Kopuła geodezyjna

i

Autor: materiały prasowe

Kopuła geodezyjna ma pół wieku

2017-10-20 14:00

W tym roku mija 50 lat, odkąd na wystawie Expo w 1967 roku w Montrealu wzniesiono tzw. kopułę Fullera. O historii jej powstania przypomni wystawa w Centrum Dizajnu w Montrealu.

Twórcą nazwy kopuła geodezyjna jest Amerykanin Richard Buckminster Fuller, wynalazca, który nie ukończył studiów wyższych, ale za zasługi na polu kopuł geodezyjnych został uznany architektem i inżynierem, dzięki niemu kopuły geodezyjne stały się kanonem współczesnej architektury. Rozwinął on projekt niemieckiego inżyniera Walthera Bauersfelda, autora idei kopuł i projektanta kopuły o średnicy 16 m. Forma stworzona przez Fullera była jednak czterokrotnie większa. Wspólnie z architektem Shoji Sadao pokazali ją w 1967 roku na wystawie Expo w Montrealu.

Na wystawie przedstawione zostały nie tylko etapy rozwijania idei konstrukcji kopuły, ale także poruszona została rola kanadyjskich miast - Montrealu i Quebec w procesie badań nad innowacyjną strukturą. Na uwagę zasługuje fragment ekspozycji poświęcony sylwetkom różnych naukowców, między innymi postaci Jeffreya Lindsaya, urodzonego w 1924, pioniera eksperymentów na kopule.

Wśród eksponatów znalazły się fotografie i rysunki techniczne, a także szczegółowe modele w skali 1:1. Prezentowana kopuła geodezyjna o średnicy 20 m została stworzona przez studentów z montrealskiej École de design przy współpracy ze Studio Cube.

“Montréal’s Geodesic Dreams”. Wystawa czynna od 21 września do 10 grudnia 2017 roku

Centre de design UQAM

1440, rue Sanguinet

Montréal, Québec

Więcej szczegółów www.centrededesign.com