Architektura MuratorWydarzeniaJak Invest Komfort tworzy przestrzeń Trójmiasta: miniserial na 25-lecie firmy

Jak Invest Komfort tworzy przestrzeń Trójmiasta: miniserial na 25-lecie firmy

Trójmiejski deweloper rynku premium Invest Komfort obchodzi w tym roku ważny jubileusz. Podsumowując lata swojej pracy, publikuje cykl filmów „Twórcy czasu i przestrzeni”, których bohaterami są m.in. Zbigniew Reszka i Michał Baryżewski, Jacek Droszcz, Marek Łańcucki czy Jakub Bladowski.

Twórcy czasu i przestrzeni: cykl filmów na 25-lecie Invest Komfort
Osiedle Botanica Jelitkowo w Gdańsku

W czasie 25 lat działalności Invest Komfort wzbogacił tereny Gdyni, Gdańska i Sopotu o 45 inwestycji, oferując 6 tys. mieszkań i apartamentów. Firma stawiała pierwsze kroki w Sopocie gdzie powstały dwie jej pierwsze inwestycje. Kolejne, zlokalizowane w unikatowych punktach Trójmiasta szybko zdobywały zainteresowanie klientów poszukujących oryginalnych rozwiązań architektonicznych  i dobrej jakości.  Do najbardziej znanych realizacji dewelopera należą: Sea Towers, Nowe Orłowo, Portova, Nowe Kolibki, Botanica Jelitkowo, Brabank czy Okrzei Sopot.

Uczulenie na bylejakość

Zespół tworzący Invest Komfort to grupa pasjonatów, mająca ambicje na ciągłe podnoszenie poprzeczki jakości budowanych domów i mieszkań. Zapraszani do współpracy lokalni rzemieślnicy, artyści, architekci i wykonawcy bardzo często czują misję ulepszania przestrzeni Trójmiasta. Stąd też pomysł na powołanie Działu Przygotowania Projektów. – Do opracowania konceptu każdej inwestycji  zapraszamy doświadczonych specjalistów o szerokich i różnorodnych kompetencjach – architektów kubatury, wnętrz i krajobrazu, urbanistów, kierowników budowy, rzemieślników oraz artystów.  Dzięki temu jesteśmy w stanie prowadzić projekty od początku do końca. Co ważne jesteśmy merytorycznie przygotowani do współpracy z nimi – wyjaśnia Michał Ciomek, architekt, dyrektor przygotowania projektu w Invest Komfort.

Tworzenie oryginalnych i ambitnych projektów zarówno pod względem architektonicznym, jak i jakości wykonania wymagało nowatorskiego podejścia do procesu planowania, począwszy od powstania idei do momentu oddania produktu użytkownikowi. Ludzie, przyroda, historia miejsca czy ukształtowanie terenu stawały się inspiracją dla dewelopera. Każdą decyzję poprzedzała uważna obserwacja i poszukiwanie odpowiedzi na mnóstwo pojawiających się pytań. Zdaniem Michała Ciomka to konieczny warunek tworzenia dobrej architektury. – Mamy uczulenie na bylejakość. Myślę, że widać to w projektach. Staramy się tworzyć rzeczy ponadczasowe, nie ulegamy trendom, które przeminą – mówi Michał Ciomek.

Twórcy czasu i przestrzeni: cykl filmów na 25-lecie Invest Komfort
Reprezentacyjny hol wejściowy inwestycji Portova w Gdyni

Inwestycje na pokolenia

Czym wyróżnia się Invest Komfort? – Obiekty tego dewelopera wyznaczają pewne trendy, zarówno w przypadku rozwiązań przestrzennych, jak i elewacyjnych, faktur, czy materiałów – mówi Jacek Droszcz, architekt, prowadzący Studio Architektoniczne Kwadrat, współautor siedziby Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, twórca projektu Brebanku Invest Komfortu.

