Międzynarodowe Biennale Architektury organizowane jest w Krakowie już od 30 lat z przerwami (zaistniało również jako triennale). Jednak, jak piszą organizatorzy, teraz ma szansę powrotu na mapę kulturalnych wydarzeń w pierwotnej formie – jako biennale.
Tegoroczne MBA nosi tytuł Ludzki wymiar miejskich przestrzeni, a w jego programie znalazły się m.in. wystawy pokonkursowe (projekty zrealizowane i projekty koncepcyjne), konferencja Wolny rynek – lepsze miasto? 25 lat wolnorynkowych doświadczeń polskich architektów oraz cykl wykładów projektujących w Polsce zagranicznych architektów. Organizator: SARP Oddział Kraków. Współorganizator: Jacek Majchrowski – Prezydent Miasta Krakowa.
Zakończyła się budowa nowej hali sportowej w Krakowie. Kino plenerowe, warzywnik oraz biblioteka na dachu to tylko niektóre pomysły uczniów, które architekci z ARP Manecki uwzględnili w projekcie obiektu.
W niedawnym konkursie na modernizację placu Juliusza Kossaka w Krakowie studio4SPACE otrzymało III nagrodę. Jury doceniło ideę przekształcenia tego miejsca w gęsto zazieleniony plac miejski. Prezentujemy wypowiedź współautora projektu Bartosza Dendury.
Projekt to próba przeniesienia idei klubu studenckiego z czasów PRL-u we współczesność. Jest więc tu miejsce i na scenę, i browar, i sale dla biznesu. O realizacji biura Stożek Architekci pisze Marcin Brataniec.
Krakowski biurowiec AFI V.Offices projektu Iliard Architecture & Interior Design otrzymał certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding, zdobywając aż 98,87%. To najwyższy wynik w historii systemu certyfikacji operatora BRE Global dla polskiej inwestycji. Biorąc zaś pod uwagę klasyfikację budynków BREEAM International, jest to najwyżej oceniony budynek biurowy na świecie.