Zaślepka na obiekt leadowy Architektura

i

Autor: Archiwum Architektury

Krajobraz warszawski

2009-06-16 2:00

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków oraz Dom Spotkań z Historią zapraszają na forum dyskusyjne pt. Przestrzeń publiczna, przestrzeń społeczna - Jak ocieplić nasze miasto?

19 czerwca 2009 (piątek) godz. 18.00-20.00miejsce: Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, Warszawa

Rozmowa o tym, jak można ożywić przestrzeń publiczną i nadać jej przyjazny wymiar. W dyskusji udział wezmą: Krzysztof Domaradzki, autor projektu przebudowy Nowego Światu i Krakowskiego Przedmieścia, Jerzy Porębski, dziekan Wydziału Wzornictwa Przemysłowego ASP, Patryk Zaremba z Forum Rozwoju Warszawy oraz przedstawiciele organizacji mieszkańców, m.in. Rady Ulicy Smolnej. Spotkanie poprowadzi Tomasz Jastrun, poeta.

"Jak ocieplić nasze miasto?

Jak ożywić naszą zaniedbaną przestrzeń publiczną, jak ją ocieplić, nadać miejscom taki charakter, tak by miały ludzki i przyjazny, a nawet czasem przytulny wymiar?

Rodzi się w Polsce świadomość, że ładna i przyjazna przestrzeń publicza to dla miasta interes, przyciąga turystów, staje się wizytówką miejsca i przedmiotem dumy mieszkańców...

Wydaje się, że poplatały się języki wspóczesnej architektury, a my mieszkańcy miast, nie jesteśmy już pewni, czego chcemy, izolujemy się, a zarazem pragniemy być z innymi, żądamy przyjaznej przestrzeni publicznej i jednocześnie domagamy się bezpieczeństwa, co zwykle łączy się z zamknięciem, z wyłączeniem z życia miasta przestzreni do tej pory otwartej dla wszystkich...

Architektura zawsze była pomnikiem stanu rzeczy ludzkiej cywilizacji, ta współczesna przypomina o jej kryzysie. I tak polska architektura lat wolności jest nie tylko znakomitym świadectwem naszych ambicji, zapóźninia, skłócenia, zagubienia i niepokoju, ale też wyrazem nowych możliwości oraz wielkiej szansy etycznej i cywilizacyjnej..."

Tomasz Jastrun


Informacje: www.dsh.waw.pl

fotka z /zdjecia/dsh.JPG

i

Autor: Archiwum Architektury