Architektura MuratorWydarzeniaFinisaż wystawy Architektura Muzyką Przestrzeni

Finisaż wystawy Architektura Muzyką Przestrzeni

To już ostatni moment, aby poznać relacje między muzyką a formą architektoniczną pięciu wybitnych sal koncertowych Europy. Finisaż wystawy prezentowanej w przestrzeni Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie odbędzie się 10 września o godzinie 17.00. Z tej okazji po ekspozycji oprowadzą redaktorzy „A-m” Katarzyna Szadkowska i Tomasz Żylski. W trakcie spotkania przewidziano też specjalny pokaz projektu Katarzyny Krakowiak.

Finisaż wystawy Architektura Muzyką Przestrzeni
Otwarcie wystawy Architektura Muzyką Przestrzeni, pośrodku redaktorzy "A-m", od lewej: Katarzyna Szadkowska, Tomasz Żylski i Agnieszka Skolimowska, fot. Bartek Barczyk

W 2015 roku budynek Filharmonii w Szczecinie uhonorowany został europejską nagrodą im. Miesa van der Rohe. Stało się to impulsem do stworzenia właśnie w tym miejscu dedykowanej architekturze i muzyce wystawy. Ekspozycja prezentuje architektoniczną analizę pięciu wybitnych sal koncertowych Europy, a towarzyszy jej projekt artystyczny Katarzyny Krakowiak powstały w hołdzie dla szczecińskiej filharmonii.

Szczegółowej interpretacji poddano obiekty wyjątkowe, zaliczane do najważniejszych realizacji ostatnich lat, różniące się jednak między sobą zarówno skalą, typologią, jak i rolą, którą odgrywają w przestrzeni. Największy z nich, budynek-plac w Oslo, jest jednocześnie siedzibą Islandzkiej Norweskiej Narodowej Opery i Baletu. Siedzibą narodowej instytucji jest także Harpa w Reykjavíku, która powstała dla Islandzkiej Orkiestry Symfonicznej oraz Opery Islandzkiej. Inny charakter mają Casa da Música w Porto i Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, z których na co dzień korzystają lokalni symfonicy, a jeszcze inny Konzerthaus Blaibach – najmniejsza z prezentowanych sal, nie posiadająca na stałe własnego zespołu.

Za część poświęconą architekturze odpowiada Robert Konieczny, twórca sąsiadującego z Filharmonią Centrum Dialogu Przełomy, nagrodzonego ostatnio prestiżową Europejską Nagrodą za Miejską Przestrzeń Publiczną. Projektant podjął się trudnego zadania, próbując zgłębić relacje między muzyką i architekturą pięciu prezentowanych na wystawie obiektów. W poszukiwaniu fenomenu ich unikalności pomóc mają wyjątkowe fotografie wnętrz sal koncertowych – poddane specjalistycznej obróbce zdjęcia zmieniają się w zależności od przyjętej przez zwiedzających perspektywy. Dla każdej z tych przestrzeni wybrano inny aspekt decydujący o jej niepowtarzalnym charakterze.

 

ARCHITEKTURA MUZYKĄ PRZESTRZENI
Pięć niezwykłych sal koncertowych Europy

Kurator: Ewa P. Porębska
Projekt wystawy architektonicznej, grafika: Robert Konieczny – KWK Promes, Robert Konieczny, Roman Kaczmarczyk, Michał Lisiński
Konsultacja graficzna, plansza identyfikacyjna: Edgar Bąk
Projekt artystyczny: Jakby nic nie mogło spaść poza słońcem
Katarzyna Krakowiak
współpraca: stereoko.tv, Michał Piskunowicz
akustyka: Ralf Meinz
Koordynator: Kamila Sędzicka
Współpraca kuratorska: Katarzyna Szadkowska, Tomasz Żylski
Opisy obiektów: Agnieszka Skolimowska, Tomasz Żylski
Organizator: Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Współorganizator: miesięcznik „Architektura-murator”
Miejsce wystawy: Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza Szczecin ul. Małopolska 48
Wernisaż: 22 czerwca 2016 godzina 20:00
Wystawa czynna: 23 czerwca – 10 września 2016
Finisaż: 10 września 2016 r., godz. 17:00

Otwarcie wystawy „Architektura muzyką przestrzeni” [ZDJĘCIA] 22 czerwca w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie otwarto wystawę „Architektura muzyką przestrzeni”. Dwutorowy projekt prezentuje architekturę pięciu wybitnych sal koncertowych Europy oraz wizualno-dźwiękową pracę Katarzyny Krakowiak, dedykowaną filharmonii w Szczecinie.
Architektura muzyką przestrzeni. Pięć niezwykłych sal koncertowych Europy 22 czerwca 2016 roku w Filharmonii w Szczecinie odbędzie się wernisaż wystawy ARCHITEKTURA MUZYKĄ PRZESTRZENI. W jego ramach zaprezentowana zostanie architektoniczna analiza pięciu wybitnych, zrealizowanych w ostatnich latach sal koncertowych Europy (w Szczecinie, Oslo, Blaibach, Reykjaviku i Porto) oraz niezwykłe dzieło sztuki powstałe w hołdzie dla Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza.
Architektura muzyką przestrzeni - wystawa w filharmonii w Szczecinie Jak architektura wpływa na muzykę, a muzyka na architekturę? Czy nawzajem się stymulują? Czy można przełożyć architekturę na dźwięk, a dźwięk wyrazić poprzez architektoniczną formę? Aby przybliżyć się do odpowiedzi na te pytania, postanowiliśmy zbadać relacje architektury i muzyki na przykładzie pięciu niezwykłych sal koncertowych Europy. Architektoniczną analizę tych obiektów przedstawi Robert Konieczny, a unikalne brzmienia i transcendentny obraz jednego z wybranych budynków, filharmonii w Szczecinie, ujawni artystka Katarzyna Krakowiak.
4dimensionHarmony, fotografie: Radek Kurzaj Oto szczecinianin, fotografik Radek Kurzaj, powróciwszy do swego miasta po sukcesach w Ameryce, podjął się mozolnej dokumentacji wyłaniania się z niebytu bryły, wnętrz, fasad i dachów filharmonii. Odnajdujemy tu budowę oglądaną głównie z dwóch perspektyw: poprzez strukturę wizualną zdjęcia – kompozycje linii i świateł – oraz uwikłanego w te kompozycje człowieka-stwórcę, bezpośredniego wykonawcę, człowieka pracy, przy pracy – recenzja Grzegorza Stiasnego.
4’dimension Harmony - premiera albumu o Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie 4'dimension Harmony prezentuje historię powstawania jednego z najpiękniejszych budynków Europy, opowiedzianą za pomocą unikalnych fotografii Radka Kurzaja, a także tekstów architektów, muzyków i innych użytkowników budynku. Elegancka publikacja dostępna będzie w edycji regularnej i kolekcjonerskiej.
Filharmonia im. Mieszyczława Karłowicza w Szczecinie - kulisy inauguracji 2014 Z okazji swoich pierwszych urodzin Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zaprasza na sentymentalną podróż w czasie - wystawę prac Bartka Barczyka. Wyjątkowy zbiór fotografii, wykonanych podczas zeszłorocznego cyklu koncertów inauguracyjnych, przypomni emocje, które towarzyszyły tym szczególnym wydarzeniom.