Zbigniew Dłubak, Sklep z konfekcją męską

i

Autor: materiały prasowe Galerii Asymetria

Foto-soc-dizajn 50.60. Wystawa fotografii w galerii Asymetria

2012-02-23 19:00

Warszawska wystawa stanowi pierwszą odsłonę projektu Polski Fotodizajn  badającego historię wąskiej i szczególnej dziedziny, jaką jest fotografia dizajnu.

Zbigniew Dłubak, Sklep z konfekcją męską

i

Autor: materiały prasowe Galerii Asymetria

Polski FotodizajnProjekt zainicjowany został przez galerię Asymetria, Fundację Archeologia Fotografii i Raster. Naszym zamierzeniem jest przyjrzenie się historii szczególnego gatunku fotograficznego – fotografii dizajnu. Poprzez cykl wystaw oraz podsumowującą ją publikację albumową chcemy odkryć na nowo intrygującą, ale mało znaną część dorobku polskich fotografików, a przy okazji ukazać historię polskiego XX-wiecznego dizajnu z innej niż dotychczas perspektywy. Interesuje nas nie tylko rola fotografii w kreowaniu aury produktu i jego “ikoniczności”, znaczenie dokumentacji fotograficznej dla historiografii, ale również przedmiot i towar jako temat fotograficzny, relacja między artystycznym a komercyjnym wymiarem fotografii - delarują autorzy programu. FotografieNa wystawie znalazły się między innymi prace klasyka polskiej fotografii Zbigniewa Dłubaka, który w latach 60-tych w opinii Urszuli Czartoryskiej zrobił również najciekawszą aranżację wnętrza sklepu z użyciem fotografii.  Projekt salonu “Adam” z konfekcją męską przy ul. Świętokrzyskiej (1962), pełny jest  “dwuznacznego” dowcipu - młody elegancki człowiek, leżący na ścianie i wydłużony do niemożliwości pokazany zostaje na fotografii w innych miejscach sklepu w perspektywie nadrealistej. Po raz pierwszy pokazane zostaną Tadeusza Sumińskiego, kojarzonego powszechnie z fotografią krajobrazu. Był on wieloletnim współpracownikiem Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, dla którego fotografował wzornictwo, modę i architekturę. Do najciekawszych prac zaliczyć można cykl zdjęć Wojciecha Plewińskiego. Reportaż z Ogólnopolskiego Salonu Architektury Wnętrz w Krakowie (1958) pokazuje meble prezentowane jako symbol nowoczesności. Obecność modelki - Krystyny Zachwatowicz - nadaje im zaskakująco erotyczną wymowę. Ponadto w gablocie zostaną pokazane historyczne zdjęcia i projekty Wojciecha Zamecznika z najważniejszego pokazu dizajnu okresu odwilży: Ogólnopolskiej Wystawy Architektury Wnętrz w warszawskiej Zachęcie (1957).

ZakupyFotografie z wystawy, wydane przez galerię Asymetria w formie unikalnych portfolio kolekcjonerskich (edycja 9) w trakcie jej trwania będzie można kupić w cenie promocyjnej. Koncepcja ekspozycji fotografii opracowana specjalnie przez Piotra Dumę i Anetę Faner w kolejnych wystawach ma odsłaniać ideę gry pomiędzy ornamentem a znakiem czyli tworzyć wizualnie swoisty gabinet form nowoczenych. Informacje o wystawieFoto-soc-dizajn 50.60.27.02-3.04.2012Galeria Asymetria ul. Jakubowska 16, Warszawa

Galeria Asymetria plakat wystawy Foto-soc-dizajn

i

Autor: Archiwum Architektury