Architektura MuratorWydarzeniaJan Tadeusz Łosowski (1928-2022)

Jan Tadeusz Łosowski (1928-2022)

13 lutego w wieku 94 lat zmarł architekt i urbanista Jan Łosowski, od 1965 roku mieszkający na stałe we Francji, autor licznych ośrodków badań farmaceutycznych, m.in. w Surennes, Orleanie i Croissy-sur-Seine. Postać profesora wspomina Zbigniew Judycki.

Jan Tadeusz Łosowski (1928-2022)
Jan Tadeusz Łosowski; fot. archiwum prywatne

W dniu 13 lutego 2022 roku w nadmorskiej francuskiej miejscowości Le Touquet zmarł w wieku 94 lat wybitny polski i francuski architekt urbanista Jan Łosowski. Człowiek o wielkim sercu, wyjątkowej subtelności i pogodzie ducha.

Jan Tadeusz Łosowski urodził się 24 listopada 1928 w Łodzi jako syn Józefa i Leokadii z Graczyków. Po ukończeniu szkoły podstawowej i średniej odbył studia architektoniczne na Politechnice Warszawskiej (1948-1954), a następnie studia podyplomowe z dziedziny architektury, urbanistyki i konserwacji zabytków zorganizowane przez francuskie Ministerstwo Finansów i Ekonomii (1962) oraz studia urbanistyczne w Ecole Nationale Supérieure des Beaux-Arts w Paryżu (1965-1967).

Pracę zawodową rozpoczął jako starszy asystent, a następnie wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej (1952-1964). Następnie kolejno piastował takie stanowiska jak: zastępca kierownika (ds. urbanistyki i badań architektonicznych w skali krajowej) w Centralnym Ośrodku Badań Naukowych (Pracownia Konserwacji Zabytków) w Warszawie (1958-1964), główny krajowy architekt-koordynator ds. prefabrykacji i standaryzacji budownictwa mieszkaniowego oraz hotelowego planów Ministerstwa Gospodarki Komunalnej (1960-1964), kierownik ekip prowadzących szczegółowe studia urbanistyczne dotyczące odbudowy miast polskich (ok. 80) zniszczonych podczas II wojny światowej (1964-1968).

W latach 1952-1964 był stałym współpracownikiem Polskiej Akademii Nauk. Od 1965 roku mieszkał we Francji, gdzie został asystentem profesora w Seminarium Tony Garnier w Ecole Nationale Supérieure des Beaux-Arts w Paryżu (1968-1974), a następnie profesorem architektury w Institut Supérieur des Carrières Artistiques w Paryżu (1973-1975).

Inicjator wprowadzenia wykładów z urbanistyki w Ecole Nationale Supérieure des Beaux-Arts w Paryżu (1974-1976); konsultant rządu Kanady ds. renowacji i rekonstrukcji starego miasta w Quebecu (1969); doradca techniczny ds. urbanistyki francuskich miast Senlis (1971-1977) i Grimaud (1981-1992). Od 1975 był właścicielem jednej, a następnie dwóch pracowni architektoniczno-urbanistycznych, którymi kierował przez ponad 40 lat. Prowadząc swoją pracownię, ściśle współpracował m.in. z Ch. Delfante’em przy przygotowaniach do przebudowy centrum Lyonu; z C. Charpentier’em przy przebudowie miast Senlis i Bayeux, przebudowie dzielnicy katedralnej w Metz i dzielnicy Les Halles w Paryżu, odbudowie kompleksu historycznego w Senlis; z dyrekcją naczelną Narodowego Towarzystwa Kolei Francuskich przy przebudowie i zagospodarowaniu Dworca Lyońskiego w Paryżu.

Jego realizacje własne na terenie Francji to m.in.: Centre de Recherches Pharmaceutiques w Suresnes, Orleanie i Croissy-sur-Seine; Institut du Médicament w Tours; Centre de Recherches en Biologie; obiekty przemysłowe w Normandii (hale produkcyjne oraz centrum badań i produkcji chemiczno-farmaceutycznej), a także w regionie Loary (m.in. centrum administracyjne kompleksu przemysłowego, magazyny, hale produkcyjne); odnowienie rezydencji opatów z Chalis (Senlis); odnowienie kościoła św. Piotra w Senlis; kompleksy mieszkaniowe (Arènes, Saint Rieul, Saint Lazar) w Senlis.
Realizacje zagraniczne to filia Servier Canada (Laval) i odnowienie budynku przemysłu farmaceutycznego w Madrycie.

