Architektura MuratorWydarzeniaInstalacja doświetlająca "Refleks"

Instalacja doświetlająca "Refleks"

12 czerwca w podwórku przy ul. Szpitalnej 6 w Warszawie zainaugurowano instalację doświetlającą "Refleks".  Realizacja powstała według projektu Joanny Piaścik, nagrodzonego w konkursie BMW/Urban/Transforms.

Inauguracja instalacji Reflex
Instalacja doświetlająca "Refleks" autorstwa Joanny Piaścik, pierwsza nagroda w konkursie BMW/Urban/Transforms, zrealizowana w podwórku przy ul. Szpitalnej 6. Fot. Michał Dąbrowski/Fundacja Bęc Zmiana

Konkurs BMW/Urban/Transofms został zorganizowany wspólnie przez BMW Group i Fundację Bęc Zmiana. Poszukiwano koncepcji odpowiadającej na konkretny, lokalny problem, która mogłaby zostać zrealizowana w różnych lokalizacjach. Zwyciężyła propozycja Joanny Piaścik, polegająca na doświetleniu fasad zorientowanych w kierunku północnym. Koncepcja opiera się na wykorzystaniu światła słonecznego odbitego od dobrze nasłonecznionych ścian znajdujących się obok budynków i przekierowaniu go do sąsiadów.

Punktem wyjścia dla projektu było moje osobiste doświadczenie. Okna mieszkania, które zajmowałam, skierowane były na wschód. Słońce wpadało tylko w godzinach porannych, a po południu dostawałam jeszcze bonus słońca odbitego od okien sąsiadów po przeciwnej stronie ulicy. Od kilku lat myślałam, w jaki sposób zatrzymać i wykorzystać ten efekt. Źródłem pomysłu była również zabawa lustrzanym zajączkiem. - mówi Joanna Piaścik, autorka projektu.

Realizację "Refleksu" poprzedził rok pracy nad dopracowaniem projektu. We współpracy z Wydziałem Fizyki Politechniki Warszawskiej wykonano szereg analiz, dotyczących m.in. rozpraszania światła i kąta jego padania o różnych porach dnia i roku. Poszukiwano też powierzchni, która będzie odbijać światło, ale nie będzie razić.

Ostatecznie ekrany wykonano z aluminiowych, modularnych elementów, które mogą pokryć fragment ściany o dowolnej wielkości. Wybrana forma i materiał, pozwalają na optymalne wykorzystanie światła słonecznego, nawet przy zmianie pozycji słońca na niebie. Powierzchnie pokryto strukturalnym lakierem, odpornym na działanie warunków atmosferycznych.

Praca "Refleks" została wybrana spośród 140 prac zgłoszonych do konkursu przez jury w składzie: Aleksandra Wasilkowska – architektka, wiceprezeska SARP – OW, Bogna Świątkowska – prezes Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana, Edwin Bendyk – dziennikarz, publicysta, kierownik Działu Naukowego tygodnika POLITYKA, Grzegorz Piątek – krytyk architektury, oraz członek honorowy jury Reinier de Graaf – główny architekt i partner w słynnym biurze projektowym OMA.

REFLEX - realizacja projektu doświetlenia ciemnych fasad budynków Od 13 czerwca w Warszawie będzie można zobaczyć pierwszą, testową realizację projektu REFLEX nagrodzonego w konkursie BMW/Urban/Transforms. Na dziedzińcu kamienicy przy ulicy Szpitalnej 6 zamontowany zostanie system modularnych ekranów odbijających światło i kierujących je na ciemne fasady kamienic.
Lepsza przestrzeń miejska. Konkurs dla architektów i projektantów BMW/URBAN/TRANSFORMS BMW Group Polska, Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana oraz patron konkursu architektonicznego i warszawski oddział SARP zapraszają do udziału w konkursie BMW/URBAN/TRANSFORMS/2013. Celem przedsięwzięcia jest wybranie najlepszego projektu poprawiającego jakość przestrzeni miejskiej
Mobilny pawilon wystawowy. Wyniki konkursu OperaLab Zakończył się ogłoszony w ubiegłym roku przez BMW i Teatr Wielki - Operę Narodową w Warszawie konkurs Projektowanie tożsamości/ Tożsamość projektowania
Konkurs firmy BMW na projekt mobilnego pawilonu ekspozycyjnego Pod hasłem Projektowanie tożsamości/Tożsamość projektowania firma BMW we współpracy z warszawskim Teatrem Wielkim – Operą Narodową organizuje konkurs na projekt pawilonu ekspozycyjnego o budowie modułowej
NOMINACJA: centrum BMW NOMINACJA: CENTRUM BMWŻYCIE W ARCHITEKTURZE II EDYCJANAJLEPSZY BUDYNEK WARSZAWY 1996-1997