Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy

i

Autor: Tomasz Kaczor

79. rocznica Powstania Warszawskiego

Głosy pamięci: instalacja Krzysztofa Wodiczki upamiętniająca ofiary Powstania Warszawskiego

2023-08-01 11:26

Nowa audiowizualna instalacja Krzysztofa Wodiczki opowiada o tragicznych losach ludności cywilnej przebywającej w Warszawie podczas Powstania 1944 roku. To poruszający przekaz na temat ofiary poniesionej przez mieszkańców miasta, wysiedlanych z domów i mordowanych w masowych egzekucjach.

Krzysztof Wodiczko to jeden z najważniejszych współczesnych artystów wizualnych. Urodził się w Warszawie, wykładał na warszawskiej ASP, MIT i Harvard Graduate School of Design w Bostonie. Jest autorem projekcji multimedialnych, instalacji w przestrzeni publicznej oraz tekstów teoretycznych. Jego najnowsza realizacja, instalacja wizualno-dźwiękowa „Głosy pamięci”, opowie o tragicznych losach ludności cywilnej Warszawy, jej odwadze, cierpieniu i pomocy udzielanej żołnierzom Powstania. To poruszający przekaz na temat ofiary poniesionej przez mieszkańców miasta, wysiedlanych z domów i mordowanych w masowych egzekucjach.

Praca została stworzona specjalnie na wystawę stałą w otwartej niedawno Izbie Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy. Instalacja stanie się centralnym punktem pawilonu. Przestrzeń sali wystawowej wypełniona zostanie relacjami świadków nazistowskich zbrodni oraz ich bliskich. O doświadczeniu wojny opowiedzą zarówno cywile, żołnierze, jak i młodsze pokolenia, które do dziś noszą piętno tamtych wydarzeń. Wśród nich znaleźli się m.in. Wanda Traczyk-Stawska i Tadeusz Rolke. Tematem projekcji są osobiste relacje osób dotkniętych traumą Powstania Warszawskiego. Zestawione ze sobą opowieści tworzą wielowymiarowy i nieoczywisty obraz Warszawy 1944 roku. Zarejestrowanym relacjom świadków towarzyszyć będą obrazy płomieni poruszanych dźwiękiem ludzkiego głosu.

Otwarcie nowej wystawy stałej zaplanowano na 2 października, Dzień Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy. Rolą Izby Pamięci jest zwrócenie uwagi na historię tych, których w narracji o Powstaniu Warszawskim często się pomija – zwykłych ludzi. Dlatego Dzień Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy to dla nas i dla historii miasta data wyjątkowo ważna. Chcemy aby tegoroczne otwarcie wystawy stałej zapoczątkowało cykliczne obchody tego dnia w Izbie Pamięci – mówi Karolina Ziębińska-Lewandowska, dyrektorka Muzeum Warszawy.

Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy to symboliczne miejsce poświęcone ofiarom Powstania Warszawskiego 1944 roku. W dwóch pawilonach i na Murze Pamięci upamiętnione zostały dziesiątki tysięcy mieszkanek i mieszkańców stolicy. Izba Pamięci ma przywracać pamięć o zmarłych warszawiankach i warszawiakach, być miejscem refleksji o konsekwencjach przemocy, radykalizmów i konfliktów zbrojnych.

Krzysztof Wodiczko

i

Autor: serwis prasowy Krzysztof Wodiczko, Montreal, Quebec, Place des Arts, Kanada, 2014; podczas projekcji  Homeless Projection

Czytaj też: Architektura w Polsce: wakacyjny przewodnik po architekturze |