Architektura MuratorWydarzeniaWieśland: wyniki konkursu TEORIA i stypendium PRAKTYKA 2019

Wieśland: wyniki konkursu TEORIA i stypendium PRAKTYKA 2019

Jury konkursu TEORIA i stypendium PRAKTYKA 2019 organizowanych przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza wybrało laureatów. W obu zwyciężyli Jan Szeliga i Krzysztof Janas z propozycją wiejskiego parku w centrum miasta.

Wieśland: wyniki konkursu TEORIA i stypendium PRAKTYKA 2019
„Wieśland, czyli miejska fantazja kryta strzechą”, projekt Jana Szeligi i Krzysztofa Janasa, laureatów konkursu TEORIA i stypendium PRAKTYKA 2019

Innowacyjne pomysły, nawet te najlepsze, bez przełożenia na praktyczne rozwiązania mogą na zawsze pozostać w sferze idei. Tegoroczni laureaci programów Fundacji im. Stefana Kuryłowicza, Jan Szeliga i Krzysztof Janas, nie poprzestali tylko na teoretycznej wizji wiejskiego parku rozrywki, ale przedstawili też jej rozwinięcie w formie koncepcji architektonicznej. Tym samym zwyciężyli w obu konkurencjach: zarówno w konkursie TEORIA, jak i PRAKTYKA.  

Praca teoretyczna zawiera opis infrastruktury wypoczynkowej w sąsiedztwie Stadionu Narodowego w Warszawie. Architekci przedstawili koncepcję miejskiego parku rozrywki w wiejskiej odsłonie. Zamiast rollercoasterów zaproponowali zieloną przestrzeń wypoczynkową z karczmami serwującymi zdrowe, ekologiczne jedzenie. W naszej pracy chcieliśmy zasygnalizować problem zbyt szybkiego tempa życia w mieście. Tak powstał pomysł stworzenia wiejskiego parku w centrum miasta – mówi Krzysztof Janas.

„Wieśland” zyskał uznanie jury konkursu TEORIA za odważne ujęcie relacji wsi z miastem i próbę wpisania architektury w trudne społeczno–kulturowe wzorce, a wszystko przy użyciu pełnego pasji, humorystycznego języka, natomiast jury stypendium PRAKTYKA doceniło autorów za prowokacyjną formę, która intryguje, skłania do refleksji nad współzależnością miasta, natury i środowiska oraz relacji centrum wobec peryferii. Projekt m.in. dzięki grze konwencjami ma szansę zainicjować dyskusję o przyszłości architektury miejskiej i sposobie wypoczywania mieszkańców – czytamy w uzasadnieniu. Zwycięzcy, oprócz stypendium, otrzymają wsparcie merytoryczne, by w ciągu kolejnych 6 miesięcy rozwinąć swój projekt, a ich praca teoretyczna zostanie wydana jesienią tego roku przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza w wersji polskiej i angielskiej.

Jury konkursu TEORIA 2019 wyróżniło jeszcze dwie prace: „Zamieszkanie w niepamięci” autorstwa Mikołaja Twardowskiego, który przedstawił wyzwania związane z chorobą Alzheimera w kontekście architektury, oraz „Średniowieczne gender. Beginaż jako fenomen architektury mieszkaniowej” Marty Wróblewskiej.

Finaliści stypendium PRAKTYKA 2019

Wśród finalistów stypendium PRAKTYKA 2019 znaleźli się także Maciej Moszant oraz Magdalena Orzeł-Rurańska i Kinga Kwaśny. Projekt Macieja Moszanta zakłada ograniczenie liczby wypadków drogowych z udziałem pieszych w katowickiej dzielnicy Niewartko. Autor wykorzystuje w tym celu zieleń oraz nowe technologie, które potrafią m.in. wykryć osoby z niepełnosprawnościami i dostosować do nich sygnalizację świetlną na przejściach. Jury doceniło pracę za atrakcyjną grafikę, ale przede wszystkim za zaprezentowane rozwiązania architektoniczne, które są funkcjonalne i realne do wprowadzenia.

Z kolei Magdalena Orzeł-Rurańska i Kinga Kwaśny, autorki pracy „Uważaj(my)!”, nakreślają wizję miasta z infrastrukturą w duchu „smart”, która informuje mieszkańców o potrzebie zachowania ostrożności w newralgicznych obszarach, jak przejścia dla pieszych. Jury doceniło istotę i aktualność poruszonego w projekcie tematu świata wirtualnego, który w coraz większym stopniu absorbuje uwagę społeczeństwa.

