Hala Cracovii

i

Autor: Wojciech Kryński Hala dopełnienia ofertę sportową Błoń, gdzie znajdują się już stadiony Wisły i Cracovii oraz korty tenisowe Hala dopełnienia ofertę sportową Błoń, gdzie znajdują się już stadiony Wisły i Cracovii oraz korty tenisowe

Hala Cracovia wśród pięciu najlepszych realizacji świata

2019-11-07 14:30

Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski przyznał nagrody dla najbardziej wyróżniających się obiektów sportowych. Wśród pięciu docenionych w ten sposób realizacji znalazła się hala Cracovia projektu Biura Lewicki Łatak

Oddana do użytku w maju 2018 roku i wielokrotnie nagradzana w Polsce (m.in. Grand Prix konkursu Nagroda Roku 2018 SARP, Grand Prix Nagrody Architektonicznej POLITYKI – VIII Edycja), Kärcher Hala 100-lecia KS Cracovia 1906 z Centrum Sportu Niepełnosprawnych, zaprojektowana przez architektów z pracowni Biuro Projektów Lewicki Łatak, tym razem została uhonorowana zagranicą. W organizowanym wspólnie przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (IOC), Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski (IPC) oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie dla Sportów i Czasu Wolnego (IAKS) konkursie o nagrody IOC IAKS Award i IPC IAKS Distinction 2019 autorzy hali zdobyli drugi z tych laurów.

Na tegoroczną edycję konkursu – organizowanego co dwa lata od roku 1987 – nadesłano 98 prac z 31 krajów z całego świata. Jury podczas sesji, która miała miejsce w lipcu, zdecydowało o przyznaniu nagrody projektantom Hali Cracovii w uznaniu za formę obiektu wpisanego w krajobraz naturalny oraz dostosowanie założenia do potrzeb niepełnosprawnych sportowców.

Gala wręczenia nagród i medali połączona z uroczystą kolacją miała miejsce 5 listopada 2019 roku podczas otwarcia 26. kongresu IAKS i targów FSB Trade Fair 2019 (Międzynarodowe Targi Przestrzeni Publicznych, Sportu i Czasu Wolnego) w Kolonii. W wydarzeniu uczestniczyło ok. 300 gości – przedstawicieli międzynarodowych instytucji i związków sportowych, dziennikarzy z prasy specjalistycznej oraz oczywiście członków jury, członków zespołów autorskich i pracowników operatorów zrealizowanych obiektów uczestniczących w konkursie.

Warto wspomnieć, że osobną część konkursu stanowi sekcja przeznaczona dla studentów i młodych profesjonalistów. Następna edycja wystartuje już w styczniu 2021 roku (więcej informacji : https://iaks.sport/our-activities).

Hala Cracovia wśród pięciu najlepszych realizacji świata

i

Autor: Archiwum Architektury Laureaci IPC IAKS Distinction 2019; fot. Johannes Diekhans