Architektura MuratorWydarzeniaKonkurs na pawilon artystyczny

Konkurs na pawilon artystyczny

Za najlepsze opracowanie koncepcji pawilonu artystycznego, który uświetni ceremonię przekazania polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej w grudniu 2011 roku, uznano pracę Studio Olafur Eliasson (Niemcy)

fotka z /zdjecia/5-2.jpg

Konkurs zorganizowało Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Narodowy Instytut Audiowizualny, który jest koordynatorem Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji.

Przekazanie prezydencji kolejnemu krajowi wedle praktyki unijnej jest wydarzeniem kameralnym. Narodowy Instytut Audiowizualny i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie proponują kontynuację tej tradycji poprzez stworzenie projektu artystycznego, który stanie się trwałym wkładem programu Prezydencji w polski krajobraz kulturalny. Pawilon ma być obiektem sztuki a zarazem miejscem prezentacji artystycznych, działań edukacyjnych, spotkań. Jego mobliny charakter, możliwość łatwego rozłożenia i transportu pozwala na prezentację obiektu w wielu miejscach, także poza Polską.

Jury w składzie: Mirosław Bałka (przewodniczący jury, artysta), Ewa Ger (dyrektor Departamentu Współpracy z Zagranicą, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego), Christian Kerez (architekt, autor projektu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie), Joanna Mytkowska (kurator sztuki, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie), Karolina Ochab (dyrektor Nowego Teatru), Adam Budak (kurator sztuki, Kunsthaus, Graz, Austria), Katarzyna Wielga (koordynatorka Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji w UE, Narodowy Instytut Audiowizualny), za najlepszą pracę uznało projekt Studia Olafur Eliasson

Jako myśl przewodnią przyjęto, że pawilon to „forma w niedużej odległości od głównej siedziby, którego forma ma być przede wszystkim źródłem przyjemności”. Członkowie jury uznali, że ten projekt będzie najlepiej spośród przedstawionych funkcjonował w przestrzeni publicznej, tworzy przyjazną przestrzeń dla użytkowników, łamie konwencjonalne postrzeganie otoczenia, w jakim się znajdzie, ma zmysłową, rzeźbiarską formę, stworzy czytelny i łatwy do zapamiętania znak przestrzenny, pobudza wyobraźnię.

Do udziału w konkursie zaproszono następujące biura architektoniczne

Centrala Grupa Projektowa (Polska)
FRPO Rodriguez & Oriol Architecture/Landscape (Hiszpania)
KWK PROMES (Polska)
Medusa Group (Polska)
Pezo von Ellrichshausen Arquitectos (Chile)
Tobias Putrih/MOS (Słowenia)
Studio Olafur Eliasson (Niemcy)

Uzasadnienie wyników obrad

Gdyński Modernizm w Obiektywie: konkurs fotograficzny Trwa 12. edycja konkursu fotograficznego Gdyński Modernizm w Obiektywie 2022. Zgłoszenia do 12 sierpnia.
Top Woman in Real Estate 2022: wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu Top Woman in Real Estate 2022. Wśród nagrodzonych po raz pierwszy mężczyzna!
Konkurs na najpiękniejsze wizualizacje z drzwiami DRE Supreme by K. Miruć Jesteś projektantem, architektem, grafikiem lub designerem? Umiesz tworzyć piękne wizualizacje wnętrz? Koniecznie weź udział w konkursie organizowanym przez DRE! Stwórz wizualizację z drzwiami z linii DRE Supreme by K. Miruć i wygraj nawet 10 000 złotych. Zgłoszenia można wysyłać do 16 maja.
Ostatnie dni na zgłoszenie do konkursu o ekobudownictwie Jesteś studentem i interesujesz się ekologicznymi rozwiązaniami? Jeszcze tylko do 14 marca możesz zgłosić się do konkursu. Zadanie konkursowe polega na zaprezentowaniu ciekawego i ekologicznego rozwiązania, które może wpłynąć na zmianę sposobu, w jaki budujemy, mieszkamy i żyjemy.  Możesz je wykonać za pomocą infografiki, krótkiego filmu lub tekstu. Zaprezentowane przez Ciebie rozwiązanie może być zarówno Twoim autorskim pomysłem, jak i koncepcją, która jest już powszechnie stosowana. Zanim przystąpisz do pracy, zapoznaj się z krótką listą inspiracji.
9. edycja konkursu dla młodzieży w ramach programu Kształtowanie przestrzeni Organizatorzy programu edukacyjnego Kształtowanie Przestrzeni zapraszają młodzież w wieku 12-19 lat do udziału w konkursie na niezwykłe opowieści o miejscu zamieszkania.
Wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Tree house 2021 Anna Piątek, Piotr Gajdka i Mikołaj Kociołek zdobyli wyróżnienie w międzynarodowym konkursie na zaprojektowanie domku na drzewie Tree house 2021. Projekt jest nie tylko spełnieniem dziecięcych marzeń, lecz także odpowiedzią na bieżące problemy, z którymi mierzy się ludzkość.