Architektura MuratorWydarzeniaJak Invest Komfort tworzy przestrzeń Trójmiasta: miniserial na 25-lecie firmy

Jak Invest Komfort tworzy przestrzeń Trójmiasta: miniserial na 25-lecie firmy

Trójmiejski deweloper rynku premium Invest Komfort obchodzi w tym roku ważny jubileusz. Podsumowując lata swojej pracy, publikuje cykl filmów „Twórcy czasu i przestrzeni”, których bohaterami są m.in. Zbigniew Reszka i Michał Baryżewski, Jacek Droszcz, Marek Łańcucki czy Jakub Bladowski.

Twórcy czasu i przestrzeni: cykl filmów na 25-lecie Invest Komfort

W czasie 25 lat działalności Invest Komfort wzbogacił tereny Gdyni, Gdańska i Sopotu o 45 inwestycji, oferując 6 tys. mieszkań i apartamentów. Firma stawiała pierwsze kroki w Sopocie gdzie powstały dwie jej pierwsze inwestycje. Kolejne, zlokalizowane w unikatowych punktach Trójmiasta szybko zdobywały zainteresowanie klientów poszukujących oryginalnych rozwiązań architektonicznych  i dobrej jakości.  Do najbardziej znanych realizacji dewelopera należą: Sea Towers, Nowe Orłowo, Portova, Nowe Kolibki, Botanica Jelitkowo, Brabank czy Okrzei Sopot.

Uczulenie na bylejakość

Zespół tworzący Invest Komfort to grupa pasjonatów, mająca ambicje na ciągłe podnoszenie poprzeczki jakości budowanych domów i mieszkań. Zapraszani do współpracy lokalni rzemieślnicy, artyści, architekci i wykonawcy bardzo często czują misję ulepszania przestrzeni Trójmiasta. Stąd też pomysł na powołanie Działu Przygotowania Projektów. – Do opracowania konceptu każdej inwestycji  zapraszamy doświadczonych specjalistów o szerokich i różnorodnych kompetencjach – architektów kubatury, wnętrz i krajobrazu, urbanistów, kierowników budowy, rzemieślników oraz artystów.  Dzięki temu jesteśmy w stanie prowadzić projekty od początku do końca. Co ważne jesteśmy merytorycznie przygotowani do współpracy z nimi – wyjaśnia Michał Ciomek, architekt, dyrektor przygotowania projektu w Invest Komfort.

Tworzenie oryginalnych i ambitnych projektów zarówno pod względem architektonicznym, jak i jakości wykonania wymagało nowatorskiego podejścia do procesu planowania, począwszy od powstania idei do momentu oddania produktu użytkownikowi. Ludzie, przyroda, historia miejsca czy ukształtowanie terenu stawały się inspiracją dla dewelopera. Każdą decyzję poprzedzała uważna obserwacja i poszukiwanie odpowiedzi na mnóstwo pojawiających się pytań. Zdaniem Michała Ciomka to konieczny warunek tworzenia dobrej architektury. – Mamy uczulenie na bylejakość. Myślę, że widać to w projektach. Staramy się tworzyć rzeczy ponadczasowe, nie ulegamy trendom, które przeminą – mówi Michał Ciomek.

Twórcy czasu i przestrzeni: cykl filmów na 25-lecie Invest Komfort
Reprezentacyjny hol wejściowy inwestycji Portova w Gdyni

Inwestycje na pokolenia

Czym wyróżnia się Invest Komfort? – Obiekty tego dewelopera wyznaczają pewne trendy, zarówno w przypadku rozwiązań przestrzennych, jak i elewacyjnych, faktur, czy materiałów – mówi Jacek Droszcz, architekt, prowadzący Studio Architektoniczne Kwadrat, współautor siedziby Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, twórca projektu Brebanku Invest Komfortu.

Zdaniem Marka Łańcuckiego, architekta, który od 2008 roku prowadzi autorską pracownię Maarte, Invest komfort buduje ze świadomością, że architektura to trwała rzecz, którą zostawiamy po sobie na pokolenia. – Pracę z Invest Komfortem rozpocząłem 12 lat temu od inwestycji Nadmorski Dwór. To był projekt, w którym po raz pierwszy postanowiłem wdrożyć ideę Howarda, znana jako miasto – ogród. Zrobiliśmy szkice każdego budynku, każdej kubatury pokazując, że może być ona zintegrowana z naturą. Jednocześnie podeszliśmy dosyć twórczo do wykorzystania tego, co dawał nam ten teren. Rozszerzyliśmy zieleń na teren całego osiedla, uczyniliśmy z tego motyw przewodni. Razem zrealizowaliśmy również inwestycję Bursztynową oraz nagradzaną w Polsce i za granicą Botanicę Jelitkowo – mówi Marek Łańcucki.

Architekci współpracujący z Invest Komfortem podkreślają również wagę tworzenia nowych miejsc użyteczności publicznej, które będą służyć nie tylko lokatorom danych budynków, ale również pozostałym mieszkańcom Trójmiasta. Według Jacka Droszcza architektura mieszkaniowa zawsze była architekturą tła, ale w przypadku Invest Komfortu stało się inaczej. Tereny wspólne zaprojektowane jednocześnie z lokalami użytkowymi wzbogaciły tkankę miejską o nowe miejsca do wygodnego spędzania czasu przez mieszkańców. – Ich budynki są ikonami trójmiejskiego krajobrazu – mówi Jacek Droszcz.