Wielokrotny uczestnik sympozjów i międzynarodowych zjazdów poświęconych urbanistyce, organizowanych przez Międzynarodową Unię Architektów (UIA). Autor artykułów z dziedziny architektury i urbanistyki w prasie specjalistycznej. Sponsor wydawnictw z zakresu biografistyki polonijnej. Uhonorowany dyplomem zasługi przez Komitet Badań Naukowych (1998). Odznaczenia: Medal Polonia Semper Fidelis. Żonaty był z Hanną z domu Kolenda, historykiem sztuki, z którą miał córkę Małgorzatę.

Jan Tadeusz Łosowski (1928-2022)
Ośrodek Badawczy Servier w Croissy (Francja), proj. Jan Łosowski; fot. archiwum prywatne
Architekci polscy w Luksemburgu Mazowiecka Okręgowa Izba Architektów RP zaprasza na wystawę dorobku architektów Bohdana Paczowskiego, Jacka Michalskiego i Stanisława Berbecia, których działalność zaznaczyła się szczególnie w Luksemburgu. Obok oryginalnych makiet, szkiców i rysunków, będzie można obejrzeć także filmy, przedstawiające ich twórczość architektoniczną w szerszym kontekście.
Księgozbiór Bohdana Paczowskiego dla Politechniki Krakowskiej Blisko 13 tys. książek zmarłego w 2017 roku Bohdana Paczowskiego trafiło do zasobów bibliotecznych Politechniki Krakowskiej. Oprócz publikacji poświęconych sztuce, architekturze i filozofii, są tu też druki muzyczne, listy i materiały związane z działalnością architektoniczną projektanta. Księgozbiór Bohdana Paczowskiego dla Politechniki Krakowskiej
Tagi:
Podsumowanie akcji Architekci grają dla WOŚP Zakończyła się organizowana przez „Architecture Snob” piąta edycja akcji Architekci grają dla WOŚP. W 2023 roku na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy udało się zebrać ponad 72 tysiące złotych!
W wieku 98 lat zmarł Witold Cęckiewicz Nie żyje nestor krakowskiej architektury Witold Cęckiewicz, laureat Honorowej Nagrody SARP, autor m.in. ambasady polskiej w New Delhi, hotelu Cracovia czy pomników na Polach Grunwaldu i w obozie Płaszów.
Nie żyje Krzysztof Chwalibóg W wieku 83 lat zmarł Krzysztof Chwalibóg, architekt, inicjator powołania Polskiej Rady Architektury, a następnie jej przewodniczący, współdyrektor programu pracy UIA Architektura dla wszystkich, autor i współautor wielu publikacji, a także projektu Polskiej Polityki Architektonicznej.
Bardzo się ze sobą kłócę: rozmowa ze Zbigniewm Maćkowem Te prawie 30 lat to nie jest żelazny dorobek, od którego powinniśmy teraz odcinać kupony. Rzeczy, którymi się dziś chwalimy, za 15 lat mogą być inaczej odbierane, bo przyczyniły się do tego, że z klimatem jest gorzej. Trzymam się zasady: dotychczasowe doświadczenia nas oczywiście budują, ale jest jak w piłce: jesteś tylko tak dobry, jak twój ostatni mecz – z okazji jubileuszu Maćków Pracowni Projektowej ze Zbigniewem Maćkowem rozmawia Maja Mozga-Górecka.
Pierwsze kroki w zawodzie zagranicą W nowym cyklu z praktycznymi poradami dotyczącymi możliwości budowania kariery architektonicznej na wymagającym rynku międzynarodowym Konrad Brzykcy o pracy w Nowym Jorku.
Shigeru Ban: architektura troski Czym jest architektura zrównoważona? Jaką rolę odgrywają w niej drewno i papier? W jaki sposób architekci, projektując, mogą pomagać uchodźcom i ofiarom katastrof? Jakie problemy w tym zakresie można napotkać w Polsce? O postrzeganiu komfortu, kontekstu i dobrostanu z architektem Shigeru Banem rozmawia Magda Pios.