Architektura MuratorWydarzeniaEwa P. Porębska z nagrodą Top Woman 2020 in Real Estate

Ewa P. Porębska z nagrodą Top Woman 2020 in Real Estate

Redaktor naczelna „Architektury-murator” Ewa P. Porębska zdobyła główną nagrodę w kategorii Architektura & Design w konkursie Top Woman 2020 in Real Estate.

Ewa P. Porębska z nagrodą Top Woman 2020 in Real Estate

Organizatorem konkursu jest agencja informacyjna PS intermedia, prowadząca też cykliczne spotkania Real Estate Talks dla branży nieruchomości komercyjnych. Jego celem jest wyróżnienie kobiet działających w różnych dziedzinach szeroko rozumianego sektora budowlanego, od architektury i inżynierii, po finanse, sprzedaż czy marketing. Kandydatki można zgłaszać w 14 kategoriach. Spośród nich specjalnie powołane jury wybiera najpierw grono finalistek, a następnie laureatki w każdej z konkursowych kategorii. Sędziowie każdego roku wybierani są na podstawie rekomendacji 20-osobowej Rady Programowej. W skład Rady Programowej konkursu wchodzą kobiety ściśle związane z branżą, które rozumieją, jak to jest pracować w męskim świecie. Większość z nas zaczynała od stanowiska asystentki czy specjalistki ds. sprzedaży, pełniąc dziś funkcję wysoko wykwalifikowanych menadżerek, szefowych działów czy całych firm. Reprezentujemy różne zawody i specjalizacje w ramach sektora nieruchomości i budownictwa, ale każdą z nas cechuje upór w dążeniu do celu i nastawienie na sukces - czytamy na stronie konkursu.

Ewa P. Porębska, redaktor naczelna „Architektury-murator”, znalazła się w tym roku na tzw. shortliście w aż dwóch kategoriach: Architecture & Design, obok Magdaleny Kieszniewskiej z firmy EPP, Kariny Konieczny i Katarzyny Kozioł z APA Wojciechowscy oraz Aleksandry Zentile-Miller z Chapman Taylor International Services, a także w Top Management, obok Beata Kokeli z Cushman & Wakefield, Magdaleny Marcinkowskiej z Workin, Ewy Parys z AEW i Barbary Topolskiej – z CPI Property Group Poland.

Podczas uroczystej gali konkursu TOP WOMAN in Real Estate 2020, która odbyła się 26 sierpnia w restauracji Villa Foksal w Warszawie, Ewa P. Porębska odebrała statuetkę Top Woman 2020 w kategorii Architektura & Design.

Ewa P. Porębska, architektka, krytyczka architektury, od 1994 roku redaktor naczelna miesięcznika „Architektura-murator”. Juror Nagrody Unii Europejskiej dla architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe 2013 i Nagrody European Prize for Urban Public Space (od 2016, przedtem członek rady ekspertów). Jest autorką wielu artykułów poświęconych architekturze w prasie polskiej i zagranicznej oraz współtwórczynią wielu wystaw, jak również inicjatorką i organizatorką cyklicznego konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE na najlepsze budynki zrealizowane w Polsce po upadku komunizmu. Pomysłodawczyni i kuratorka Kolekcji Architektury-murator dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, wystawy inicjującej bezprecedensową kolekcję makiet wybitnych obiektów architektonicznych zrealizowanych w Polsce po 1989 roku (MSN 2014).

Kuratorka wystawy Polska. Architecture prezentowanej w 2016 roku w Azerbejdżanie, Bułgarii, Macedonii, Chinach, Irlandii, Austrii i Indiach, oraz w rozbudowanej wersji w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Kuratorka wystawy Architektura Muzyką Przestrzeni w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie w 2016 roku. Inicjatorka i współorganizatorka warsztatów studenckich Success Stories podczas Biennale Architektury w Wenecji w 2016 roku. Uczestniczka debaty Hong Kong Architecture and Urbanism with Belt and Road w ramach 16. Biennale Architektury w Wenecji. Reprezentowała Polskę podczas European Conference on Architecture & the Media w 2018 i 2020 roku - jest inicjatorką powstania tych poświęconych mediom architektonicznym międzynarodowych konferencji organizowanych przez Fundację im. Miesa van der Rohe oraz Creative Europe.  W 2009 roku za współpracę w dziedzinie architektury między Polską a Holandią Ambasador Królestwa Niderlandów uhonorował ją przyznaniem fragmentu stumetrowej ławki w Amsterdamie zaprojektowanej przez Claudię Linders – Space to take place. W 2014 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi na rzecz ochrony ładu przestrzennego i rozwoju architektury.

Autor: (Red.)
Iwan Baan: mistrz fotografii architektury [GALERIA] Iwan Baan to holenderski fotograf architektury, który rzucił wyzwanie długoletniej tradycji przedstawiania budynków jako wyizolowanych z kontekstu, ukazując również ich otoczenie i użytkowników. Z okazji spotkania z Holendrem, które w ramach konferencji Architektura i Media poprowadzi Ewa P. Porębska, prezentujemy wybór ikonicznych zdjęć autorstwa Iwana Baana publikowanych na łamach naszego miesięcznika.
Architektura i Media – druga ogólnoeuropejska konferencja poświęcona przyszłości mediów architektonicznych Już 11 maja kolejne ogólnoeuropejskie spotkanie poświęcone roli architektury w mediach i przyszłości branżowych magazynów i portali. W ramach konferencji redaktor naczelna „A-m” Ewa P. Porębska rozmawiać będzie z Iwanem Baanem, jednym z najbardziej znanych i najczęściej publikowanych fotografów architektury na świecie.
Architektura i media W ostatnich 10 latach narodziły się i zniknęły setki portali architektonicznych. Papierowym magazynom powodzi się różnie – „Building Design” przeszedł w całości na wersję cyfrową, a inne anglojęzyczne pismo „Mark Magazine” ukazało się w ubiegłym roku po raz ostatni. W międzyczasie ogromną popularność zyskały platformy internetowe. Poświęconą mediom i architekturze konferencję w Barcelonie podsumowują redaktor naczelna „A-m” Ewa P. Porębska i włoska dziennikarka Paola Pierotti.
Redaktor naczelna "Architektury-murator" Ewa P. Porębska uhonorowana przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Redaktor naczelna miesięcznika "Architektura-murator” Ewa P. Porębska została uhonorowana Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Odznaczenie otrzymała za wybitne zasługi na rzecz ochrony ładu przestrzennego i rozwoju architektury