Fran Silvestre gościem kolejnego wykładu z cyklu Mistrzowie Architektury
Podczas najbliższego spotkania z cyklu Mistrzowie Architektury przeniesiemy się w klimaty śródziemnomorskie. Bohaterem wieczoru będzie hiszpański architekt Fran Silvestre, który od 2005 roku prowadzi w Walencji pracownię Fran Silvestre Arquitectos.
Dom na Klifie, Alicante, proj. Fran Silvestre Arquitectos; fot. Diego Opazo
Fran Silvestre Arquitectos realizują projekty każdej skali, jednak najbardziej kojarzeni są z architekturą budynków jednorodzinnych. Domy ich autorstwa charakteryzuje minimalizm oraz niesamowita wręcz precyzja. Udaje się to osiągnąć dzięki pełnemu zaangażowaniu we wszystkie fazy projektu, począwszy od pierwotnej koncepcji, poprzez projekt techniczny, aż po realizację, włącznie z konstrukcją i wykończeniem wnętrz.
W realizacjach Frana Silvestre słowo klucz to ciągłość. Przystępując do nowego tematu, celem jest zapewnienie ciągłości przestrzennej, ciągłości istniejącego krajobrazu oraz zminimalizowanie zastosowanych materiałów. Nie mniej istotna jest ciągłość w czasie, która sprawia że tworzona architektura może trwać i nigdy się nie zdezaktualizuje.
Fran Silvestre uważa, że istotą architektury jest dialog, który pozwala odkrywać blaski i cienie codziennego życia człowieka. Po ich zbadaniu, Silvestre przekuwa je w budynki, będące precyzyjnym odbiciem osobowości oraz kultury użytkownika. To właśnie dialog jest tym co wyróżnia architekturę na tle innych dziedzin sztuki. Sprawia, że pomimo bezkompromisowego minimalizmu, każdy z projektów hiszpańskiego architekta jest indywidualny i inny od pozostałych. O swoich realizacjach Fran Silvestre opowie już 13 maja o 17.00 na kanale Masters of Architecture na YouTubie. Jak zwykle, będzie okazja do zadawania pytań na żywo.
Dom na Klifie, Alicante, proj. Fran Silvestre Arquitectos; fot. Diego Opazo
Dom na Klifie, Alicante, proj. Fran Silvestre Arquitectos; fot. Diego Opazo
Pati Blau House, Walencja, proj. Fran Silvestre Arquitectos; fot. Diego Opazo
Balint House, Betera, proj. Fran Silvestre Arquitectos; fot. Diego Opazo
Hofmann House, Walencja, proj. Fran Silvestre Arquitectos; fot. Fernando Guerra
Newsletter „Architektury-murator” co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!
Hiszpańskie arcydzieło Muralla Roja przed swoimi pięćdziesiątymi urodzinami przeżywa drugą młodość. Jak w przestrzeni układają się blanki i miedze tej mieszkalnej twierdzy przypomniał niedawno fotograf Andres Gallardo. Żywy koral ścian z jego zdjęć, jako kolor roku powrócił w palecie znanej firmy kreującej kolorystyczne trendy.
Budynek mieści nie tylko akademickie centrum sportowe, ale też przestrzenie do nauki. To zróżnicowanie funkcji znalazło odzwierciedlenie w podziale bryły na dwa bloki oraz wykorzystaniu odmiennych materiałów na elewacjach.
Ponad 6000 indywidualnie zaprojektowanych ceramicznych kształtek chroni podróżnych przed silnym słońcem i deszczem, zwracając jednocześnie uwagę na lokalizację stacji, ukrytej pośród historycznej zabudowy Palma de Mallorca. Obiekt zdobył jedną z głównych nagród w tegorocznym konkursie Tile of Spain Awards.
Piotr Fokczyński, przez wiele lat pełniący funkcję naczelnego architekta Wrocławia, pomysłodawca i koordynator budowy modelowego osiedla Nowe Żerniki, został powołany na stanowisko prezesa Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Przypominamy wywiad, jakiego Piotr Fokczyński udzielił „A-m” w 2020 roku.
W czerwcu setne urodziny obchodzi Tadeusz Barucki, architekt, badacz architektury i publicysta, autor wielu książek dokumentujących polską architekturę, ale również monografii przybliżających zagraniczne dokonania w tej dziedzinie. Z okazji jubileuszu Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej wraz z Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej organizują benefis jubilata.
Magazyn „Architectural Record” opublikował listę najlepszych młodych biur architektonicznych z całego świata. Wśród 10 pracowni znalazło się studio Only If, współprowadzone przez Karolinę Częczek, absolwentkę architektury na Politechnice Krakowskiej i Yale School of Architecture.
SRDK Architekci Studio Śródka działa nieprzerwanie od 1986 roku – początkowo jako Studio Projekt. Na jej potencjale zbudowany został Archicom, jedna z większych firm deweloperskich w kraju. W portfolio pracowni znajduje się wiele realizacji, zwłaszcza na terenie Wrocławia. W tym roku biuro obchodzi swoje 35-lecie.
O międzynarodowych kontekstach, biennale w Krakowie, czasopismach i trochę o architekturze. Prezentujemy nagranie spotkania, podczas którego Ewa P. Porębska rozmawiała z Romualdem Loeglerem.
Z okazji jubileuszu 150-lecia V Liceum im. Augusta Witkowskiego w krakowskiej Galerii SARP można oglądać wystawę poświęconą absolwentom szkoły, którzy swoją przyszłość związali z architekturą. Kuratorami ekspozycji są Marta A. Urbańska i Piotr Lewicki.