Twórcy czasu i przestrzeni: cykl filmów na 25-lecie Invest Komfort
Hol w budynku osiedla Nowe Kolibki w Gdyni

Świadome tworzenie przestrzeni

Tak jest w przypadku Portovej w Gdyni czy położonego nad Motławą w Gdańsku Brabanku. Obie inwestycje ożywiły nieco zapomniane części tych miast. Obok osiedla Nowe Orłowo Invest Komfort stworzył publiczny plac, który pełni podwójną rolę: oddziela budynki mieszkalne od ruchu arterii komunikacyjnej i jest miejscem spotkań dla mieszkańców dzielnicy oraz gości.

W osiedlu Opacka w Oliwie, które powstaje w sąsiedztwie zabytkowego Parku Oliwskiego, developer nie ma zamiaru tworzyć ogrodzenia. Co więcej, odtwarza w parku staw, zasadza wyselekcjonowane gatunki roślin i tworzy miejsca do wypoczynku. Na osiedlu Botanica Jelitkowo powstał ogród dla mieszkańców - z boiskiem do koszykówki, siatkówki, kortem tenisowym, przestrzenią dla dzieci. Wszystko w otoczeniu kilku tysięcy roślin w setkach gatunków.

– Trzeba zrozumieć, że na architekcie spoczywa ogromna odpowiedzialność w procesie tworzenia przestrzeni. Muszę uczciwie przyznać, że Invest Komfort bardzo o to dba. Żaden z deweloperów nie podniósł poprzeczki tak wysoko, jeżeli chodzi o troskę o przestrzeń, która znajduje się dookoła budynków. Od Invest Komfortu otrzymujemy nie tylko gotowe mieszkanie, ale i świadomie zaaranżowaną przestrzeń wokół – twierdzi Jacek Droszcz. Przez 25 lat pracy Invest Komfort starał się wyprzedzać oczekiwania klientów, oferując im jakość i rozwiązania, które wciąż jeszcze na rynku deweloperskim są rzadkością. To, co wyróżnia realizacje Invest Komfortu to z pewnością odpowiedzialność za architekturę i realizowanie inwestycji z poszanowaniem otoczenia. Innowacja i troska o detal to część misji dewelopera.

Cykl filmów „Twórcy czasu i przestrzeni” to osiem odcinków, których bohaterami są ludzie pracujący dla Invest Komfort. Zdradzają oni kulisy pracy i opowiadają na czym polega tajemnica sukcesu firmy. Filmy dostępne są na stronie: www.tworcyinvestkomfort.pl.

Twórcy czasu i przestrzeni: cykl filmów na 25-lecie Invest Komfort
Reprezentacyjny hol wejściowy inwestycji BRABANK w Gdańsku
Tagi:
Podsumowanie akcji Architekci grają dla WOŚP Zakończyła się organizowana przez „Architecture Snob” piąta edycja akcji Architekci grają dla WOŚP. W 2023 roku na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy udało się zebrać ponad 72 tysiące złotych!
W wieku 98 lat zmarł Witold Cęckiewicz Nie żyje nestor krakowskiej architektury Witold Cęckiewicz, laureat Honorowej Nagrody SARP, autor m.in. ambasady polskiej w New Delhi, hotelu Cracovia czy pomników na Polach Grunwaldu i w obozie Płaszów.
Nie żyje Krzysztof Chwalibóg W wieku 83 lat zmarł Krzysztof Chwalibóg, architekt, inicjator powołania Polskiej Rady Architektury, a następnie jej przewodniczący, współdyrektor programu pracy UIA Architektura dla wszystkich, autor i współautor wielu publikacji, a także projektu Polskiej Polityki Architektonicznej.
Bardzo się ze sobą kłócę: rozmowa ze Zbigniewm Maćkowem Te prawie 30 lat to nie jest żelazny dorobek, od którego powinniśmy teraz odcinać kupony. Rzeczy, którymi się dziś chwalimy, za 15 lat mogą być inaczej odbierane, bo przyczyniły się do tego, że z klimatem jest gorzej. Trzymam się zasady: dotychczasowe doświadczenia nas oczywiście budują, ale jest jak w piłce: jesteś tylko tak dobry, jak twój ostatni mecz – z okazji jubileuszu Maćków Pracowni Projektowej ze Zbigniewem Maćkowem rozmawia Maja Mozga-Górecka.
Pierwsze kroki w zawodzie zagranicą W nowym cyklu z praktycznymi poradami dotyczącymi możliwości budowania kariery architektonicznej na wymagającym rynku międzynarodowym Konrad Brzykcy o pracy w Nowym Jorku.
Shigeru Ban: architektura troski Czym jest architektura zrównoważona? Jaką rolę odgrywają w niej drewno i papier? W jaki sposób architekci, projektując, mogą pomagać uchodźcom i ofiarom katastrof? Jakie problemy w tym zakresie można napotkać w Polsce? O postrzeganiu komfortu, kontekstu i dobrostanu z architektem Shigeru Banem rozmawia Magda Pios.