Architektura MuratorWydarzeniaIngarden & Ewý na Biennale w Wenecji

Ingarden & Ewý na Biennale w Wenecji

Do grona licznych przedstawicieli Polski na tegorocznym biennale w Wenecji dołączyła krakowska pracownia Ingarden & Ewý. Architekci zaprezentują specjalnie zaprojektowaną instalację.

Biuro Ingarden & Ewý na Biennale w Wenecji
Model instalacji Materia i Światło, fot. dzięki uprzejmości pracowni Ingarden & Ewý

Międzynarodowemu Biennale Architektury w Wenecji rozpoczyna się już 28 maja. Polska wystawia w tym roku wyjątkowo liczną reprezentację. Nasza obecność na imprezie to przede wszystkim ekspozycja w pawilonie narodowym, ale Polacy biorą udział także w wielu innych prestiżowych wydarzeniach. Na wystawie głównej będzie można zobaczyć projekt Hugona Kowalskiego i Michała Szczeliny, miesięcznik „Architektury-murator” wraz z Międzynarodowym Centrum Kultury organizują w trakcie biennale wyjątkowe warsztaty studenckie pt. Udane Przedsięwzięcia, a Krzysztof Ingarden i Jacek Ewý zaprezentują specjalną instalację Materia i Światło przygotowaną na potrzeby ekspozycji Time Space Existence.

Instalacja krakowskiej pracowni nawiązuje do elewacji polskiego pawilonu na Expo 2005 w Nagoi. Będzie jej towarzyszył film ukazujący wszystkie etapy powstawania tego historycznego już obiektu, począwszy od fazy projektowej, poprzez wyplatanie wiklinowych paneli elewacyjnych, aż do realizacji w Japonii. Wystawa Time Space Existence, organizowana przez fundację Global Art Affairs we współpracy z European Cultural Centre, jest jednym z oficjalnych wydarzeń towarzyszących Międzynarodowemu Biennale Architektury w Wenecji. W ramach ekspozycji będzie można zobaczyć prace ponad 100 architektów i fotografów architektury z całego świata, ukazujące różne punkty widzenia na koncepcje czasu, przestrzeni i egzystencji.


Wystawa Time Space Existence, 28 maja – 27 listopada 2016 roku

European Cultural Centre, Palazzo Bembo, Palazzo Rossini i Palazzo Mora

Czemu służą wystawy architektoniczne? Aaron Betsky, David Basulto, Ole Bouman i Juulia Kauste „Architektura-murator” zaprasza na spotkanie wokół przyszłorocznego Biennale Architektury w Wenecji. Gośćmi Ewy P. Porębskiej i Marcina Szczeliny będą krytycy Aaron Betsky i Ole Bouman,  założyciel ArchDaily David Basulto i Juulia Kauste, historyczka i kuratorka architektury, była wieloletnia dyrektorka Muzeum Architektury Fińskiej w Helsinkach.
Biennale Architektury w Wenecji odwołane! Z powodu pandemii koronawirusa 17. Biennale Architektury w Wenecji zostało w tym roku odwołane. „Decyzja została podyktowana faktem, że w wyznaczonych terminach nie możemy podjąć się organizacji tak złożonego przedsięwzięcia, uwzględniając jednocześnie wszystkie obostrzenia związane z zapewnieniem bezpieczeństwa gościom”- tłumaczy kurator Hashim Sarkis.
Biennale Architektury 2020 – projekt wystawy w pawilonie Polski Na Biennale Architektury 2020 w Wenecji pokażemy wystawę o polskiej wiejskości. Projekt ekspozycji przygotował kolektyw Prolog +1. Publikujemy założenia wystawy „Trouble in Paradise”.
Biennale Architektury 2020 – konkurs na projekt wystawy w pawilonie Polski Trwa konkurs na kuratorski projekt polskiej wystawy, która zostanie zaprezentowana w ramach 17. Biennale Architektury w Wenecji. Termin składania projektów upływa 9 września.
Tu nic się nie stało – 16. Biennale Architektury w Wenecji Mocne wypowiedzi są na tegorocznym biennale rzadkością, bowiem temat Freespace i manifest kuratorek nie stwarzały solidnej podstawy do odkrywczych interpretacji. Ich wybór ma jednak niezaprzeczalną zaletę – wszystkie prezentowane pracownie, wszystkie zanalizowane w ramach wystawy głównej dzieła, są znaczące i stanowią ważny głos mistrzów architektury – weneckie biennale relacjonuje Ewa P. Porębska.
Young Talent Architecture Award 2018 - najlepsze prace dyplomowe w Europie Fundacja im. Miesa van der Rohe już po raz drugi przyznała Young Talent Architecture Award (YTAA). Najlepsze prace dyplomowe można zobaczyć na wystawie towarzyszącej tegorocznemu Biennale Architektury w Wenecji.