Architektura MuratorWydarzeniaFestiwal Otwarte Mieszkania 2022: Warszawy

Festiwal Otwarte Mieszkania 2022: Warszawy

Każdemu pokazuje inne oblicze, a wszystkie są prawdziwe i równie cenne. Warszawa – a właściwie Warszawy, bo miast jest tyle, ilu mieszkańców – to prawdziwy tygiel narodowościowy, religijny, klasowy. Czy da się poznać takie miasto? W dwa ostatnie weekendy maja odbędzie się jubileuszowa, X edycja Festiwalu Otwarte Mieszkania.

Festiwal Otwarte Mieszkania 2022 | Warszawy
Grafika promująca tegoroczną edycję festiwalu Otwarte Mieszkania

Od 2013 roku otworzyliśmy około 100 obiektów oraz zorganizowaliśmy ponad 12 wykładów, 20 spacerów, 5 pokazów filmowych, a nawet warsztaty. I wszystkie te liczby są mocno niedoszacowane! Odwiedzaliśmy mieszkania ludzi sztuki i architektury, wspinaliśmy się na Skarpę, szukaliśmy tożsamości dzielnic oraz Warszawy socrealistycznej, modernistycznej, powojennej i filmowej, a w ubiegłym roku, bez lęku, patrzyliśmy prosto w pyzę i poznawaliśmy dziedzictwo od kuchni. Cynowa rocznica to nie przelewki – dlatego tym razem pójdziemy na całość i spróbujemy uchwycić ten charakterystyczny genius loci Warszawy, który tworzy wypadkowa luksusowych kamienic i robotniczych osiedli, miejsc gdzie się modlimy i gdzie pracujemy, słowem: nas wszystkich – zapowiadają organizatorzy z warszawskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu Otwarte Mieszkania Klaudia Obrębska opowie o ostatnim pokoleniu warszawskich architektów pochodzenia żydowskiego, Grzegorz Michalak przybliży historię luteranów w Warszawie, a Adrian Sobieszczański zaprowadzi uczestników do prawdziwych enklaw luksusu. W programie zwiedzanie m.in. Banku Gospodarstwa Krajowego oraz wiele, wiele więcej. „Architektura-murator” jest patronem medialnym wydarzenia. Szczegółowe informacje na profilu festiwalu na Facebooku.

Jak mieszka polski architekt? Miejsca zamieszkania architektów z zaciekawieniem opisujemy od lat. Dzięki nim niczym w soczewce można obserwować style, mody, osobowości, postawy. Jak dziś mieszka polski architekt? Jedenaście nieprezentowanych dotąd domów i mieszkań projektantów różnych generacji. I wniosek, że kiedy polski architekt staje się sam dla siebie klientem, potrafi aranżować przestrzeń prosto i niebanalnie.
Dom Zofii i Oskara Hansenów w Szuminie Dom Zofii i Oskara Hansenów w Szuminie to jedyny dom w Polsce uwzględniony na liście Iconic Houses Network. Muzeum Sztuki Nowoczesnej organizuje szereg wycieczek do Szumina, dzięki którym można zapoznać się z najpełniejszą realizacją idei Formy Otwartej
Impresjoniści w Warszawie: wystawa „Immersive Monet & The Impressionists” W Art Box Experinces w warszawskiej Fabryce Norblina można oglądać wystawę „Immersive Monet & The Impressionists”. Do jej przygotowania wykorzystano 438 dzieł impresjonistów, m.in. Moneta, Renoira, Degasa i Cezanne’a. Dzięki najnowocześniejszemu systemowi mapowania i animacji oraz przestrzennemu systemowi dźwięku, widz ma okazję doświadczyć niezwykłego pokazu multisensorycznego.
Sekretne życie roślin, czyli Greenhouse Silent Disco we Wrocławiu Instalacja „Greenhouse Silent Disco” stanowi próbę zrozumienia języka roślin. Po międzynarodowej premierze na ubiegłorocznym triennale architektury w Mediolanie można ją oglądać w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
ARCHITECT@WORK Warsaw: druga edycja już wkrótce Pod koniec maja odbędzie się druga polska edycja wydarzenia ARCHITECT@WORK! W programie prezentacja innowacyjnych rozwiązań i nowości produktowych oraz prelekcje.
Łódź Design Festival. Nadchodzi „Future Perfect”! Czy zamiast przepowiadać przyszłość możemy ją wspólnie zaprojektować? I jak nasze wyobrażenia przyszłości zmieniają teraźniejszość? Między innymi na te pytania spróbuje odpowiedzieć tegoroczna edycja Łódź Design Festival, która odbędzie się pod hasłem „Future Perfect”.
Raport z oblężonego Czernihowa: wystawa fotograficzna Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie zaprasza na wystawę „Raport z oblężonego Miasta Czernihowa”. Ekspozycja, prezentowana do 26 kwietnia, jest fotograficznym raportem, kronikarskim zapisem pierwszych dni wojny w Ukrainie.
Hałas w centrum – trwa cykl otwartych wykładów, warsztatów i pokazów filmowych Stołeczny oddział SARP oraz Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej zapraszają na drugą odsłonę projektu poświęconego problematyce planowania i użytkowania przestrzeni. Tym razem przedmiotem dyskusji będzie hałas.