Jerzy Szczepanik-Dzikowski jest architektem, jednym ze współzałożycieli i wspólników w renomowanym warszawskim biurze JEMS Architekci oraz laureatem Honorowej Nagrody SARP (2002). W latach 1984–1987 był prezesem warszawskiego oddziału SARP, a w latach 2001–2005 sekretarzem Krajowej Izby Architektów. Odznacza się niebywałą pamięcią do klasycznych lektur, o czym można było się przekonać 26 maja w trakcie rozmowy architekta z Ewą P. Porębską.
Poniżej publikujemy wybrane komentarze i pytania, które pojawiały się podczas rozmowy:
To są bardzo dobre szkice, one są niezbędne na początku projektu, niestety dziś nie docenia się tego rodzaju umiejętności prezentacji idei projektu, zwłaszcza o skali urbanistycznej... a np. Jaap Bakema „gryzmolił” w podobny sposób... Grzegorz BuczekO mój Boże... czy jeszcze powróci „gryzmolenie” mądre, pełne przemyśleń i treści zamiast doskonale(?!) wylizanych wizualizacji , jakże często bez logiki funkcji i formy, Krystyna Styrna-Bartkowicz Trzeba edukować młodziaków. Cały swój projekt dyplomowy zrobiłem na szkicach i modelach. Potem dostałem nagrodę, Andrzej MajcherDużym kontrastem do architektury osiedla jest kościół projektowany przez prof. Marka Budzyńskiego. Jak to uzasadniał autor i jak Ty to przyjmowałeś? Henryk Kosieradzkiczasy się zmieniły. architektura się zmienia, narzędzia architekta też, Alekandra Milanowska Umiejętność pogodzenia możliwie prostego geometrycznego modelu z naturalnymi walorami terenu oraz „śladami” pozostawionymi na nim przez poprzedników jest podstawą dobrej urbanizacji! Grzegorz BuczekZnane są liczne krytyczne opinie Jemsów (w tym także Dzika) nt. jakości i zbędnego „rygoryzmu” (nadmiernej szczegółowości) obecnie sporządzanych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Jednak – jak przyznają sami Autorzy (JEMS Architekci) – ostatnia wielka realizacja urbanistyczna Browary Warszawskie była możliwa i wiele ze swych pozytywnych aspektów zawdzięcza właśnie ustaleniom planu miejscowego... proszę o komentarz... (także o ocenę różnic w projektowaniu i realizacji „Browarów” i tzw. 19. Dzielnicy – dłuższy czas bez planu, na podstawie decyzji o WZ), Grzegorz Buczek Oj, tych definicji jest teraz trochę nawet dość spójnych. Architektura jest dyscypliną łączącą naukę i sztukę, zawierającą zdefiniowaną jakieś 30 lat temu tzw. tacit knowledge z charakterystyczną dla takich dyscyplin praktyką refleksyjną. Mogę rozwinąć przy okazji, pozdrawiam serdecznie, Ewa Kuryłowicz
Spotkanie z Jerzym Szczepanikiem-Dzikowskim odbyło się w ramach Archikolaży, całorocznego wydarzenia organizowanego przez redakcję „Architektury-murator” z okazji 40-lecia pracy Ewy P. Porębskiej w mediach architektonicznych.Ewa P. Porębska rozpoczęła pracę w miesięczniku „Architektura”, wówczas czasopiśmie Stowarzyszenia Architektów Polskich, w 1982 roku. Od tej pory nieprzerwanie zajmowała się tematyką architektoniczną, pisząc, tworząc wystawy, inicjując i organizując architektoniczne wydarzenia, realizując filmy, a także działając na forum międzynarodowym jako konsultant czy juror konkursów architektonicznych. Od 1994 roku jest redaktor naczelną wiodącego polskiego czasopisma architektonicznego „Architektura- murator”.Rok 1982 to w Polsce stan wojenny, 2022 – okres światowej pandemii i wojna w Ukrainie. A w międzyczasie transformacja ustrojowa, wejście do Unii Europejskiej, wielkie przemiany – w Polsce i na świecie. Archikolaże to osobiste refleksje o przełomach w achitekturze, o ludziach architektury, o architektonicznych ideach i przewartościowaniach.
Newsletter „Architektury-murator”co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!
PARTNERZY:
PARTNERZY MERYTORYCZNI:
WSPÓŁPRACA: