Architektura MuratorWydarzeniaFinaliści konkursu na projekt siedziby Guggenheima w Helsinkach

Finaliści konkursu na projekt siedziby Guggenheima w Helsinkach

Znamy sześciu finalistów konkursu na projekt swojej siedziby w Helsinkach wybranych spośród rekordowej liczby 1.715 zgłoszeń z 77 krajów, w tym z Polski. W nadesłanych na konkurs pracach widoczny jest nacisk na przestrzenie publiczne, zrównoważone projektowanie oraz naturalne materiały, typowe dla architektury skandynawskiej. Zwycięzcę poznamy w czerwcu 2015 roku.

Finaliści konkursu Guggenheim Helsinki
Praca GH-121371443

Muzeum powstanie w niedalekiej odległości od historycznego centrum Helsinek. Fundacja Solomona R. Guggenheima po raz pierwszy w historii budowy swoich instytucji wystawienniczych (Nowy Jork, Bilbao, Abu Dhabi) zdecydowała się na wyłonienie projektu nowej placówki w ramach otwartego, międzynarodowego konkursu architektonicznego. Guggenheim w Helsinkach ma się wyróżniać się również zakresem programowym, w który włączone zostaną design i architektura.

Na konkurs napłynęła rekordowa liczba 1.715 zgłoszeń z 77 krajów, w tym z Polski. Wśród finalistów znajdują się zarówno młode, jak i uznane biura architektoniczne. Prezentujemy wizualizacje sześciu projektów, których autorzy przedstawią koncepcje w kolejnym etapie. W nadesłanych na konkurs pracach widoczny jest nacisk na przestrzenie publiczne, zrównoważone projektowanie oraz naturalne materiały, wykorzystywane w architekturze skandynawskiej. Zwycięzca zostanie ogłoszony w czerwcu 2015.

Lista pracowni zakwalifikowanych do kolejnego etapu konkursu:

AGPS Architecture Ltd. (Zurich, Switzerland and Los Angeles, United States of America)
Asif Khan Ltd. (London, United Kingdom)
Fake Industries Architectural Agonism (New York, United States of America; Barcelona, Spain; and Sydney, Australia)
Haas Cook Zemmrich STUDIO2050 (Stuttgart, Germany)
Moreau Kusunoki Architect (Paris, France)
SMAR Architecture Studio (Madrid, Spain and Western Australia)

GH-04380895 Przewiduje wzniesienie niezależnych od siebie brył-pawilonów z zachowaniem swobodnych przejść pomiędzy nimi oraz dominanty w postaci wieży, która oferuje widoki na miasto. Na fasadzie przewidziano zastosowanie nadpalonego drewna.

GH 1128435973 To projekt dwóch brył. Parter jest adaptacją istniejącego terminalu Makasiini, z którego w czasie letnim odpływają ekspresowe statki do Tallina. Istniejąca struktura ma zostać zaadaptowana jako przestrzeń publiczna. Powyżej, w opartej na palach podłużnej bryle przewidziano przestrzenie wystawiennicze muzeum.

 

GH-5059206475 To projekt, który w przeciwieństwie do ikonicznych budynków Guggenheima na świecie zamiast na zewnętrznej, efektownej "skórze" skupia się na wnętrzach. Przewiduje budowę bryły powielającej gabaryt i geometrię istniejącego tu terminalu Makasiini, zachowując widoki z parku i sąsiednich budynków. W środku zaprojektowano 31 pokoi, w których panować mają odmienne warunki klimatyczne.

GH-76091181 Składa się z czterech smukłych wież pokrytych gontem, co jest nawiązaniem do architektury wernakularnej. Będą one skupione wokół centralnego placu, który ma służyć jako częściowo osłonięta przestrzeń publiczna. Galerie pomieszczono w wyłożonych drewnem pomieszczeniach wewnątrz wież, połączonych zewnętrznymi mostami.

GH-121371443 Wewnętrzna dwupoziomowa przestrzeń wystawiennicza została ujęta przypominającą zasłonę szklaną elewacją. Przestrzenie publiczne zaprojektowano pomiędzy warstwą zewnętrzną a salami ekspozycyjnymi. Elewacja jest nie tylko technologicznie zaawansowana (wykorzystuje technologię powłoki nanożelowej), lecz także odpowiada za eteryczny wygląd budynku.

GH-5631681770 Przewiduje stworzenie dodatkowej, nieprzewidzianej warunkami konkursu przestrzeni. Muzeum funkcjonuje jako łącznik pomiędzy miastem i nadbrzeżem. Architekci zaproponowali "wewnętrzną ulicę", dodatkową przestrzeń nieprzewidzianą warunkami konkursu. Odchodzi od koncepcji muzeum jako statycznego budynku na rzecz wprowadzenia życia i ruchu ulicy do jego wnętrz.

Wszystkie zgłoszone na konkurs projekty można obejrzeć na stronie internetowej konkursy.

Tagi:
Nowa biblioteka na 100-lecie niepodległości Setną rocznicę odzyskania niepodległości Finlandia obchodziła w ubiegłym roku. Z tej okazji zorganizowała m.in. podróżującą wystawę promującą w szerokim świecie fiński dizajn i architekturę, ale zaplanowała też budowę nowej biblioteki w Helsinkach. Otwarcie obiektu przewidziano na 5 grudnia tego roku.
Projektowanie w Helsinkach Hasło tegorocznej edycji festiwalu projektowania w Helsinkach, Lepiej, można było odczytywać jako obietnicę dla odwiedzających, jak i podwyższenie poprzeczki dla uczestników i organizatorów. W 2016 roku świat jest pełen rzeczy. Projektant stoi przed poważnym moralnym dylematem: co upoważnia nas, by projektować więcej? Każda nowość musi być lepsza niż wszystko, co zrobiliśmy do tej pory – deklarował Kari Korkman, dyrektor tygodnia dizajnu. Wspomniany nadmiar wpływa na zmieniającą się rolę projektowania, które już dawno nie ogranicza się do tworzenia pięknych i użytecznych przedmiotów na każdą kieszeń. Dziś dizajn przechodzi do skali makro, stając się sposobem systemowego rozwiązywania problemów – relacja Agnieszki Skolimowskiej.
Guggenheim w Helsinkach O rozstrzygniętym właśnie konkursie na muzeum Guggenheima w Helsinkach, kontrowersjach, jakie inicjatywa ta wywołuje wśród mieszkańców i społecznej kontrpropozycji zagospodarowania przeznaczonej pod budowę działki pisze Katarzyna Szadkowska.
Współczesna architektura drewniana. Kaplica ciszy Luterańska kaplica Kamppi, nazywana także Kaplicą Ciszy, to niewielki drewniany obiekt zbudowany w centrum Helsinek według projektu pracowni architektonicznej K2S. Współczesna drewniana architektura kontrastuje z zabudową miejskiego placu
Przebudowa Malmi, stacji przesiadkowej w Helsinkach. Wyniki konkursu Do udziału w międzynarodowym konkursie Bullhorn 2012 zgłoszono 97 projektów, w których wykorzystany został włókno-cement; za najlepszy jury uznało pracę Papilio
Helsinki – Światowa Stolica Dizajnu 2012 Przeszło 300 projektów: wystaw, interwencji w przestrzeni miejskiej, happeningów i konferencji odbędzie się w 2012 roku w Helsinkach, tegorocznej Światowej Stolicy Dizajnu