Architektura MuratorWydarzeniaIV Kongres Ruchów Miejskich w Gorzowie

IV Kongres Ruchów Miejskich w Gorzowie

Owocem I Kongresu było spisanie 9 Tez Miejskich, czyli według aktywistów zagadnień najbardziej istotnych dla rozwoju miast przyjaznych mieszkańcom. Gorzowski IV Kongres zadecydował o rozszerzeniu listy do 15 punktów.

IV Kongres Ruchów Miejskich w Gorzowie
Fot. Katarzyna Gucałło

W dniach 18-20 września 2015 odbył się w Gorzowie Wielkopolskim IV Kongres Ruchów Miejskich. Od roku 2011 Kongres obradował już w Poznaniu, Łodzi i Białymstoku zrzeszając twórców oddolnych inicjatyw z wielu Polskich miast. Program gorzowskich spotkań skonstruowano w taki sposób, by udział w nim mogła wziąć jak największa liczba osób. Poza zamkniętymi obradami wewnętrznymi Kongresu odbyły się debaty otwarte dla szerokiej publiczności, warsztaty i sesje, w których obok aktywistów udział wzięli także urzędnicy, samorządowcy, politycy, przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, prezydenci Gorzowa Wlkp., Słupska i Poznania oraz wszyscy zainteresowani rozwojem miast. Dyskutowano m.in. o kulturze, rewitalizacji infrastrukturalnej i społecznej, przestrzeni miejskiej, zrównoważonym rozwoju, partycypacji mieszkańców w zarządzaniu miastem, polityce mieszkaniowej, miejskiej ekonomii. Kongresowi towarzyszył również wernisaż wystawy „Kultura zmiany”, na której zaprezentowano przykłady zmieniającego się krajobrazu Polskich miast będące skutkiem podejmowanych w ostatnich latach inicjatyw oddolnych. Owocem I Kongresu było spisanie 9 Tez Miejskich, czyli według aktywistów zagadnień najbardziej istotnych dla rozwoju miast przyjaznych mieszkańcom. Gorzowski IV Kongres zadecydował o rozszerzeniu listy do 15 punktów.

Urząd Skarbowy w Gorzowie Wielkopolskim: konkurs SARP. Wyniki konkursu na projekt nowej siedziby Urzędu Skarbowego w Gorzowie Poznanliśmy wyniki konkursu SARP na projekt nowej siedziby Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wielkopolskim. Zwyciężyło biuro ARE Stiasny & Wacławek. Inspiracji dla wyrazu architektonicznego obiektu autorzy poszukiwali wśród podobnych realizacji publicznych w regionie, ale odnieśli się też do przemysłowych tradycji Zawarcia.
Bauhaus w Gorzowie: wykład Aleksandry Kędziorek Z okazji 100-lecia założenia słynnej szkoły z Dessau Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim we współpracy z lokalnym oddziałem SARP rozpoczyna nowy cykl spotkań pt. Bauhaus w Gorzowie. Na początek – wykład Aleksandry Kędziorek, historyczka sztuki, stypendystki programu Bauhaus Lab.
Arsenał Kultury w Gorzowie Wielkopolskim – wyniki konkursu Pracownia Atrium Mateusza Urbańskiego zwyciężyła w międzynarodowym konkursie na projekt nowej siedziby miejskiego ośrodka sztuki i centrum kultury w Gorzowie Wielkopolskim.
Opracowanie spójnego systemu zieleni miejskiej w Gorzowie Wielkopolskim Przedmiotem konkursu jest wykreowanie wizji spójnego systemu zieleni miejskiej w Gorzowie Wielkopolskim. Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie upływa 14 lipca.
Ratusz w Gorzowie Wielkopolskim Konkurs na projekt rozbudowy urzędu miasta w Gorzowie Wielkopolskim wygrała Architektoniczna Pracownia Autorska Jerzego Gurawskiego ARPA.
BOTTOM-UP w Gorzowie Wielkopolskim Relacja z konferencji stanowiącej podsumowanie polsko-duńskiego projektu popularyzującego idee projektowania na bazie partycypacji społecznej.