Architektura MuratorWydarzeniaKameleonLab w Muzeum Architektury

KameleonLab w Muzeum Architektury

Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na czwartą wystawę współczesnej architektury,  Archi-box. Tym razem projekt przygotowała pracownia architektoniczna KameleonLab

W lutym 2011 architekci z pracowni KameleonLab brali udział w finale organizowanego przez Muzeum Architektury cyklu warsztatów Akcja-kreacja. Projektowanie na żywo. Rafał Specylak i Kuba Woźniczka otrzymali nagrodę publiczności za projekt pawilonu, który miałby powstać ponad dachem muzeum. Dwa lata później kurator cyklu Archi-Box, Michał Duda, zaprosił architektów do rozwinięcia tego pomysłu.
Zadanie postawione przed uczestnikami finałowych warsztatów Akcja-kreacja polegało na przekształceniu strefy wejściowej do Muzeum Architektury. Projekt miał tworzyć zachęcającą do wejścia strefę, przyciągającą uwagę przechodniów i tworzącego symbol muzeum. Propozycja KamelonLab polegała na umieszczeniu widocznego z daleka znaku - przeszklonego pawilonu zawieszonego wysoko ponad dachami dawnego klasztoru Bernardynów. W ten sposób podkreślona została obecna funkcja obiektu. Pawilon stałby się czytelnym drogowskazem, nie wpływającym jednak na zabytkową architekturę samego budynku. Klubokawiarnia mieszcząca się w górującym nad okolicą punkcie widokowym byłaby atrakcją dla turystów i mieszkańców miasta.

Rozwinięcie istniejącej koncepcji w ramach Archi-boxu ma służyć między innymi analizie jednej ze strategii projektowych stosowanych przez pracownię KameleonLab. Operowanie pojęciem „strategii” i brak przywiązania architektów do kategorii „stylu” wynika z przekonania, że projektowanie nie dotyczy abstrakcyjnych obiektów powstających w laboratoryjnych warunkach, lecz zawsze powinno być reakcją na charakter, atmosferę, historię i szereg innych uwarunkowań wynikających z konkretnej lokalizacji – podkreśla Michał Duda.

KameleonLab to pracownia architektoniczna prowadzona od 2007 roku przez Rafała Specylaka i Kubę Woźniczkę. Projekty KameleonLab były wielokrotnie nagradzane w konkursach i plebiscytach architektonicznych, uzyskując m.in. nagrodę w konkursie 20+10+X World Architecture Community Awards, drugą nagrodę w konkursie Przyjazna Przestrzeń Publiczna DoFA’11 i drugą nagrodę w konkursie Piękny Wrocław 2011.

Czwarta edycja ArchiBox: TRANSFER.
Pracownia KameleonLab; Rafał Specylak, Kuba Woźniczka
19 grudnia 2013 –2 lutego 2014
wernisaż: czwartek 19 grudnia 2013, 17.30; w dniu otwarcia koncert Wojciecha Burzyńskiego i Mateusza Kazuli (Viadrina)

Architektura w laboratorium Edukacja architektoniczna częścią programu nauczania wczesnoszkolnego? Edukatorki z wrocławskiego Muzeum Architektury przekonują, że to możliwe i uruchamiają pierwsze, prawdziwe laboratorium, w którym architektury się słucha, waży ją, a nawet wącha!
Zbiory Muzeum Architektury we Wrocławiu dostępne on-line! Szkice, rysunki architektoniczne, modele i teksty m.in. Bohdana Lacherta, Macieja Nowickiego, Jerzego Sołtana czy Heleny i Szymona Syrkusów to tylko część z bogatych zbiorów Muzeum Architektury we Wrocławiu, które możecie znaleźć w wirtualnym archiwum placówki.
Archiwum Przyszłości – od Müllera i Koolhaasa do Laurino i Fink Najnowsza wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu prezentuje różne scenariusze przyszłości, powstałe w latach 70. XX wieku i dziś. Zestawione ze sobą opowiadają historię myślenia o jutrze, łącząc radykalizm konceptualnych eksperymentów z potrzebą powrotu do źródeł. prezentuje i sławi innowacje, eksperymenty i idee pokolenia, które będzie zajmować się projektowaniem architektury i budową miast Europy w nadchodzących latach
Otwarcie Obiektu Niemożliwego we Wrocławiu [GALERIA] Przed Muzeum Architektury we Wrocławiu stanęła papierowa konstrukcja projektu Jerzego Łątki. Obiekt zrealizowany ze studentami z Koła Naukowego Humanizacja Środowiska Miejskiego Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej powstał z okazji jubileuszu miesięcznika „Architektura-murator”.
Dzieła mistrzów renesansu w Muzeum Architektury we Wrocławiu Do 9 czerwca w Muzeum Architektury we Wrocławiu można oglądać wystawę grafik z XVI, XVII i XVIII wieku. Na ekspozycji prace m.in. Michała Anioła, Rafaela czy Bramantego.
Trzy początki. 1918, 1945, 1989 – od portu w Gdyni do Solpolu Setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Wrocław uczci przekrojową wystawą poświęconą kolejnym próbom kreowania wspólnoty i poczucia narodowej tożsamości z wykorzystaniem architektury – po roku 1918, 1945 i 1989.