Architektura MuratorWydarzeniaJak przeprowadzić modelowy konkurs architektoniczny: konferencja w Chęcinach

Jak przeprowadzić modelowy konkurs architektoniczny: konferencja w Chęcinach

Tylko do 31 sierpnia można rejestrować się do udziału w pierwszej międzynarodowej konferencji dotyczącej organizowania konkursów architektonicznych. W programie między innymi prezentacja dokonań fundacji Architectuur Lokaal, która z powodzeniem stosuje w Holandii korzystną dla architektów, inwestorów i społeczności lokalnych procedurę dwuetapowych konkursów o bardzo ograniczonym zakresie zadania w pierwszym etapie.

Jak przeprowadzić modelowy konkurs architektoniczny: konferencja w Chęcinach
Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach, proj. WXCA; fot. Marcin Czechowicz

Konferencja to wspólna inicjatywa kieleckiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich, holenderskiej fundacji Architectuur Lokaal, Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej, Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Świętokrzyskiej, Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej, brytyjskiej organizacji Project Compass oraz A10 New European Architecture Cooperative. Wydarzenie odbędzie się w dniach 23-25 września 2018 roku w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach koło Kielc, ale zgłoszenia przyjmowane są tylko do 31 sierpnia lub do wcześniejszego wyczerpania się miejsc.

Wśród prelegentów m.in. Thomas Vonier, przewodniczący Międzynarodowej Unii Architektów UIA, Rūta Leitanaitė, przewodnicząca Stowarzyszenia Architektów Litewskich, Hanna Bondar, była architekt miasta Kijowa, Renato Rizzi, autor Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku i Cilly Jansen, dyrektor holenderskiej fundacji Architectuur Lokaal, a także Ewa Kuryłowicz, Robert Konieczny, Konrad Grabowiecki oraz Urszula Forczek-Brataniec i Marcin Brataniec. W programie wymiana doświadczeń i dyskusja na temat konkursów, wycieczka szlakiem realizacji powstałych w wyniku konkursów oraz liczne spacery architektoniczne. Formularz rejestracyjny oraz szczegółowy program dostępne tu.

Park Aktywności Rodzinnej w Wawrze: wyniki konkursu Plany realizacji Parku Aktywności Rodzinnej w Wawrze budzą kontrowersje. Czy słusznie? Władze miasta właśnie rozstrzygnęły konkurs na zagospodarowanie czterohektarowej polany w sąsiedztwie tzw. Lasku Wawerskiego.
Będzie nowa siedziba Muzeum Okręgowego w Lesznie. Właśnie ogłoszono konkurs na jej projekt Nowa siedziba Muzeum Okręgowego w Lesznie powstać ma w wyniku adaptacji i rozbudowy tzw. Starej Octowni w samym centrum miasta. Poznański oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich właśnie ogłosił konkurs na projekt obiektu.
Będzie konkurs architektoniczny na odbudowę Pałacu Saskiego Projekt odbudowy Pałacu Saskiego zostanie wyłoniony w konkursie architektonicznym. Powołana w celu realizacji inwestycji spółka Pałac Saski planuje go ogłosić na początku 2023 roku.
W poszukiwaniu uczciwych konkursów: rozmowa z Robertem Majkutem Są konkursy, które służą tylko do finansowania biznesu organizatorów. Red Dot Design Award pokazał światu, że można tak działać. Wątpliwą sprawą jest tu już niezliczona liczba bardzo wąskich kategorii, skonstruowanych celowo tak, by niemal każdy uczestnik mógł zwyciężyć w jednej z nich.
Jedno z pierwszych osiedli Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych powstanie w Tczewie. Wyniki konkursu Pracownia BudCud wygrała konkurs na projekt budynku wielorodzinnego przy ul. Bałdowskiej w Tczewie. Będzie to jedna z pierwszych realizacji Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, które mają zastąpić funkcjonujące dotychczas Towarzystwa Budownictwa Społecznego.
Konkurs na pawilon dla bezdomnych kotów w Warszawie Władze Warszawy ogłosiły konkurs na projekt nowej kociarni w Wawrze. Pawilon będzie mógł przyjąć do 300 kotów.