Architektura MuratorWydarzeniaJak pisać o architekturze (żeby dało się to czytać)? Dyskusja.

Jak pisać o architekturze (żeby dało się to czytać)? Dyskusja.

30 stycznia w warszawskim Zodiaku odbędzie się dyskusja poświęcona mediom i publikacjom architektonicznym. W spotkaniu udział wezmą: Agnieszka Rasmus-Zgorzelska z Centrum Architektury, Bogna Świątkowska z Fundacji Bęc Zmiana i nasz redakcyjny kolega Tomasz Żylski. Dyskusję poprowadzi Anna Cymer.

Jak pisać o architekturze (żeby dało się to czytać)? Dyskusja.
il. Getty Images

W ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Iconic Ruins? Architektura krajów wyszehradzkich 1945-1989” 30 stycznia w pawilonie Zodiak odbędzie się dyskusja „Jak pisać o architekturze (żeby dało się to czytać)?”. Uczestnicy spróbują odpowiedzieć, dlaczego temat architektury wciąż stosunkowo rzadko pojawia się w prasie ogólnopolskiej, jak wygląda sytuacja na rynku książek architektonicznych i w jaki sposób pisać o architekturze, by pomóc czytelnikom w budowaniu wrażliwości na otoczenie i krytycznego spojrzenia na przestrzeń zurbanizowaną.

W spotkaniu udział wezmą Agnieszka Rasmus-Zgorzelska, niezależna kuratorka, redaktorka, tłumaczka i dziennikarka, współzałożycielka Centrum Architektury, gdzie wydaje książki i organizuje wydarzenia popularyzujące wiedzę o architekturze, chętnie w nietypowej formule; Bogna Świątkowska, pomysłodawczyni, fundatorka i prezeska Fundacji Bęc Zmiana, z którą zrealizowała kilkadziesiąt projektów poświęconych przestrzeni publicznej, architekturze i projektowaniu, inicjatorka i redaktorka naczelna „Notesu na 6 tygodni” oraz nasz redakcyjny kolega Tomasz Żylski, od 2018 roku redaktor prowadzący www.architekturamurator.pl, autor książki „Polska. New Public Life", wydanej przez Centrum Architektury na zlecenie MSZ (2016). Dyskusję poprowadzi Anna Cymer, historyczka sztuki specjalizująca się w tematyce architektonicznej, pisuje zarówno do mediów popularnych, jak branżowych, związana m.in. z Culture.pl i magazynem „ARCH”, autorka książki „Architektura w Polsce 1945-1989” oraz polska kuratorka wystawy „Iconic Ruins? Architektura krajów wyszehradzkich 1945-1989”.

Dyskusja „Jak pisać o architekturze (żeby dało się to czytać)?”
Kiedy: 30 stycznia, godz. 18.00
Gdzie: Zodiak – Warszawski Pawilon Architektury, pasaż Wiecha 4