Architektura MuratorWydarzenia"Fair Building" - otwarcie wystawy w Centrum Designu w Gdyni

"Fair Building" - otwarcie wystawy w Centrum Designu w Gdyni

Kolejna polska odsłona zaprezentowanej na 14. Międzynarodowym Biennale Architektury wystawy, poruszającej temat etyki w procesie budowlanym.

fair building gdynia zajawka

"Fair Building" została zaprezentowana po raz pierwszy na 14. Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji, gdzie doczekała sie wielu pozytywnych recenzji oraz została zaliczona przez New York Times do 6 najlepszych pawilonów narodowych.

Ekspozycja porusza temat wkładu robotników w proces budowlany oraz warunków pracy na placach budowy. Kuratorka"Fair Building", Dominika Janicka, zwraca uwagę na fakt, że użytkownicy budynków rzadko myślą o tym, w jaki sposób traktowani są ich bezpośredni wykonawcy, zaś bezpieczeństwo pracowników fizycznych czy też sprawiedliwe warunki ich pracy to tematy rzadko poruszanie w dyskursie architektonicznym.

Wernisaż odbędzie się 16 listopada o godzinie 18:00 w galerii F0.26 (budynek IV) przy al. Zwycięstwa 96/98 na terenie Pomorskiego Parku Technologicznego w Gdyni. Pełen program wystawy można znaleźć na stronie Centrum Designu w Gdyni. Organizatorzy zapowiadają szereg wydarzeń towarzyszących, w tym oprowadzanie kuratorskie. Wystawa będzie otwarta w godzinach 10:00 - 18:00 i potrwa do 30 grudnia.

O "Fair Building" pisaliśmy w numerze "Architektury-murator" z maja 2016 roku.

fair building wystawa
Wystawa Fair Building na 15. Międzynarodowym Biennale Architektury
Pawilon Polski na Biennale Architektury w Wenecji 2023 Poznaliśmy wyniki konkursu projekt wystawy w pawilonie Polski na Biennale Architektury w Wenecji 2023. Zwyciężyła koncepcja kuratorska kulturoznawcy Jacka Sosnowskiego, który do współpracy zaprosił artystkę Annę Barlik i architekta Marcina Strzałę.
Konkurs na projekt wystawy w pawilonie Polski na Biennale Architektury w Wenecji 2023 Trwa konkurs na kuratorski projekt polskiej wystawy, która zostanie zaprezentowana w ramach 18. Biennale Architektury w Wenecji. Termin składania projektów upływa 30 września.
Lesley Lokko kuratorką biennale architektury w Wenecji 2023 Lesley Lokko została wybrana na kuratorkę 18. biennale architektury w Wenecji. Ta ghańsko-szkocka architektka jest nie tylko wykładowczynią i badaczką, ale też autorką poczytnych powieści obyczajowych, których akcja rozgrywa się głównie w Afryce. Lokko będzie pierwszą czarnoskórą kuratorką weneckiej wystawy.
Projekt ekspertów z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej na Biennale Architektury w Wenecji Nieinwazyjny System Pomiarowy, pozwalający analizować ruch miejski, został zaprezentowany podczas tegorocznego Biennale Architektury w Wenecji. Za jego opracowaniem stoi zespół ekspertów z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.
Cyfrowe platformy, miasto i pandemia Pandemia przyspieszyła nowy podział miejskich ról. W miejsce rządów, które nie były w stanie zaspokoić różnych potrzeb w czasie lockdownu, kiedy ludzie nie mogli wychodzić z domu, pojawiły się platformy cyfrowe. Weszły w tę lukę i zajęły quasi-rządowe pozycje. Autorzy książki Platform Urbanism and Its Discontents oraz wystawy w austriackim pawilonie na tegorocznym biennale w Wenecji o wpływie na miasto internetowych graczy, takich jak Google, Uber czy Airbnb.
Międzynarodowy konkurs dla studentów na projekt ławki w Wenecji Curators Collective, zrzeszający kuratorów blisko 50 pawilonów narodowych tegorocznego Biennale Architektury w Wenecji, zaprasza do udziału w międzynarodowym konkursie studenckim na projekt ławki, która zostanie zrealizowana w przestrzeni miasta. Zgłoszenia do 7 lipca!