Architektura MuratorWydarzeniaGdynia i Tel Awiw w Warszawie. Debata

Gdynia i Tel Awiw w Warszawie. Debata

Bogna Świątkowska, Justyna Glusman, Jakub Bielecki i Paweł Kowalski porozmawiają w Muzeum POLIN o tym, czego Warszawa może nauczyć się od Gdyni i Tel Awiwu.

Gdynia i Tel Awiw – w poszukiwaniu lepszego jutra
Ulica Dizengoffa w Tel Awiwie, widok w kierunku północnym, LC

Jeszcze do 2 lutego trwa wystawa „Gdynia - Tel Awiw” w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Kolejnym z wydarzeń towarzyszących jest debata z Bogną Świątkowską, Justyną Glusman oraz Jakubem Bieleckim i Pawłem Kowalskim. 15 stycznia porozmawiają oni między innymi o tym, jak Gdynia i Tel Awiw radzą sobie z wielkomiejskimi wyzwaniami. Co oprócz architektury jest dla tych miast ważne (co dla magistratów, a co dla mieszkańców)? Czy jest to zdrowie, ekologia, opieka medyczna, edukacja, kultura, transport, bezpieczeństwo, samorządność, dbanie o grupy zagrożone wykluczeniem, zrównoważony rozwój, dobre życie? Czy Warszawa może się czegoś nauczyć od Gdyni i Tel Awiwu? Jakie rozwiązania można przenieść do stolicy Polski?

Paneliści:

Bogna Świątkowska — dziennikarka i promotorka kultury. Prezeska założonej przez siebie Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana.  Redaktorka książki Adrichalim. Architekci: leksykon pochodzących z Polski architektów działających w Palestynie i Izraelu w XX wieku.

Justyna Glusman — ekonomistka i naukowczyni specjalizująca się w zagadnieniach polityki regionalnej, samorządowej, szczególnie w kontekście unijnym. Działaczka społeczna i aktywistka miejska.  Dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni w Urzędzie m.st. Warszawy.

Jakub Bielecki — architekt, kierownik projektów architektonicznych w Tel Awiwie i Warszawie. Zajmuje się zarówno projektami długoterminowymi jak też konsultingiem. Specjalizuje się w zarządzaniu projektami, planowaniu projektów, budżetowaniu i analizie biznesowej.

Paweł Kowalski — architekt, projektant, rzeczoznawca budowlany, praktyk i publicysta, zajmuje się teorią architektury i sztuki, twórca wielu projektów i realizacji architektonicznych na terenie kraju i za granicą. Laureat wielu nagród i wyróżnień w konkursach architektonicznych. Prezes Zarządu Oddziału „Wybrzeże” SARP.

15 stycznia, godz. 18:00, wstęp wolny

Młode dziedzictwo – chronić, ale jak? Debata Jaka jest wartość „najntisów”, czyli architektury lat 90.? Na zakończenie cyklu warsztatów „Uwaga! Zabytek” odbędzie się debata o ochronie młodego dziedzictwa architektury z udziałem Michała Krasuckiego, Anny Cymer, Aleksandry Stępień-Dąbrowskiej i Mikołaja Kołacza.
Dojrzałość dobrze zaprojektowana. Debata Jak uwzględnić potrzeby osób starszych w projektowaniu? Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Nowolipie zaprasza na dyskusję 23 marca.
"Uniwersytet Warszawski jutra. Innowacje w przestrzeni kampusów" - debata architektoniczna na UW Jaki może być przyszłość uczelnianych kampusów? Na to pytanie spróbują odpowiedzieć architekci z Polski i zagranicy. W najbliższy czwartek Uniwersytet Warszawski zaprasza na spotkanie z serii "Widoki na przyszłość".
I komu to przeszkadzało? Debata W najbliższy wtorek odbędzie się debata poświęcona najnowszym wyburzeniom i przekształceniom warszawskiej architektury. Wydarzenie towarzyszy premierze strony internetowej www.tubylotustalo.pl, na której znajdzie się mapa nieistniejących stołecznych zabytków.
Mies van der Rohe Award 2013. Debata Otwieranie nowych horyzontów Pięć okrągłych stołów, przy każdym zaś moderator, laureat nagrody, zdobywca wyróżnienia, finalista z 2013 roku, krytyk architektury, członek jury z 2013 roku oraz architekt z Barcelony - debatę Otwieranie nowych horyzontów/ Breaking New Ground opisuje Ivan Blasi
Warszawa: ład przestrzenny czy chaos. Jubileuszowa debata w warszawskim Domu Spotkań z Historią We wtorek 27 marca w DHS  odbędzie się szesnasta już debata poświęcona problemom ładu przestrzennego w Warszawie