Architektura MuratorWydarzeniaJapoński dom po 1945 roku

Japoński dom po 1945 roku

Japońske domy jednorodzinne słyną nie tylko z minimalizmu, lecz także bezkompromisowości i eksperymentalnego podejścia do podstawowych architektonicznych zagadnień. Jak bardzo różnią się od realizacji europejskich, można zobaczyć na wystawie w Barbican Art Gallery w Londynie, gdzie zaprezentowano ponad 200 domów z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Japoński dom
Office Ryue Nishizawa, Moriyama House, 2005 © Takashi Homma

W architekturze Japonii drugiej połowy XX wieku dom jednorodzinny stał się polem bezkompromisowego eksperymentu. Śmiałe rozwiązania projektowane były z myślą o zmieniających się stylach życia oraz w odpowiedzi na ograniczenia wynikające ze stałego zagrożenia związanego z trzęsieniami ziemi oraz kurczenia się wolnych powierzchni w miastach.

Czytaj też: Największe miasto świata: fakty i liczby |

Prezentowana w Barbican Art Gallery w Londynie wystawa „Japoński dom. Architektura i życie po 1945 roku” to pierwsza w Wielkiej Brytanii tak obszerna prezentacja japońskich domów zrealizowanych od 1945 roku do dziś. Na ekspozycji znalazły się realizacje ponad 40 architektów, ukazane za pomocą modeli, rysunków, fotografii i filmów. Ich autorami są zarówno rozpoznawalni na całym świecie architekci jak Tadao Ando, Toyo Ito, Kazuyo Sejima i Kenzo Tange, jak i mniej znane postaci: Osamu Ishiyama, Kazunario czy Kazuo Shinohara oraz reprezentujący młodsze pokolenie Hideyuki Nakayama i Chie Konno.

Sercem wystawy jest rekonstrukcja słynnego Domu Moriyama z 2005 roku, zaprojektowanego przez architekta Ryue Nishizawę (SANAA). Na ekspozycji skrupulatnie odtworzono nietypowy budynek, na który składa się z 10 niezależnych brył. Ekspozycja została zaaranżowana tak, aby odwiedzający mogli wyobrazić sobie znajdujący się w Japonii budynek - wraz z otaczającym go ogrodem i umeblowaniem. Nawet światło zmienia się w zależności od pory dnia. Z kolei premierowy film Moriyama-san zrealizowany przez Ila Bka i Louise Lemoine, ukazuje sylwetkę ekscentrycznego właściciela domu Yosuo Moriyamę, kolekcjonera, który nigdy nie opuścił granic Japonii.

Drugim pełnowymiarowym elementem wystawy jest domek herbaciany projektu Terunobu Fujimori zaaranżowany w niższych galeriach. Jego autor, historyk japońskiej architektury, słynie z projektów domów, które Europejczykowi kojarzyć się mogą z bajkową chatką na kurzej łapce. Większość tych nietypowych konstrukcji wspartych na podporach lub zawieszonych na linach to przestrzenie przeznaczone do celebrowania ceremonii herbaty.

Japoński dom. Architektura i życie po 1945 roku
23 marca - 25 czerwca 2017
Barbican Art Gallery w Londynie

Polska Zagroda: nowoczesne siedlisko według BXBstudio W miejscu pięciu dawnych budynków gospodarczych architekci z BXBstudio zaprojektowali pięć nowych, w typologii nowoczesnej stodoły. Połączone bryły tworzą współczesne siedlisko, które poprzez pomosty i kładkę na piętrze zintegrowano z otaczającą zielenią.
Dom Graniczny w Rybniku według pracowni Toprojekt Dom Graniczny z jednej strony zamyka wnętrza na hałas dobiegający z pobliskiej ulicy, z drugiej otwiera widoki na intymne patio i daleką perspektywę ogrodu. Prezentujemy najnowszą koncepcję pracowni Toprojekt.
Honay House w Dursztynie koło Nowego Targu Na szczycie góry Honaj w polskiej części Spisza stanął niewielki Honay House. Wakacyjny domek z prefabrykatów zaprojektowali architekci z polsko-chińskiego studia JANG.
Dom w parku Cietrzewia w Warszawie W willowej okolicy na warszawskich Włochach stanął nowy dom jednorodzinny według projektu pracowni Kruszewski Architekci. Prosta, powściągliwa bryła kadruje widoki na pobliski park z zespołem malowniczych stawów.
Dom podążający za słońcem. Nowa realizacja biura Inter-Arch Dom w podwarszawskim Józefosławiu miał być pełen światła i pomieścić czteroosobową rodzinę. By zapewnić optymalne nasłonecznienie wnętrz, architekci skomponowali budynek z dwóch brył o nieco odmiennych rzutach.
Dom jednorodzinny The Sunny w Konstancinie The Sunny to kolejny po Kamiennej Rezydencji Steinhaus i Dworku w Lesie + dom jednorodzinny, który Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz realizuje w ścisłym centrum Konstancina.