Zdaniem Marka Łańcuckiego, architekta, który od 2008 roku prowadzi autorską pracownię Maarte, Invest komfort buduje ze świadomością, że architektura to trwała rzecz, którą zostawiamy po sobie na pokolenia. – Pracę z Invest Komfortem rozpocząłem 12 lat temu od inwestycji Nadmorski Dwór. To był projekt, w którym po raz pierwszy postanowiłem wdrożyć ideę Howarda, znana jako miasto – ogród. Zrobiliśmy szkice każdego budynku, każdej kubatury pokazując, że może być ona zintegrowana z naturą. Jednocześnie podeszliśmy dosyć twórczo do wykorzystania tego, co dawał nam ten teren. Rozszerzyliśmy zieleń na teren całego osiedla, uczyniliśmy z tego motyw przewodni. Razem zrealizowaliśmy również inwestycję Bursztynową oraz nagradzaną w Polsce i za granicą Botanicę Jelitkowo – mówi Marek Łańcucki.

Architekci współpracujący z Invest Komfortem podkreślają również wagę tworzenia nowych miejsc użyteczności publicznej, które będą służyć nie tylko lokatorom danych budynków, ale również pozostałym mieszkańcom Trójmiasta. Według Jacka Droszcza architektura mieszkaniowa zawsze była architekturą tła, ale w przypadku Invest Komfortu stało się inaczej. Tereny wspólne zaprojektowane jednocześnie z lokalami użytkowymi wzbogaciły tkankę miejską o nowe miejsca do wygodnego spędzania czasu przez mieszkańców. – Ich budynki są ikonami trójmiejskiego krajobrazu – mówi Jacek Droszcz.

Twórcy czasu i przestrzeni: cykl filmów na 25-lecie Invest Komfort
Hol w budynku osiedla Nowe Kolibki w Gdyni

Świadome tworzenie przestrzeni

Tak jest w przypadku Portovej w Gdyni czy położonego nad Motławą w Gdańsku Brabanku. Obie inwestycje ożywiły nieco zapomniane części tych miast. Obok osiedla Nowe Orłowo Invest Komfort stworzył publiczny plac, który pełni podwójną rolę: oddziela budynki mieszkalne od ruchu arterii komunikacyjnej i jest miejscem spotkań dla mieszkańców dzielnicy oraz gości.

W osiedlu Opacka w Oliwie, które powstaje w sąsiedztwie zabytkowego Parku Oliwskiego, developer nie ma zamiaru tworzyć ogrodzenia. Co więcej, odtwarza w parku staw, zasadza wyselekcjonowane gatunki roślin i tworzy miejsca do wypoczynku. Na osiedlu Botanica Jelitkowo powstał ogród dla mieszkańców - z boiskiem do koszykówki, siatkówki, kortem tenisowym, przestrzenią dla dzieci. Wszystko w otoczeniu kilku tysięcy roślin w setkach gatunków.

– Trzeba zrozumieć, że na architekcie spoczywa ogromna odpowiedzialność w procesie tworzenia przestrzeni. Muszę uczciwie przyznać, że Invest Komfort bardzo o to dba. Żaden z deweloperów nie podniósł poprzeczki tak wysoko, jeżeli chodzi o troskę o przestrzeń, która znajduje się dookoła budynków. Od Invest Komfortu otrzymujemy nie tylko gotowe mieszkanie, ale i świadomie zaaranżowaną przestrzeń wokół – twierdzi Jacek Droszcz. Przez 25 lat pracy Invest Komfort starał się wyprzedzać oczekiwania klientów, oferując im jakość i rozwiązania, które wciąż jeszcze na rynku deweloperskim są rzadkością. To, co wyróżnia realizacje Invest Komfortu to z pewnością odpowiedzialność za architekturę i realizowanie inwestycji z poszanowaniem otoczenia. Innowacja i troska o detal to część misji dewelopera.

