Architektura MuratorWydarzeniaIngarden & Ewý na Biennale w Wenecji

Ingarden & Ewý na Biennale w Wenecji

Do grona licznych przedstawicieli Polski na tegorocznym biennale w Wenecji dołączyła krakowska pracownia Ingarden & Ewý. Architekci zaprezentują specjalnie zaprojektowaną instalację.

Biuro Ingarden & Ewý na Biennale w Wenecji
Model instalacji Materia i Światło, fot. dzięki uprzejmości pracowni Ingarden & Ewý

Międzynarodowemu Biennale Architektury w Wenecji rozpoczyna się już 28 maja. Polska wystawia w tym roku wyjątkowo liczną reprezentację. Nasza obecność na imprezie to przede wszystkim ekspozycja w pawilonie narodowym, ale Polacy biorą udział także w wielu innych prestiżowych wydarzeniach. Na wystawie głównej będzie można zobaczyć projekt Hugona Kowalskiego i Michała Szczeliny, miesięcznik „Architektury-murator” wraz z Międzynarodowym Centrum Kultury organizują w trakcie biennale wyjątkowe warsztaty studenckie pt. Udane Przedsięwzięcia, a Krzysztof Ingarden i Jacek Ewý zaprezentują specjalną instalację Materia i Światło przygotowaną na potrzeby ekspozycji Time Space Existence.

Instalacja krakowskiej pracowni nawiązuje do elewacji polskiego pawilonu na Expo 2005 w Nagoi. Będzie jej towarzyszył film ukazujący wszystkie etapy powstawania tego historycznego już obiektu, począwszy od fazy projektowej, poprzez wyplatanie wiklinowych paneli elewacyjnych, aż do realizacji w Japonii. Wystawa Time Space Existence, organizowana przez fundację Global Art Affairs we współpracy z European Cultural Centre, jest jednym z oficjalnych wydarzeń towarzyszących Międzynarodowemu Biennale Architektury w Wenecji. W ramach ekspozycji będzie można zobaczyć prace ponad 100 architektów i fotografów architektury z całego świata, ukazujące różne punkty widzenia na koncepcje czasu, przestrzeni i egzystencji.


Wystawa Time Space Existence, 28 maja – 27 listopada 2016 roku

European Cultural Centre, Palazzo Bembo, Palazzo Rossini i Palazzo Mora

Cyfrowe platformy, miasto i pandemia Pandemia przyspieszyła nowy podział miejskich ról. W miejsce rządów, które nie były w stanie zaspokoić różnych potrzeb w czasie lockdownu, kiedy ludzie nie mogli wychodzić z domu, pojawiły się platformy cyfrowe. Weszły w tę lukę i zajęły quasi-rządowe pozycje. Autorzy książki Platform Urbanism and Its Discontents oraz wystawy w austriackim pawilonie na tegorocznym biennale w Wenecji o wpływie na miasto internetowych graczy, takich jak Google, Uber czy Airbnb.
Międzynarodowy konkurs dla studentów na projekt ławki w Wenecji Curators Collective, zrzeszający kuratorów blisko 50 pawilonów narodowych tegorocznego Biennale Architektury w Wenecji, zaprasza do udziału w międzynarodowym konkursie studenckim na projekt ławki, która zostanie zrealizowana w przestrzeni miasta. Zgłoszenia do 7 lipca!
Polacy na biennale architektury w Wenecji! 22 maja rozpoczęło się 17. biennale architektury w Wenecji. Wystawę w pawilonie polskim stworzył wybrany w konkursie kolektyw PROLOG +1, ale to nie jedyni Polacy zaproszeni do udziału w tegorocznej wystawie.
Złoty Lew dla Liny Bo Bardi Lina Bo Bardi, włoska architektka, scenografka i krytyk została laureatką specjalnego Złotego Lwa 17. edycji Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji. Wystawa zostanie otwarta dla publiczności 22 maja 2021 roku.
Czemu służą wystawy architektoniczne? Aaron Betsky, David Basulto, Ole Bouman i Juulia Kauste „Architektura-murator” zaprasza na spotkanie wokół przyszłorocznego Biennale Architektury w Wenecji. Gośćmi Ewy P. Porębskiej i Marcina Szczeliny będą krytycy Aaron Betsky i Ole Bouman,  założyciel ArchDaily David Basulto i Juulia Kauste, historyczka i kuratorka architektury, była wieloletnia dyrektorka Muzeum Architektury Fińskiej w Helsinkach.
Biennale Architektury w Wenecji odwołane! Z powodu pandemii koronawirusa 17. Biennale Architektury w Wenecji zostało w tym roku odwołane. „Decyzja została podyktowana faktem, że w wyznaczonych terminach nie możemy podjąć się organizacji tak złożonego przedsięwzięcia, uwzględniając jednocześnie wszystkie obostrzenia związane z zapewnieniem bezpieczeństwa gościom”- tłumaczy kurator Hashim Sarkis.