Młodzi do Łodzi 2023

Fotorelacja z konfrontacji Młodzi do Łodzi 2023

2023-05-29 17:30

Za nami piąte ogólnopolskie konfrontacje architektoniczne Młodzi do Łodzi 2023. Dwa dni merytorycznych dyskusji na najbardziej emocjonujące tematy, dwa dni warsztatów, kuluarowych rozmów i spotkań.

Pomysł organizacji ogólnopolskiego spotkania dla młodych architektów narodził się 20 lat temu. Stojący dopiero u progu zawodowej kariery projektanci, zajęci zdobywaniem zleceń i pracą na własny rachunek, nie mieli wówczas wielu okazji, by poznać swoich rówieśników z innych miast Polski. Głównym założeniem łódzkich konfrontacji od samego początku była więc integracja środowiska, umożliwienie im wymiany doświadczeń i poglądów. I choć zdawałoby się, że w dobie mediów społecznościowych relacje między młodymi architektami są bliższe niż kiedykolwiek, że doskonale znają nie tylko swoje projekty, ale też sfery zainteresowań i pola działalności, to podczas kuluarowych rozmów uczestnicy tegorocznej, piątej już edycji Młodych do Łodzi wciąż powtarzali, że największą wartością spotkania jest nawiązywanie nowych znajomości i kontakt z ludźmi mającymi podobne spojrzenie na otaczającą nas architektoniczną rzeczywistość.

Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem Razem: razem dla architektury, środowiska, razem dla społeczeństwa, a rozmawialiśmy m.in. o współpracy, zarówno na poziomie organizacji zawodowych, jak i kontaktów z przedstawicielami innych dyscyplin czy branż, podjęliśmy temat sztucznej inteligencji w projektowaniu, problemów i wyzwań związanych z prowadzeniem własnej działalności architektonicznej, a także szeroko rozumianej popularyzacji architektury i wpływu biologii na projektowanie. Do współtworzenia programu tradycyjnie zaprosiliśmy wybranych liderów i liderki młodego środowiska architektonicznego w Polsce:

Iwa Borkowicza, architekta prowadzącego poznańskie JEJU.studio, znane z szerokiego spektrum projektów, od obiektów rzeźbiarskich przez wnętrza i budynki po masterplany.

Wojciecha Fudalę, architekta prowadzącego autorską pracownię architektoniczną, zajmującą się projektowaniem obiektów mieszkaniowych, użyteczności publicznej, członka zarządu katowickiego oddziału SARP, gdzie pełni rolę kuratora cyklu wykładów „Mistrzowie Architektury”.

Paulinę Grabowską, architektkę, projektantkę innowacji w zakresie zrównoważonego i regeneratywnego rozwoju, prowadzącą biuro NAS-DRA Conscious Design, a zarazem wykładowczynię biodizajnu w School of Form na Uniwersytecie SWPS.

Łukasza Harata, urbanistę i socjologa, doktoranta na Wydziale Architektura Politechniki Śląskiej, członka zarządu kolektywu antyRAMA i Urban Space Lab.

Monikę Lemańską, architektkę w pracowni WXCA, członkinię zarządu warszawskiego oddziału SARP, współzałożycielkę Sekcji Młodych OW SARP.

Barbarę Nawrocką i Dominikę Wilczyńską, architektki prowadzące wspólnie studio Miastopracownia, działające na styku architektury, instalacji i aktywizmu, współzałożycielki Balu architektek, inicjatywy podejmującej temat kobiet w architekturze.

Kacpra Radziszewskiego, architekta, współzałożyciela firmy Designbotic, zajmującej się zastosowaniem symulacji komputerowych oraz algorytmów w architekturze.

Szczegółowe omówienie poszczególnych dyskusji i warsztatów opublikujemy w numerze lipcowym. Tymczasem prezentujemy krótką fotorelację z konfrontacji.

Młodzi do Łodzi 2023

i

Autor: Kateryna Reshetniak
Młodzi do Łodzi 2023

i

Autor: Kateryna Reshetniak Panel Przepracowanie, od lewej Barbara Nawrocka, Dominika Zielińska i Marta Czachorowska
Młodzi do Łodzi 2023

i

Autor: Kateryna Reshetniak Panel Sztuczna inteligencja w projektowaniu, od lewej Kacper Radziszewski, Mateusz Zwierzycki i Mateusz Przystał
Młodzi do Łodzi 2023

i

Autor: Kateryna Reshetniak Panel Zarządzanie, od lewej Wojciech Fudala, Justyna Boduch i Maciej Franta
Młodzi do Łodzi 2023

i

Autor: Kateryna Reshetniak Panel Trochę architektura, trochę biologia, od lewej Paulina Grabowska, Mateusz Płoszaj-Mazurek i Igor Łysiuk
Młodzi do Łodzi 2023

i

Autor: Kateryna Reshetniak Łukasz Harat prowadzący panel Archibełkot
Młodzi do Łodzi 2023

i

Autor: Kateryna Reshetniak Warsztaty, grupa Iwa Borkowicza
Młodzi do Łodzi 2023

i

Autor: Kateryna Reshetniak Warsztaty na terenie Fabryki Sztuki w Łodzi, gdzie odbywały sie konfrontacje
Młodzi do Łodzi 2023

i

Autor: Kateryna Reshetniak Od prawej: redaktor Tomasz Żylski, Dorota Flor-Zbytniewska i Katarzyna Szczęsna
Młodzi do Łodzi 2023

i

Autor: Kateryna Reshetniak Przestrzeń Fabryka Sztuki w Łodzi