Cykl filmów „Twórcy czasu i przestrzeni” to osiem odcinków, których bohaterami są ludzie pracujący dla Invest Komfort. Zdradzają oni kulisy pracy i opowiadają na czym polega tajemnica sukcesu firmy. Filmy dostępne są na stronie: www.tworcyinvestkomfort.pl.

Twórcy czasu i przestrzeni: cykl filmów na 25-lecie Invest Komfort
Reprezentacyjny hol wejściowy inwestycji BRABANK w Gdańsku
Tagi:
Projektujemy procesy, z których wynika forma: wywiad z Tomkiem Rygalikiem Jako juror konkursowy często mam okazję oglądać prace utalentowanych, młodych projektantów, które są bardzo dobre, ale nie odpowiadają na faktyczne potrzeby firm. W tym przypadku uczestnikom udało się stworzyć wiele wartościowych i trafiających w filozofię marki projektów. Tomek Rygalik, projektant, założyciel Studio Rygalik, wykładowca akademicki, opowiada Lenie Zyhalovej o przebiegu inicjatywy „Przyszłość sofy tapicerowanej”, która jest wynikiem współpracy polskiej marki Nobonobo z Wydziałem Wzornictwa warszawskiej ASP.
Polski Ład okiem architekta. Rozmowa z Piotrem Orzeszkiem Wszelkie koncepcje ułatwiające budowanie są słuszne, ponieważ procedura, przez którą trzeba obecnie przebrnąć przed realizacją domu jest taka sama jak w przypadku osiedla czy biurowca. Logiczna więc jest konieczność uproszczenia. Trzeba to jednak zrobić w sposób przemyślany. O założeniach Polskiego Ładu z architektem Piotrem Orzeszkiem z krakowskiej pracowni architektonicznej Stvosh rozmawia Robert Siemiński.
Top Woman in Real Estate 2021 Poznaliśmy laureatki konkursu Top Woman in Real Estate 2021. Wśród 16 nagrodzonych kobiet z szeroko rozumianej branży architektoniczno-budowlanej nie zabrakło architektek. Doceniono  Justynę Biernacką z Koła Architektury Zrównoważonej OW SARP i Małgorzatę Badzyńską-Trojan z grupy Capital Park, która odpowiada m.in. za realizację zespołu Fabryka Norblina w Warszawie.
Irena Bajerska (1943-2021) 14 sierpnia 2021 roku odeszła Irena Bajerska, ceniona architektka krajobrazu, współautorka m.in. ogrodów na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej i terenów rekreacyjnych na Ursynowie Północnym. Miała 78 lat.
Vicente Guallart: Miasto samowystarczalne Ludzie powinni wytwarzać żywność czy energię lokalnie, globalnie będąc połączeni siecią informacyjną. Jesteśmy już do niej podłączeni, ale musimy zacząć produkować potrzebne nam rzeczy w pobliżu miejsca zamieszkania, aby zabezpieczyć własną przyszłość. Hiszpański architekt Vicente Guallart o mieście i architekturze, które mogłyby stać się odpowiedzią na wyzwania związane z takimi kryzysami, jak pandemia.
Jaime Lerner: miasto dla ludzi. Wywiad z architektem i urbanistą Jaime Lernerem Żeby powstał park, trzeba czekać 20 lat i jest to inwestycja bardzo kosztowna. Tymczasem to mieszkańcy nauczyli nas, że lepiej zachować i chronić istniejące lasy i skwery. Z połowy metra kwadratowego terenów zielonych na osobę, doszliśmy obecnie do 52 metrów. Liczba ludności potroiła się, a tereny zielone zwiększyły trzystukrotnie – mówił „A-m” w 2003 roku Jaime Lerner, wybitny architekt i urbanista, uznawany za jednego z pionierów zrównoważonego rozwoju miast. Jaime Lerner zmarł 27 maja 2021 roku.