Architektura MuratorWydarzeniaJak uczyć (się) architektury? Stacja Młoda Architektura * 25 września * Warszawa Powiśle

Jak uczyć (się) architektury? Stacja Młoda Architektura * 25 września * Warszawa Powiśle

Miesięcznik „Architektura-murator” serdecznie zaprasza na ostatnie spotkanie i finisaż cyklu Stacja Młoda Architektura

Gośćmi najbliższego wieczoru, pt. Jak uczyć (się) architektury?, będą Małgorzata Kuciewicz z grupy projektowej CENTRALA, współautorka rewitalizacji i adaptacji dolnego pawilonu stacji Warszawa Powiśle na klubokawiarnię, w której odbywają się nasze spotkania, oraz  Hubert Trammer, krytyk architektury, publicysta, nauczyciel na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej.

Uczelnie powinny tworzyć think-tanki otwarte na współpracę z lokalnymi samorządami i różnymi instytucjami publicznymi, a program nauczania w większym stopniu łączyć różne dyscypliny i środowiska. Ponieważ trudno zmienić uczelnie od razu, droga do skuteczności powinna wieźć poprzez samokształcenie – zwracali uwagę uczestnicy organizowanych w tym roku przez „Architekturę-murator" konfrontacji Młodzi do Łodzi. Nasi goście, również biorący w nich udział, opowiedzą, jak wygląda dziś edukacja architektów w Polsce, a także spróbują odpowiedzieć na pytanie, czy sami architekci wiedzą, czego powinni się uczyć.

Dla wszystkich przygotowaliśmy archiwalne numery magazynu "Architektura-murator".

Małgorzata Kuciewicz współtworzy grupę projektową CENTRALA, studiowała architekturę w Warszawie, Montpellier i Tampere, a doświadczenie zdobywała m.in. w Berlage Institute w Amsterdamie. Laureatka nagród i wyróżnień w konkursach architektonicznych, autorka i współautorka indywidualnie zaprojektowanych wnętrz, obiektów architektonicznych, wystaw, a także projektów służących pobudzeniu refleksji nad przestrzenią miast (m.in. skwer sportów miejskich w pawilonie Emilia). Zajmuje się badaniem, popularyzacją, a także działaniem na rzecz zachowania i rewitalizacji wartościowego dziedzictwa architektury i urbanistyki. Kuratorka wystawy Chwała miasta, a także współautorka rewitalizacji dolnego pawilonu stacji Warszawa Powiśle.

Hubert Trammer nauczyciel na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej, stały współpracownik Fundacji Twórców Architektury oraz czasopism architektonicznych „Architektura-murator” i „A10”. Członek jury konkursów architektonicznych, w tym europejskiego konkursu urbanistycznego Europan i zorganizowanego przez Lietuvos Architektų Sąjunga konkursu na najlepsze projekty i realizacje na Litwie z lat 2008-2009. Członek Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej i Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w Lublinie oraz Rady Kultury Przestrzeni przy prezydencie tego miasta. Gościnie prowadzi też wykłady, wycieczki i warsztaty architektoniczne dla różnych instytucji i uczelni.


Czekamy na Was 25 września 2013
w klubokawiarni Warszawa Powiśle
ul. Kruczkowskiego 3B
start: godz. 19.00

Kontakt: Anna Żmijewska: architektura_technika@murator.com.pl
Tomasz Żylski: architektura_red@murator.com.pl

Stacja Młoda Architektura to cykl wakacyjnych spotkań z młodymi polskimi architektami organizowany przez miesięcznik "Architektura-murator". Spotkania odbywać się będą co dwa tygodnie do końca września w klubokawiarni Warszawa Powiśle.
Wśród gości znaleźli się przedstawiciele najmłodszego pokolenia polskich architektów, zarówno czynni projektanci, jak i nauczyciele akademiccy, urzędnicy publiczni i społecznicy. Do udziału w spotkaniach zaprosiliśmy uczestników trzecich ogólnopolskich konfrontacji architektonicznych Młodzi do Łodzi 2013, które odbyły się w maju tego roku. Konfrontacje te, organizowane przez miesięcznik "Architektura-murator" raz na pięć lat, pozwalają spojrzeć na polską architekturę w szerszym kontekście i prześledzić procesy, które powodują, że dyscyplina ta nieustannie się zmienia. Dla młodych projektantów, stojących u progu drogi zawodowej, łódzkie spotkania to także wyjątkowa okazja, by podczas burzliwych dyskusji wyznaczyć sobie nowe cele do realizacji i zwrócić uwagę na najbardziej palące problemy architektury oraz kondycję środowiska architektonicznego w Polsce. Teraz swoimi przemyśleniami architekci ci podzielą się z mieszkańcami Warszawy. Przyjdź i posłuchaj, co myślą o architekturze, dowiedz się, do czego dążą, jakie mają cele i w jaki sposób chcą zmieniać architektoniczny krajobraz polskich miast.

Warszawa Powiśle: Stacja Młoda Architektura
Już czas na zmianę warty? Pięć lat to w architektonicznej rzeczywistości okres szczególnie długi. Nie tylko dlatego, że pojawiają się zupełnie nowe trendy i zjawiska, ale też z uwagi na fakt, że uczelniane mury opuszcza kolejne pokolenie architektów, zwykle negujące zastany porządek i obowiązujące reguły gry. Tegoroczne konfrontacje Młodzi do Łodzi zdają się doskonale ilustrować tę tezę – pisze Tomasz Żylski.
Drewno w architekturze. Konkurs Wydział Architektury Politechniki Białostockiej czeka na najlepsze magisterskie prace dyplomowe dotyczące drewnianej architektury.
Co robi architekt, gdy nie projektuje budynków? O życiu pozaarchitektonicznym opowiadali uczestnicy przedostatniego spotkania z cyklu Młoda Architektura – Jędrzej Lewandowski i Maciej Siuda
Stacja Młoda Architektura. Warszawa Powiśle 10 lipca Cykl wakacyjnych spotkań z młodymi polskimi architektami organizowany przez miesięcznik "Architektura-murator". Spotkania odbywają się co dwa tygodnie, począwszy od środy 26 czerwca, do końca września w klubokawiarni Warszawa Powiśle. Start: godz. 19.00. Najbliższe spotkanie już w tym tygodniu!
Nowe Piętro Młoda architektura, grafika i wzornictwo. Cykl spotkań 2010 „Architektury-murator’ w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Gośćmi wieczoru byli: Igor Kaźmierczak ze studia s3ns, Wzorro, oraz Robert Czajka
Nowe Piętro Młoda architektura, grafika i wzornictwo. Cykl spotkań 2010 „Architektury-murator’ w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Gośćmi wieczoru będą: BudCud, Wzorowo i Kuba Sowiński. Spotkajmy się 24 marca!