Architektura MuratorWydarzeniaKrakowiak w pawilonie Miesa!

Krakowiak w pawilonie Miesa!

Artystka Katarzyna Krakowiak zaprasza do udziału w projekcie przygotowywanym dla pawilonu Miesa van der Rohe w Barcelonie. Ze słów ważnych dla pojedynczych osób powstanie uniwersalna architektoniczno-dźwiękowa instalacja, stanowiąca zapis obecnej sytuacji na świecie.

Krakowiak w pawilonie Miesa!
Katarzyna Krakowiak w przestrzeni pawilonu Miesa van der Rohe w Barcelonie; fot. Anna Mas

Jakie słowo jest dla ciebie na tyle ważne, że chcesz ocalić je dla przyszłości?  Za jakie chcesz wziąć odpowiedzialność i dodać do polifonicznej symfonii wielu głosów z całego świata? W momencie, w którym świat zatrzymał się z powodu pandemii koronawirusa, Katarzyna Krakowiak nawołuje, by nie odkładać życia na później, bo czas „w którym to wszystko się skończy” nie nadejdzie. Nasze losy to ciągłość – nie będzie żadnego końca pandemii, po którym powrócimy do życia jak dawniej – czytamy w informacji prasowej zapowiadającej przedsięwzięcie, kuratorowane przez Marcina Szczelinę z Architecture Snob i Ivana Blasiego z Fundacji Miesa van der Rohe w Barcelonie.

Aby wziąć udział w akcji wystarczy nagrać jedno, istotne słowo, a plik audio, wraz z krótkim uzasadnieniem wyboru, przesłać do 29 maja 2020 roku na adres letter@miesbcn.com. Powstała z nadesłanych nagrań kompozycja już wkrótce wypełni przestrzeń pawilonu Miesa van der Rohe w Barcelonie, stając się symbolicznym „wołaniem o nadzieję na przyszłość, pytaniem o obecny stan społeczności i możliwości jej przetrwania”.

Katarzyna Krakowiak jest artystką tworzącą instalacje rzeźbiarskie m.in. z wykorzystaniem dźwięków. W 2012 roku otrzymała specjalne wyróżnienie za wystawę w pawilonie Polski na 13. Biennale Architektury w Wenecji. W 2016 roku na zaproszenie redakcji „Architektury-murator” dla filharmonii w Szczecinie skomponowała utwór Jakby nic nie mogło spaść poza słońcem, który stanowił część wystawy  „Architektura muzyką przestrzeni”.

Czytaj też: Architektura muzyką przestrzeni - wystawa w filharmonii w Szczecinie |

Barceloński pawilon Miesa van der Rohe powstał w 1929 roku jako wejście do niemieckiej części wystawy światowej i po jej zamknięciu został rozebrany. W latach 1983-1986 władze Barcelony zleciły rekonstrukcję obiektu z rzeznaczeniem na funkcje kulturalne. Katarzyna Krakowiak jest pierwszą polską artystką, której praca zostanie zaprezentowana w tym miejscu.

Kuratorzy: Marcin Szczelina (Architecture Snob) i Ivan Blasi (Fundacja Mies van der Rohe).
Partnerzy: Instytut Adama Mickiewicza oraz Polski Instytut Kultury w Madrycie.

Makaronowy plac zabaw – celebrowanie rocznic po amerykańsku W 2015 roku 70-tysięczne Muncie w stanie Indiana obchodzi 150 rocznicę nadania praw miejskich. Lokalne władze postanowiły jednak nie upamiętniać jubileuszu kolejnym pomnikiem, ale zrealizować tymczasową instalację, która zachęcałaby mieszkańców do zabawy i interakcji.
Jak śnią się miasta? Instalacja zbudowana z dźwięków i zapachów Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach zaprasza do udziału w projekcie Justyny Gruszczyk Imperium Snu. W sklepach, taksówkach, na dworcu wysłuchać będzie można marzeń sennych mieszkańców Katowic
Szklana pułapka w CIECH-u Wypełniony roślinami szklany kub pomysłu Nicolasa Grospierre'a to ostatni żywy element w budynku, który za chwilę zniknie. Instalacja - podświetlone akwarium - z resztkami zwiędłych roślin w środku została pomyślana jako dopełnienie historii budynku. Mini-ogród będzie stał przez 10 kolejnych dni, aż do momentu zburzenia obiektu.
The Morning Line - Matthew Ritchie Współczesna sztuka na całym świecie zmienia się pod wpływem środków przekazu. Projekt odnosi się do holograficznej zasady potwierdzającej myśl, że wszechświat jest rodzajem obrazu.
Światłotrysk Neon, w kształcie wielkiej szklanki z uciekającymi w niebo bąbelkami różowej oranżady ma 17 metrów wysokości i został zaprojektowany przez Maurycego Gomulickiego. Instalacja znajduje się w ogólnodostępnej przestrzeni miejskiej, na terenie warszawskiego parku Kępa Potocka.
Świątynia handlu mekką dla wielbicieli sztuki nowoczesnej Przy domu handlowym Renoma we Wrocławiu stanęła instalacja Moniki Sosnowskiej, znanej w świecie młodej artystki. Rzeźba nawiązując do tradycji miejsca jest hołdem złożonym polskiemu socmodernizmowi.