fotka z /zdjecia/arata_ulotka_A5_art.jpg

i

Autor: Archiwum Architektury

Isozaki w Manggha

2010-01-29 1:00

Wystawa - Arata Isozaki. Szkice i rysunki - z okazji 15-lecia działalności Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej manggha. Kuratorem wystawy jest architekt Krzysztof Ingarden.

31.01.2010 (zamknięcie wystawy) Kraków

Arata Isozaki od dawna jest związany z krakowskim Muzeum Manggha, które zostało otwarte w 1994 roku, wtedy jeszcze jako Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej. Główny autorem projektu był Izosaki we współpracy z krakowskimi architektami - Krzysztofem Ingardenem, Jackiem Ewy (Ingarden & Ewy Architekci) i biurem JET Atelier. Obiekt został pomyślany jako miejsce spotkania dwóch tradycji i kultur - na płaszczyźnie zarówno historycznej jak współczesnej, artystycznej i technologicznej. Budynek o funkcji muzealnej i wystawienniczej, składa się z zespółu wielofunkcyjnego, w tym sali konferencyjno-koncertowo-teatralnej. Przestrzenie muzealne wypełniają czasowe wystawy sztuki japońskiej między innymi z kolekcji Feliksa Jasieńskiego, pochodzącej z części zbiorów dalekowschodnich Muzeum Narodowego w Krakowie. W listopadzie 2007 roku poznaliśmy zwycięzców konkursu na noweCentrum Kongresowe w Krakowie, które zlokalizowane będzie tuż obok Muzeum Manggha. Autorem zwycięskiej koncepcji okazała się pracownia Ingarden & Ewy Architekci wraz z konsultanem w osobie samego Isozaki. Przypomnijmy, że podczas tegorocznego The World Architecture Festival w kategorii Future Project dotyczącej tematów niezrealizowanych, na liście znalazł się budynek Centrum.

Z okazji jubileuszu 15-lecia działalności muzeum wydana została książka manggha. Historia projektu - a w niej między innymi wywiad, który przeprowadziła dr Marta A. Urbańska z Aratą Isozakim oraz tekst Krzysztofa Ingardena o architekturze Muzeum Manggha.

Informacje: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej manggha, ul. M. Konopnickiej 26, Kraków, tel. 012 267 27 03; 012 267 37 53 fax. 012 267 40 79http://www.manggha.krakow.pl/

CZYTAJ TAKŻE>> HONOROWA NAGRODA SARP 2009 - Ingarden & Ewý Architekci ("A-m" 02/10)


fotka z /zdjecia/arata_ulotka_A5_art.jpg

i

Autor: Archiwum Architektury