Architektura MuratorWydarzeniaJak przeprowadzić modelowy konkurs architektoniczny: konferencja w Chęcinach

Jak przeprowadzić modelowy konkurs architektoniczny: konferencja w Chęcinach

Tylko do 31 sierpnia można rejestrować się do udziału w pierwszej międzynarodowej konferencji dotyczącej organizowania konkursów architektonicznych. W programie między innymi prezentacja dokonań fundacji Architectuur Lokaal, która z powodzeniem stosuje w Holandii korzystną dla architektów, inwestorów i społeczności lokalnych procedurę dwuetapowych konkursów o bardzo ograniczonym zakresie zadania w pierwszym etapie.

Jak przeprowadzić modelowy konkurs architektoniczny: konferencja w Chęcinach
Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach, proj. WXCA; fot. Marcin Czechowicz

Konferencja to wspólna inicjatywa kieleckiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich, holenderskiej fundacji Architectuur Lokaal, Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej, Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Świętokrzyskiej, Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej, brytyjskiej organizacji Project Compass oraz A10 New European Architecture Cooperative. Wydarzenie odbędzie się w dniach 23-25 września 2018 roku w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach koło Kielc, ale zgłoszenia przyjmowane są tylko do 31 sierpnia lub do wcześniejszego wyczerpania się miejsc.

Wśród prelegentów m.in. Thomas Vonier, przewodniczący Międzynarodowej Unii Architektów UIA, Rūta Leitanaitė, przewodnicząca Stowarzyszenia Architektów Litewskich, Hanna Bondar, była architekt miasta Kijowa, Renato Rizzi, autor Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku i Cilly Jansen, dyrektor holenderskiej fundacji Architectuur Lokaal, a także Ewa Kuryłowicz, Robert Konieczny, Konrad Grabowiecki oraz Urszula Forczek-Brataniec i Marcin Brataniec. W programie wymiana doświadczeń i dyskusja na temat konkursów, wycieczka szlakiem realizacji powstałych w wyniku konkursów oraz liczne spacery architektoniczne. Formularz rejestracyjny oraz szczegółowy program dostępne tu.

Polska pracownia zwyciężyła w międzynarodowym konkursie na rozbudowę kampusu Uniwersytetu Łotewskiego w Rydze W międzynarodowym konkursie na zagospodarowanie i rozbudowę kampusu Uniwersytetu Łotewskiego w Rydze zwyciężyła krakowska pracownia SBS Engineering Group. Propozycję Polaków za najciekawszą uznała też lokalna społeczność akademicka.
Kolejny etap realizacji Dzielnicy Nowych Technologii w Katowicach. Trwa konkurs na projekt nowego budynku Władze Katowic ogłosiły konkurs na projekt nowego budynku w Dzielnicy Nowych Technologii. Obiekt mieszący m.in. studia telewizyjne z z reżyserkami i pokojami do obsługi produkcji powstanie na terenie dawnej kopalni Wieczorek w ramach katowickiego hubu gamingowo-technologicznego.
Nowy dom kultury w Mikołowie na Śląsku. Wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt Miejskiego Domu Kultury w Mikołowie. Zwyciężyła młoda architektka Magdalena Jagoda. Drugą nagrodę zdobyło lokalne biuro GIGAarchitekci, a trzecią pracownia PRAZA z Dąbrowy Górniczej.
W Krakowie powstanie nowa siedziba Instytutu Ekspertyz Sądowych. Trwa konkurs architektoniczny Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie we współpracy z lokalnym oddziałem SARP ogłosiły dwuetapowy konkurs na koncepcję nowego budynku placówki. Termin składania wniosków mija 10 marca.
Konkurs Geberit 2023: trwa jubileuszowa edycja konkursu na projekt łazienki Wystartowała jubileuszowa, 25. edycja konkursu Geberit 2023 (dawniej konkurs KOŁO) dla studentów i młodych architektów. Tym razem zadaniem jest opracowanie koncepcji mobilnej toalety przy Pałacu Zamoyskich w Warszawie.
Konkurs na zagospodarowanie rynku w Raciborzu Katowicki oddział SARP we współpracy z Urzędem Miasta Racibórz ogłosił właśnie konkurs na koncepcję zagospodarowania rynku w leżącej nad Odrą historycznej stolicy Śląska. Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie można składać do 6 marca