Najlepsza przestrzeń publiczna województwa śląskiego

i

Autor: Archiwum Architektury

Głosuj na najlepszą przestrzeń publiczną województwa śląskiego!

2016-08-17 17:44

Do końca sierpnia trwa głosowanie w internetowym plebiscycie na najlepszą przestrzeń publiczną województwa śląskiego. W tegorocznej edycji można wybierać spośród 43 zgłoszonych realizacji, wśród których znalazły się takie obiekty jak Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach czy Muzeum Ognia w Żorach.

Konkurs na najlepszą przestrzeń publiczną województwa śląskiego organizowany jest od 2000 roku przez Zarząd Województwa Śląskiego we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Katowice. Co roku nagradzane są w nim najlepsze projekty zrealizowane na terenie województwa w minionym roku kalendarzowym. Celem konkursu jest m.in. promocja realizacji urbanistycznych i architektonicznych, które kształtują przestrzeń publiczną, przeciwdziałają je degradacji, podnoszą świadomość mieszkańców w zakresie kształtowania przestrzeni oraz poprawiają wizerunek województwa i przyczyniają się do wzrostu jego konkurencyjności. Konkursowi patronuje Marszałek Województwa Śląskiego.

Do tegorocznej, siedemnastej już edycji konkursu zgłoszono 43 obiekty. Znalazły się wśród zarówno znane realizacje, takie jak Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach projektu JEMS Architekci czy Muzeum Ognia w Żorach, projektu OVO Grąbczewscy Architekci oraz mniejsze, lecz warte uwagi przedsięwzięcia, takie jak rewitalizacja wież wyciągowych w Świętochłowicach czy rozbudowa Przedszkola w Paniówkach projektu Jojko + Nawrocki Architekci.

Jak co roku nagrody i wyróżnienia przyznane zostaną w czterech kategoriach: przestrzeń publiczna, zrewitalizowana przestrzeń publiczna, obiekt użyteczności publicznej, zrewitalizowany obiekt użyteczności publicznej. Otrzymają je inwestor, projektant i gmina (nie będąca inwestorem), na której terenie znajduje się nagrodzona realizacja. Suma nagród dla projektantów wynosi 60 000 zł brutto. Laureatów poznamy na przełomie października i listopada. Prace oceniane są przez jury - członków Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno Architektonicznej. Tymczasem do końca miesiąca na stronie internetowej konkursu trwa głosowanie, w którym swojego faworyta może wybrać każdy. Obiektowi, który otrzyma największą liczbę głosów przyznana zostanie Nagroda Internautów.