jest jednym z prekursorów tzw. nordyckiego klasycyzmu, stylu charakterystycznego dla krajów skandynawskich, którego rozwój przypadł na lata 20. i 30. XX wieku, a który stanowi swoiste połączenie wpływów architektury regionalnej, neoklasycyzmu i wczesnego modernizmu. Erik Bryggman (1891-1955) ukończył studia architektoniczne na Uniwersytecie Technicznym w Helsinkach w 1916 roku. W 1927 roku rozpoczął współpracę z Alvarem Aalto, z którym łączył go podobny stosunek do nowoczesnych tendencji w architekturze europejskiej. Ich najbardziej znanym wspólnym przedsięwzięciem jest projekt na wielką wystawę planowaną w 1929 roku z okazji 700-lecia Turku, który zdaniem fińskich badaczy wyznacza początek modernizmu w tym kraju. Od 1935 roku Erik Bryggman pracował samodzielnie, projektując w duchu rygorystycznego funkcjonalizmu. Do jego najważniejszych dzieł należą zrealizowane w Turku: biblioteka uniwersytecka (1935), klub sportowy w Vierumäki (1930–36), a przede wszystkim kaplica Zmartwychwstania (1939–1941).

Od 24 do 31 maja w siedzibie gdańskiego oddziału SARP w Strzelnicy św. Jerzego przy Targu Węglowym oglądać można wystawę poświęconą twórczości Erika Bryggmana. Specjalnie na wernisaż przyjedzie do Gdańska Mikko Laaksonen, badacz architektury z Instytutu Bryggmana w Turku. 24 maja o godzinie 19.00 Laaksonen wygłosi wykład na temat dokonań fińskiego architekta (spotkanie zaplanowano w sieni Instytutu Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40). Organizatorami wydarzenia są: Stowarzyszenie Architektów Polskich Gdańsk, Bryggman Institute w Turku, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku – Katedra Poszukiwań Interdyscyplinarnych, Wydział Architektury i Wzornictwa oraz Instytut Kultury Miejskiej.