Festiwal Otwarte Mieszkania 2020

i

Autor: Archiwum Architektury Plakat zapowiadający festiwal Otwarte Mieszkania 2020

Festiwal Otwarte Mieszkania 2020

2020-06-23 13:30

Krakowska odsłona festiwalu Otwarte Mieszkania w tym roku wyjątkowo odbędzie się w lipcu. „Architektura-murator” po raz kolejny jest patronem medialnym wydarzenia.

Już po raz czwarty mieszkanki i mieszkańcy Krakowa otworzą drzwi swoich prywatnych mieszkań, domów i pracowni artystycznych, zapraszając do nich nieznajomych. Podczas dwóch lipcowych weekendów otwarte zostaną między innymi mieszkania na Zabłociu i Kazimierzu. Po każdym z wnętrz gości oprowadzi jego właściciel lub projektant, opowiadając historię miejsca, rzeczy i mieszkających w nim ludzi. Ponadto odbędą się liczne wydarzenia towarzyszące, podczas których uczestnicy będą mieli szansę spojrzeć na swoje miasto z zupełnie nowej perspektywy, przewidziano bowiem  także spacery po dachach Krakowa. Z kolei dla najmłodszych przygotowane zostaną różnorodne zadania w ramach specjalnych warsztatów. Choć tegoroczna edycja mogła podzielić los innych odwołanych festiwali, zdecydowaliśmy się na jej organizację w późniejszym terminie, wierząc, że otwartość leżąca u podstaw Festiwalu jest teraz potrzebna jak nigdy wcześniej. Jesteśmy przekonani, że po ostatnich miesiącach spędzonych w odosobnieniu jeszcze ważniejsze staje się spotkanie z drugim człowiekiem oraz budowanie społecznego zaufania - tłumaczą aurganizatorzy ze Stowarzyszenia Otwarte Mieszkania. W trosce o bezpieczeństwo wszystkich uczestników zapowiadają stałe monitorowanie sytuacji epidemicznej w kraju i dostosowanie formy festiwalu do aktualnego stanu oraz obowiązujących rozporządzeń. Zapowiadane wydarzenia mogą więc odbyć się on-line. Na części wydarzeń towarzyszących obowiązywać będzie rejestracja  na stronie festiwalu. Szczegółowy program tegorocznej edycji zostanie opublikowany najpóźniej na tydzień przed wydarzeniem.

Otwarte Mieszkania: z Warszawy do Krakowa

Pomysł Festiwalu Otwarte Mieszkania narodził się w Warszawie, wśród osób związanych z Towarzystwem Opieki nad Zabytkami, gdzie wydarzenie odbywa się już od pięciu lat i odnosi kolejne sukcesy. W 2013 roku przyznano mu nagrodę S3KTOR w dziedzinie Kultura i sztuka za najlepszą inicjatywę pozarządową w stolicy.W związku z tak pozytywnym odbiorem oraz rozwojem Festiwalu Otwarte Mieszkania w Warszawie, zdecydowano się zorganizować jego pierwszą edycję w innym mieście. Wybrano Kraków, ze względu na różnorodność architektoniczną, wyjątkowość zachowanych przestrzeni oraz brak podobnej propozycji w ofercie kulturalnej. Pierwsza edycja festiwalu w stolicy Małopolski odbyła się w 2017 roku. Projekt jest współfinansowany ze środków miasta Krakowa.Festiwal Otwarte Mieszkania w KrakowieKiedy: 18-19 oraz 25-26 lipca 2020 roku