Architektura MuratorWydarzeniaKonkurs TEORIA i stypendium PRAKTYKA 2019 – wyniki

Konkurs TEORIA i stypendium PRAKTYKA 2019 – wyniki

Jury stypendium PRAKTYKA organizowanego przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza wybrało finalistów. Laureatów poznamy już 26 marca.

Konkurs TEORIA i stypendium PRAKTYKA 2019 – prezentacje finalistów

Współcześni architekci muszą mierzyć się z wieloma wyzwaniami. Ich prace, oprócz dostarczania walorów estetycznych, powinny być funkcjonalne, przyjazne środowisku, a także odpowiedzialne społecznie. – Tworzenie projektów architektonicznych w oparciu o zrozumienie potrzeb mieszkańców to droga, którą powinien podążać każdy architekt. Dlatego Konkurs TEORIA oraz Stypendium PRAKTYKA wspierają młodych adeptów architektury, pomagając im realizować wizjonerskie projekty przy zachowaniu najwyższych standardów zawodowych – mówi prof. Ewa Kuryłowicz, przewodnicząca Rady Fundacji im. Stefana Kuryłowicza. Prace finalistów stypendium PRAKTYKA 2019 pokazują, że młodzi architekci próbują wsłuchiwać się w relacje ludzi z otaczającym ich środowiskiem i uwzględniają uwarunkowania społeczne, ekonomiczne i kulturowe odbiorców.

Finaliści stypendium PRAKTYKA 2019

Finaliści bieżącej edycji stypendium PRAKTYKA zaproponowali nieoczywiste rozwiązania codziennych problemów. Projekt Macieja Moszanta zakłada na przykład ograniczenie liczby wypadków drogowych z udziałem pieszych w katowickiej dzielnicy Niewartko. Autor wykorzystuje w tym celu zieleń oraz nowe technologie, które potrafią m.in. wykryć osoby z niepełnosprawnościami i dostosować do nich sygnalizację świetlną na przejściach. Jury doceniło pracę za atrakcyjną grafikę, ale przede wszystkim za zaprezentowane rozwiązania architektoniczne, które są funkcjonalne i realne do wprowadzenia.

Do życia w zgodzie ze środowiskiem odwołuje się praca Jana Szeligi i Krzysztofa Janasa „Wieśland, czyli miejska fantazja kryta strzechą”. Projekt zakłada utworzenie miejskiego parku rozrywki w wiejskiej odsłonie. Zamiast rollercoasterów architekci proponują zieloną przestrzeń wypoczynkową z karczmami serwującymi zdrowe, ekologiczne jedzenie. Projekt zyskał uznanie jury m.in. za nowatorskie podejście do tematu ścierania się dwóch istotnych obszarów ludzkiej aktywności – kultury i środowiska – oraz za walory estetyczne.

Z kolei Magdalena Orzeł-Rurańska i Kinga Kwaśny, autorki pracy „Uważaj(my)!”, nakreślają wizję miasta z infrastrukturą w duchu „smart”, która informuje mieszkańców o potrzebie zachowania ostrożności w newralgicznych obszarach, jak przejścia dla pieszych. Jury konkursu doceniło istotę i aktualność poruszonego w projekcie tematu świata wirtualnego, który w coraz większym stopniu absorbuje uwagę społeczeństwa.

Laureaci stypendium PRAKTYKA i konkursu TEORIA zostaną ogłoszeni 26 marca 2020 roku na stronie fundacji oraz na Facebooku. Prezentacja finalistów odbędzie się jesienią, podczas corocznego wykładu z cyklu Od wizji do projektu.

Konkurs TEORIA i Stypendium PRAKTYKA 2019 – nabór zgłoszeń Fundacja im. Stefana Kuryłowicza ogłasza nabór zgłoszeń do Konkursu TEORIA i Stypendium PRAKTYKA 2019. Jak co roku wybrany zostanie najciekawszy tekst teoretyczny dotyczący relacji architektury i kultury oraz najlepszy architektoniczny pomysł na poprawę jakości przestrzeni publicznej. Zgłoszenia do 7 stycznia 2020 roku.
Dorte Mandrup w Warszawie Gościem kolejnego spotkania z cyklu Od wizji do projektu będzie duńska architektka Dorte Mandrup, autorka takich realizacji jak Wadden Sea Centre w Ribe czy Salling Tower w Aarhus. Na wykład zapraszają Fundacja im. Stefana Kuryłowicza oraz Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej.
Oddział Warszawa: 9 scen z miejskiego życia seniora Publikujemy film Agnieszki Dąbek, laureatki stypendium PRAKTYKA 2018, ukazujący wizję miasta przyszłości dostosowanego do potrzeb starzejącego się społeczeństwa.
Konkurs TEORIA i stypendium PRAKTYKA 2018 – wyniki Fundacja im. Stefana Kuryłowicza ogłosiła wyniki Konkursu TEORIA i stypendium PRAKTYKA 2018. Nagrodzono Zofię Zuchowicz i Małgorzatę Neumann za zwrócenie uwagi na kulturotwórczą rolę nieużytków oraz Agnieszkę Dąbek za wizję miasta dostosowanego do potrzeb starzejącego się społeczeństwa.
Architekt a inni uczestnicy procesu inwestycyjnego – ankieta Fundacja im. Stefana Kuryłowicza zaprasza architektów do wypełnienia krótkiej ankiety na temat współpracy z przedstawicielami różnych stron biorących udział w procesie inwestycyjnym. Wyniki posłużą m.in. do sformułowania wniosków dotyczących modelu komunikacji zawodowej architektów.