Festiwal Budynków

i

Autor: Archiwum Architektury

Festiwal Budynków

2015-10-06 12:21

Festiwal Budynków to nowe cykliczne wydarzenie poświęcone najciekawszym przykładom architektury XX-wiecznej w Warszawie. Jako pierwszy zaprezentowany zostanie gmach dawnego Domu Partii. Organizatorem jest Centrum Architektury.

W ramach Festiwalu co kilka tygodni otwierany będzie jeden, wybrany gmach, który zazwyczaj dostępny jest dla zwiedzających lub interesantów tylko w części. Niektóre z budynków, od dawna wpisane w tkankę miasta, opatrzyły się, stały się niemal przezroczyste. Ich unikalne walory przestały zwracać uwagę Warszawiaków. Inne, położone bardziej na uboczu, albo nowe, dopiero oswajane, nie zdążyły jeszcze wpisać się w krajobraz miasta i świadomość jego mieszkańców. O ich obecności w krajobrazie Warszawy przypominać będzie seria wydarzeń poświęconych architekturze i epoce, w której powstały.

Bohaterem pierwszej edycji Festiwalu jest budynek Centrum Bankowo-Finansowego „Nowy Świat”, zlokalizowany u zbiegu Alej Jerozolimskich i ulicy Nowy Świat – przykład architektury socrealizmu wymykający się schematowi tego stylu. Gmach dawnego Domu Partii wybudowany został w latach 1948-52 według projektu zespołu warszawskich Tygrysów: Wacława Kłyszewskiego, Jerzego Mokrzyńskiego i Eugeniusza Wierzbickiego. Przez lata był uważany za jeden z najważniejszych budynków w Polsce. Po przełomie 1989 roku stał się symbolem transformacji, z gmachu władzy zmieniony w siedzibę Giełdy Papierów Wartościowych. Obecnie pełni funkcję komercyjnego biurowca, a od 2009 roku figuruje w rejestrze zabytków.

Podczas Festiwalu będzie można zwiedzić oryginalne wnętrza, m.in. sale prezydialne na pierwszym piętrze i gabinet dawnego sekretarza PZPR – Bolesława Bieruta, dowiedzieć się więcej o gmachu i jego twórcach dzięki oprowadzaniu i wystawie, a także poznać mało znane, filmowe oblicze tamtej epoki.

Program:

13.10, wtorek – 18:30-20:00 – inauguracja Festiwalu: wernisaż wystawy o warszawskich Tygrysach (projekt: MFRMGR Frejda i Gratkowski Architekci, hol główny, wejście A/D). Wystawę można będzie oglądać codziennie w godzinach 8:00-18:00 do dnia 23.10

15.10, czwartek – 18:30 – wykład Andrzeja Skalimowskiego „Dom Partii i Tygrysy: historia gmachu i zespołu” (sala A, 1 p., wejście A/D)

18.10, niedziela – 12:30 – spacer kontekstowy z Andrzejem Skalimowskim wokół Domu Partii – oprowadzanie po bezpośrednim otoczeniu gmachu (zbiórka na dziedzińcu CBF)

20.10, wtorek – 18:30 – wykład Andrzeja Skalimowskiego „Wspólny Dom i jego lokalne odpowiedniki. Wojewódzkie gmachy partyjne w PRL” (sala A, 1 p., wejście A/D)

22.10, czwartek – 21:00 – nocne spotkanie z architekturą i filmem – „Beton i marmur: kino partii” – autorski wykład dr Justyny Żelasko (Kino KC)

Andrzej Skalimowski - absolwent Instytutu Historycznego UW, zajmuje się dziejami powojennej odbudowy i przebudowy Warszawy, szczególnie zaś losami projektujących wówczas architektów. Biograf Józefa Sigalina, naczelnego architekta Warszawy i autor monografii warszawskiego Domu Partii. Pracuje w Centrum Interpretacji Zabytku Muzeum Warszawy.

Justyna Żelasko - absolwentka historii sztuki i kulturoznawstwa, doktorantka w Zakładzie Filmu i Kultury Wizualnej IKP UW. Autorka książki „Przygoda w pociągu. Początki polskiego modernizmu filmowego” (Ha!art, 2015).