Jury konkursu TEORIA i stypendium PRAKTYKA 2019

W jury konkursu TEORIA 2019 zasiedli: Ewa P. Porębska – członkini Rady Fundacji im. Stefana Kuryłowicza, redaktor naczelna miesięcznika „Architektura-murator”, Grzegorz Piątek – architekt, krytyk i historyk architektury, Jacek Purchla – historyk sztuki i ekonomista, specjalista z zakresu dziedzictwa kulturowego i historii miast, Agnieszka Jacobson-Cielecka – kuratorka, dziennikarka, dyrektor programowa School of Form, Bogna Świątkowska – dziennikarka i promotorka kultury, Marta Urbańska – architektka, historyczka i krytyczka architektury, wykładowczyni na WA PK oraz Piotr Sarzyński – dziennikarz, od blisko 30 lat publicysta tygodnika „Polityka”.

W jury stypendium PRAKTYKA 2019 znaleźli się: Konrad Grabowiecki – architekt, współprowadzący biuro BBGK Architekci, Dorota Szlachcic – architektka, laureatka Honorowej Nagrody SARP Wrocław 2015, Jakub Wacławek – architekt, członek Rady Fundacji im. Stefana Kuryłowicza, Aleksandra Wasilkowska – architektka, urbanistka, scenografka, Maciej Frąckowiak – socjolog, badacz procesów społecznych zachodzących w miastach oraz ekspert wspomgający Agnieszka Olędzka (Hörmann Polska).

Konkurs TEORIA i stypendium PRAKTYKA 2022 w nowej formule Fundacja im. Stefana Kuryłowicza ogłasza nabór zgłoszeń do IX edycji Konkursu TEORIA i Stypendium PRAKTYKA 2022. Jak co roku wybrany zostanie najciekawszy tekst teoretyczny dotyczący relacji architektury i kultury oraz najlepszy architektoniczny pomysł na poprawę jakości przestrzeni publicznej. Weryfikacja uczestników do Stypendium PRAKTYKA po raz pierwszy odbędzie się w trzech etapach i połączona zostanie z dwudniowymi warsztatami.
Finał programów Fundacji im. Stefana Kuryłowicza – konkursu TEORIA i stypendium PRAKTYKA 2020 Już 4 listopada poznamy efekty pracy zwycięzców konkursów TEORIA i PRAKTYKA organizowanych przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza. W programie premiera książki „Extra Muros” autorstwa Marcina Kitali i Zygmunta Maniaczyka oraz publiczna prezentacja projektu „PLASTOPIA” Sandry Przepiórkowskiej.
Architektura dla bezpieczeństwa Czy architektura może być kluczem w odbudowie naszego poczucia bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej? Czy bezpieczeństwo musi oznaczać izolację? Kim jest świadomy architekt? Publikujemy esej na temat wpływu architektury na poczucie bezpieczeństwa użytkowników.
Konkurs TEORIA i Stypendium PRAKTYKA 2020: laureaci konkursów Fundacji im. Stefana Kuryłowicza Poznaliśmy tegorocznych laureatów Konkursu TEORIA oraz Stypendium PRAKTYKA 2020. Choć nadesłane prace podejmowały bardzo zróżnicowaną tematykę, zdecydowanie dominował aspekt troski o coraz bardziej zdegradowane środowisko.
Finał konkursów Fundacji im. Stefana Kuryłowicza 15 października w Pawilonie Architektury Zodiak zaprezentowane zostaną efekty 6-miesięcznej pracy zwycięzców konkursów TEORIA i PRAKTYKA organizowanych przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza. Zainaugurowana zostanie także kolejna edycja obu programów.
Nabór zgłoszeń do konkursu TEORIA i stypendium PRAKTYKA 2019 Fundacja im. Stefana Kuryłowicza ogłasza nabór zgłoszeń do Konkursu TEORIA i Stypendium PRAKTYKA 2019. Jak co roku wybrany zostanie najciekawszy tekst teoretyczny dotyczący relacji architektury i kultury oraz najlepszy architektoniczny pomysł na poprawę jakości przestrzeni publicznej. Zgłoszenia do 7 stycznia 2020 roku.