Termy miejskie na terenie Fortu Bema

i

Autor: Archiwum Architektury Projekt: Katarzyna Pankowska, promotor: arch. Marcin Goncikowski

Katarzyna Pankowska wśród laureatów Archiprix 2017

2017-02-14 13:07

Katarzyna Pankowska, absolwentka Politechniki Warszawskiej, znalazła się wśród osmiu laureatów konkursu Archiprix 2017. Międzynarodowe jury doceniło opracowany przez nią projekt adaptacji Fortu Bema w Warszawie na miejskie termy.

Archiprix International to międzynarodowy konkurs organizowany od 2001 roku, w którym o nagrodę walczą projekty dyplomowe studentów architektury, urbanistyki i architektury krajobrazu z całego świata. Wśród 385 prac nadesłanych na tegoroczną, dziesiątą już edycję konkursu, znalazło się 9 projektów z Polski. Ich autorami są absolwentki i absolwenci Politechniki Gdańskiej, Politechniki Śląskiej, Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Politechniki Poznańskiej, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, Politechniki Warszawskiej, Politechniki Wrocławskiej oraz Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Spośród wszystkich nadesłanych zgłoszeń międzynarodowe jury wybrało 23 finałowe koncepcje. Nazwiska 8 laureatów ogłoszono 10 lutego, podczas uroczystości na Uniwersytecie CEPT w Ahmedabad w Indiach. Jak zapewnia organizator konkursu, firma Hunter Douglas Europe, kraj ten został wybrany na gospodarza konkursu nieprzypadkowo. W Indiach możemy zaobserwować znaczny przyrost liczby ludności, który skutkuje szeregiem wyzwań w zakresie budownictwa mieszkalnego i infrastruktury. Kraj przechodzi gwałtowne przemiany: na przestrzeni kolejnych 5-10 lat ma zostać zbudowanych 17 dużych i ok. 200 mniejszych lotnisk, a miliony ludzi będą poszukiwać dachu nad głową w miastach już teraz liczących do kilkunastu milionów mieszkańców - powiedział przedstawiciel organizatora Aad Kuiper, Dyrektor Generalny Hunter Douglas Europe.

Wśród laureatów konkursu znalazła się absolwentka Politechniki Warszawskiej Katarzyna Pankowska. Nagrodę przyznano za projekt "Miejskie Termy. Równowaga dla ciała, umysły i duszy", polegający na adaptacji warszawskiego Fortu Bema na funkcje rekreacyjne. Doceniając rolę, jaką pełnią forty w systemie miejskiej zieleni, a jednocześnie dostrzegając rosnące zainteresowanie inwestorów, autorka zaproponowała utworzenie na ich terenie miejskich term.

Polacy zostali docenieni w konkursie nie po raz pierwszy. W 2013 roku wśród zdobywców nagrody znalazł się Polak, Hugon Kowalski, uhonorowany za projekt pt. „Porozmawiajmy o śmieciach”, później zaprezentowany również na 15. Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji.