Architektura MuratorWydarzeniaFestiwal Przestrzeni Miejskiej w Rzeszowie

Festiwal Przestrzeni Miejskiej w Rzeszowie

Od 11 do 14 maja na terenie fabryki Zelmer w centrum miasta trwać będzie Festiwal Przestrzeni Miejskiej przygotowany przez Urząd Miasta Rzeszów i Estradę Rzeszowską

Festiwal Przestrzeni Miejskiej w Rzeszowie

Teren fabryki zostanie podzielony na kilka stref, w których odbywać się będą pokazy filmów, koncerty, wernisaże, warsztaty.
Już w piątek 11 maja rozpocznie się Texstyle, impreza autorstwa Elwiry Rutkowskiej, czyli tymczasowe butiki najciekawszych polskich projektantów.  Uczestnicy festiwalu będą też świadkami mappingu 3D oraz instalacji audio-video autorstwa Temporary Space Design oraz Nawera.
W sobotę zacznie działać Zona Dzieciak czyli strefa przeznaczonej dla najmłodszych, zaplanowane są również wernisaże i projekcje filmów. To również dzień koncertów gwiazd festiwalu, zespołu Sofa oraz brytyjskiej grupy Smoove&Turrell.
Na ścianie głównej hali powstanie  mural, a w przestrzeni biurowej odbywać się będą warsztaty architektoniczne „Którędy do miasta?” z udziałem studentów, których zadaniem będzie zagospodarowanie w formie projektu wybranej przestrzeni w centrum miasta. Niektóre wydarzenia  Festiwalu Przestrzeni Miejskiej odbywać się będą w Wojewódzkim Domu Kultury (ul. Okrzei), w którym będą miały miejsce wykłady zaproszonych ekspertów oraz ArchiFilmFest – festiwal filmów o architekturze.

W programie między innymi:

Wielkie nadzieje, reż. Jesper Wachtmeister, 52 minuty, Szwecja, 2007
Film przedstawia najważniejsze architektoniczne nurty oraz osobowości XX wieku, w tym postać Le Corbusier’a,  projekty grupy Archigram, obiekty Buckminstera Fuller’a, Antti Lovag’a, Moshe Safdie’go, Oscara Niemeyer’a czy też projekt Habitat 67 – budynek zbudowany z klocków LEGO.
Hawana – sztuka budowania ruin, reż. Florian Borchmeyer, 85 minut, Niemcy, 2006
Bogota – przemiana miasta (55 min.)

Festiwal Przestrzeni Miejskiej
11.05-14.05.2012
wstęp wolny
Więcej informacji i pełny program festiwalu na: www.festiwalprzestrzeni.pl

 

 

 


 

Festiwal Przestrzeni Miejskiej - plakat
Pomnikomania: Warszawa w Budowie 2019 Stolica Polski jest pełna pomników: ikonicznych, zapomnianych, zburzonych, konkurujących ze sobą, bojowych, kanonicznych, nowych i wciąż antycypowanych. Kuratorzy 11. edycji festiwalu WWB proponują prototypy kolejnych
World Architecture Festival 2018 W 2018 roku World Architecture Festival miał miejsce w Amsterdamie, a temat tej edycji dotyczył tożsamości. Jury składające się z ponad 130 sędziów (m.in. David Adjaye, Jeanne Gang, Rem Koolhaas) zrecenzowało ok. 500 projektów z 57 krajów. Za Budynek Roku uznana została singapurska inwestycja publiczna – Kampung Admiralty biura WOHA. Zarówno w tym przypadku, jak i w innych zwycięskich pracach ważna okazała się idea zrównoważonego rozwoju – relacja Jakuba Figela i Filipa Kurasza.
Festiwal Otwarte Mieszkania po raz drugi Dwa majowe weekendy: 12-13 oraz 19-20 maja będą szansą, by zobaczyć wyjątkowe krakowskie wnętrza, zwykle niedostępne dla publiczności.
NARRACJE 2017 NARRACJE to odbywający się od 2009 roku gdański festiwal, którego kuratorzy eksplorują miejskie wątki i historie. Artystyczne interwencje pozwalają na nowo odkryć różne miejsca w tym mieście. Na propozycje projektów do realizacji w ramach wydarzenia organizatorzy czekają do 15 września.
Rzeszów 2050 Tematem przewodnim tegorocznego rzeszowskiego Festiwalu Przestrzeni Miejskiej będzie Rzeszów w 2050 roku. Na przełomie maja i czerwca, w ramach Architygodnia organizowanego przez SARP, do miasta przyjadą tak znani polscy architekci, jak Zbigniew Maćków, Stanisław Deńko, Kazimierz Łatak oraz Przemo Łukasik i Łukasz Zagała z medusagroup.
Polska ze Złotym Medalem na 13. Praskim Quadriennale Polska ekspozycja narodowa zatytułowana „Post-Apocalypsis” została nagrodzona Złotym Medalem PQ 2015 w kategorii Sound Design. To pierwszy Złoty Medal dla naszej wystawy od 36 lat.