Architektura MuratorWydarzeniaExpo 2015 w Mediolanie otwarte dla zwiedzających

Expo 2015 w Mediolanie otwarte dla zwiedzających

1 maja w Mediolanie odbyło się oficjalne otwarcie Expo 2015. Tematem przewodnim wystawy światowej jest "Wyżywienie planety, energia dla życia". Prezentujemy pierwsze zdjęcia wybranych pawilonów.

Expo 2015
Wizualizacja polskiego pawilonu na Expo 2015 projektu 2PM.

W ostatni piątek w Mediolanie zainaugurowano międzynarodową wystawę Expo 2015. W ramach masterplanu opracowanego przez pracownię Herzog & de Meuron wzniesiono 54 pawilony narodowe, wśród nich tymczasowe konstrukcje zaprojektowane przez takich architektów jak Norman Foster, Miralles Tagliabue czy Daniel Libeskind. Pawilon Polski powstał według koncepcji pracowni 2PM, więcej o projekcie można przeczytać tutaj.

Odbywającej się we Włoszech ekspozycji przyświeca hasło "Wyżywienie planety, energia dla życia". Jej założeniem ma być nie tylko prezentacja produktów żywnościowych z całego świata, lecz także promocja zrównoważonej produkcji żywności i zwrócenie uwagi międzynarodowej publiczności na problem głodu i niedożywienia.

Nie wszyscy jednak uważają idee przyświecające międzynarodowej wystawie za szczere. Otwarcie zakłóciły zamieszki w centrum Mediolanu, wywołane przez przeciwników Expo, którzy wytykają organizatorom hipokryzję, a władzom marnotrawstwo.

Wystawę można oglądać do 31 października. W tym czasie organizatorzy spodziewają się około 20 milionów zwiedzających.

Poniżej prezentujemy zdjęcia wybranych pawilonów narodowych:

1. Pawilon Polski, projekt: 2PM

2. Pawilon Polski, projekt: 2PM

3. Pawilon Polski, projekt: 2PM

4. Pawilon Włoch, Nemesi & Partners

5. Pawilon Wielkiej Brytanii "Virtual Beehive", projekt: Wolfgang Buttress

6. Pawilon chińskiej firmy Vanke, projekt: Daniel Libeskind

7. Pawilon Zjednoczonych Emiratów Arabskich, projekt: Foster + Partners

8. Pawilon Chin, projekt: Uniwersytet Tsinghua oraz Studio Link-Arc

9. Pawilon COPAGRI, projekt: EMBT | Enric Miralles - Benedetta Tagliabue

10. Pawilon Brazylii, projekt: Studio Arthur Casas i Atelier Marko Brajovic

11. Pawilon Japonii, projekt: Atsushi Kitagawara

12. Pawilon Urugwaju, projekt: Javier Díaz (INAC)

13. Pawilon Wietnamu, projekt: Vo Trong Nghia

14. Pawilon Węgier, projekt: Tamas Getto & Dr. Akos Hutter

15. Pawilon Chile, projekt: Cristián Undurraga

Tagi:
Tęczowa wieża w Mediolanie Do wykonania nowej elewacji betonowej wieży z 1964 roku wykorzystano około 100 tysięcy ceramicznych płytek w 14 kolorach. Dziś Torre Arcobaleno to jeden z symboli Mediolanu.
Czytelna idea – o polskim pawilonie na Expo Bartosz i Michał Haduchowie Zewnętrzna konstrukcja imitująca stosy drewnianych skrzynek na owoce to świetny konceptualny zabieg nawiązujący do programu pawilonu i tematyki wystawy, przywodzący też na myśl prace włoskiego ruchu arte povera czy popartu oraz formy ambalażu. Oryginalny pomysł na „opakowanie” budynku podkreśla również rolę naszego kraju jako wiodącego producenta oraz eksportera jabłek – piszą Bartosz i Michał Haduchowie.
Przestrzenny ciąg przeżyć – o polskim pawilonie na Expo Piotr Kuczia Architekci zaaranżowali w budynku przestrzenny ciąg przeżyć, prostymi środkami udało się im stworzyć sekwencję zaskakujących przestrzeni o dużej dramaturgii: silne piony „wąwozu” schodów przechodzą w rozległe poziomy ogrodu, otwarte place w ciemne pomieszczenia. Mimo swojej siły, architektura pawilonu pozostaje stale tłem. Ale tłem wyróżniającym się na tyle, że wychodząc z obiektu zapomnimy dosyć szybko o ekspozycji, a w pamięci pozostanie jego architektoniczna wizja – pisze Piotr Kuczia.
Tajemniczy ogród – o projekcie polskiego pawilonu na Expo pisze Piotr Musiałowski Plan pawilonu prowadzi przez symboliczny tajemniczy ogród z ciągnącymi się w nieskończoność szpalerami drzew. Jego obraz nie ukazuje się zwiedzającym od razu. Najpierw należy pokonać długą, zmieniającą kierunek i poziom drogę. Istotą wywoływanego odczucia jest kontrast pomiędzy wąską i wysoką przestrzenią szczeliny wejścia a horyzontalną przestrzenią ogrodu – pisze współautor projektu Piotr Musiałowski.
Pawilon Polski na Expo 2015 w Mediolanie Pierwsza międzynarodowa wystawa odbyła się w 1851 roku w Londynie. Pozostająca pod zaborami Polska nie miała swojego pawilonu narodowego, pokazywaliśmy się jednak pod flagami innych państw, często zdobywając też nagrody i wyróżnienia. Już na pierwszej w Londynie warszawski zegarmistrz Izrael Staffel otrzymał złoty medal za maszynę rachunkową. Na paryskiej, w 1855 roku, nagrodzono prace malarza Henryka Rodakowskiego, który wystąpił z ramienia Francji, a na wiedeńskiej, w 1873 roku, m.in. Jana Matejki i Wojciecha Gersona – pisze Tomasz Żylski.
Spacerem po Expo Dla zainteresowanych dobrą architekturą i pełnymi inwencji prezentacjami tegoroczne Expo w Mediolanie może stać się miejsce inspirującym – po najciekawszych pawilonach oprowadza architekt Piotr Kuczia.