Architektura MuratorWydarzeniaKrakowiak w pawilonie Miesa!

Krakowiak w pawilonie Miesa!

Artystka Katarzyna Krakowiak zaprasza do udziału w projekcie przygotowywanym dla pawilonu Miesa van der Rohe w Barcelonie. Ze słów ważnych dla pojedynczych osób powstanie uniwersalna architektoniczno-dźwiękowa instalacja, stanowiąca zapis obecnej sytuacji na świecie.

Krakowiak w pawilonie Miesa!
Katarzyna Krakowiak w przestrzeni pawilonu Miesa van der Rohe w Barcelonie; fot. Anna Mas

Jakie słowo jest dla ciebie na tyle ważne, że chcesz ocalić je dla przyszłości?  Za jakie chcesz wziąć odpowiedzialność i dodać do polifonicznej symfonii wielu głosów z całego świata? W momencie, w którym świat zatrzymał się z powodu pandemii koronawirusa, Katarzyna Krakowiak nawołuje, by nie odkładać życia na później, bo czas „w którym to wszystko się skończy” nie nadejdzie. Nasze losy to ciągłość – nie będzie żadnego końca pandemii, po którym powrócimy do życia jak dawniej – czytamy w informacji prasowej zapowiadającej przedsięwzięcie, kuratorowane przez Marcina Szczelinę z Architecture Snob i Ivana Blasiego z Fundacji Miesa van der Rohe w Barcelonie.

Aby wziąć udział w akcji wystarczy nagrać jedno, istotne słowo, a plik audio, wraz z krótkim uzasadnieniem wyboru, przesłać do 29 maja 2020 roku na adres letter@miesbcn.com. Powstała z nadesłanych nagrań kompozycja już wkrótce wypełni przestrzeń pawilonu Miesa van der Rohe w Barcelonie, stając się symbolicznym „wołaniem o nadzieję na przyszłość, pytaniem o obecny stan społeczności i możliwości jej przetrwania”.

Katarzyna Krakowiak jest artystką tworzącą instalacje rzeźbiarskie m.in. z wykorzystaniem dźwięków. W 2012 roku otrzymała specjalne wyróżnienie za wystawę w pawilonie Polski na 13. Biennale Architektury w Wenecji. W 2016 roku na zaproszenie redakcji „Architektury-murator” dla filharmonii w Szczecinie skomponowała utwór Jakby nic nie mogło spaść poza słońcem, który stanowił część wystawy  „Architektura muzyką przestrzeni”.

Czytaj też: Architektura muzyką przestrzeni - wystawa w filharmonii w Szczecinie |

Barceloński pawilon Miesa van der Rohe powstał w 1929 roku jako wejście do niemieckiej części wystawy światowej i po jej zamknięciu został rozebrany. W latach 1983-1986 władze Barcelony zleciły rekonstrukcję obiektu z rzeznaczeniem na funkcje kulturalne. Katarzyna Krakowiak jest pierwszą polską artystką, której praca zostanie zaprezentowana w tym miejscu.

Kuratorzy: Marcin Szczelina (Architecture Snob) i Ivan Blasi (Fundacja Mies van der Rohe).
Partnerzy: Instytut Adama Mickiewicza oraz Polski Instytut Kultury w Madrycie.

SORRY: Rajkowska przeciw łamaniu praw migrantów Przy poznańskiej Kaponierze powstał betonowy mur z odłamkami szkła na szczycie. To instalacja SORRY Joanny Rajkowskiej. Rzeźba nawiązuje do muru budowanego na granicy polsko-białoruskiej.
Dość patriarchalnych symboli w przestrzeni publicznej! Pomnik konny Izy Rutkowskiej Polska artystka Iza Rutkowska rozprawia się z patriarchalnymi symbolami opresji w przestrzeni publicznej państw kolonialnych. Zaczęła od Hiszpanii, teraz czas na Włochy i Francję.
Plastique Fantastique – artyści w obliczu pandemii Plastique Fantastique to duet artystyczny z Berlina, w którego skład wchodzą Marco Canevacci (Dr. Trouble) i Yena Young (Ms. Bubble). Od ponad 20 lat ich wielkoformatowe, pneumatyczne instalacje goszczą w miastach całej Europy. Ostatnio berlińskich artystów nurtuje temat pandemii i niezwykłych warunków życia, których za jej sprawą doświadczamy.
Ekspozycja reliktów palatium Mieszka I na Ostrowie Tumskim w Poznaniu Na Ostrowie Tumskim w Poznaniu udostępniono zwiedzającym instalację przestrzenną upamiętniającą pierwszy pałac Mieszka I. Założenie architektoniczne budowniczych z X wieku zostało odwzorowane w formie odlewów ze szkła artystycznego.
Makaronowy plac zabaw – celebrowanie rocznic po amerykańsku W 2015 roku 70-tysięczne Muncie w stanie Indiana obchodzi 150 rocznicę nadania praw miejskich. Lokalne władze postanowiły jednak nie upamiętniać jubileuszu kolejnym pomnikiem, ale zrealizować tymczasową instalację, która zachęcałaby mieszkańców do zabawy i interakcji.
Jak śnią się miasta? Instalacja zbudowana z dźwięków i zapachów Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach zaprasza do udziału w projekcie Justyny Gruszczyk Imperium Snu. W sklepach, taksówkach, na dworcu wysłuchać będzie można marzeń sennych mieszkańców Katowic