Każdemu pokazuje inne oblicze, a wszystkie są prawdziwe i równie cenne. Warszawa – a właściwie Warszawy, bo miast jest tyle, ilu mieszkańców – to prawdziwy tygiel narodowościowy, religijny, klasowy. Czy da się poznać takie miasto? W dwa ostatnie weekendy maja odbędzie się jubileuszowa, X edycja Festiwalu Otwarte Mieszkania.
Grafika promująca tegoroczną edycję festiwalu Otwarte Mieszkania
Od 2013 roku otworzyliśmy około 100 obiektów oraz zorganizowaliśmy ponad 12 wykładów, 20 spacerów, 5 pokazów filmowych, a nawet warsztaty. I wszystkie te liczby są mocno niedoszacowane! Odwiedzaliśmy mieszkania ludzi sztuki i architektury, wspinaliśmy się na Skarpę, szukaliśmy tożsamości dzielnic oraz Warszawy socrealistycznej, modernistycznej, powojennej i filmowej, a w ubiegłym roku, bez lęku, patrzyliśmy prosto w pyzę i poznawaliśmy dziedzictwo od kuchni. Cynowa rocznica to nie przelewki – dlatego tym razem pójdziemy na całość i spróbujemy uchwycić ten charakterystyczny genius loci Warszawy, który tworzy wypadkowa luksusowych kamienic i robotniczych osiedli, miejsc gdzie się modlimy i gdzie pracujemy, słowem: nas wszystkich – zapowiadają organizatorzy z warszawskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.
Podczas tegorocznej edycji festiwalu Otwarte Mieszkania Klaudia Obrębska opowie o ostatnim pokoleniu warszawskich architektów pochodzenia żydowskiego, Grzegorz Michalak przybliży historię luteranów w Warszawie, a Adrian Sobieszczański zaprowadzi uczestników do prawdziwych enklaw luksusu. W programie zwiedzanie m.in. Banku Gospodarstwa Krajowego oraz wiele, wiele więcej. „Architektura-murator” jest patronem medialnym wydarzenia. Szczegółowe informacje na profilu festiwalu na Facebooku.
Newsletter „Architektury-murator” co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!
Miejsca zamieszkania architektów z zaciekawieniem opisujemy od lat. Dzięki nim niczym w soczewce można obserwować style, mody, osobowości, postawy. Jak dziś mieszka polski architekt? Jedenaście nieprezentowanych dotąd domów i mieszkań projektantów różnych generacji. I wniosek, że kiedy polski architekt staje się sam dla siebie klientem, potrafi aranżować przestrzeń prosto i niebanalnie.
Dom Zofii i Oskara Hansenów w Szuminie to jedyny dom w Polsce uwzględniony na liście Iconic Houses Network. Muzeum Sztuki Nowoczesnej organizuje szereg wycieczek do Szumina, dzięki którym można zapoznać się z najpełniejszą realizacją idei Formy Otwartej
W Art Box Experinces w warszawskiej Fabryce Norblina można oglądać wystawę „Immersive Monet & The Impressionists”. Do jej przygotowania wykorzystano 438 dzieł impresjonistów, m.in. Moneta, Renoira, Degasa i Cezanne’a. Dzięki najnowocześniejszemu systemowi mapowania i animacji oraz przestrzennemu systemowi dźwięku, widz ma okazję doświadczyć niezwykłego pokazu multisensorycznego.
Instalacja „Greenhouse Silent Disco” stanowi próbę zrozumienia języka roślin. Po międzynarodowej premierze na ubiegłorocznym triennale architektury w Mediolanie można ją oglądać w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
Pod koniec maja odbędzie się druga polska edycja wydarzenia ARCHITECT@WORK! W programie prezentacja innowacyjnych rozwiązań i nowości produktowych oraz prelekcje.
Czy zamiast przepowiadać przyszłość możemy ją wspólnie zaprojektować? I jak nasze wyobrażenia przyszłości zmieniają teraźniejszość? Między innymi na te pytania spróbuje odpowiedzieć tegoroczna edycja Łódź Design Festival, która odbędzie się pod hasłem „Future Perfect”.
Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie zaprasza na wystawę „Raport z oblężonego Miasta Czernihowa”. Ekspozycja, prezentowana do 26 kwietnia, jest fotograficznym raportem, kronikarskim zapisem pierwszych dni wojny w Ukrainie.
Stołeczny oddział SARP oraz Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej zapraszają na drugą odsłonę projektu poświęconego problematyce planowania i użytkowania przestrzeni. Tym razem przedmiotem dyskusji będzie hałas.