Kryzys sacrum
Po trudnych dziesięcioleciach zniewolenia, Kościół w wolnej Polsce przeszedł chrypkę pomieszania stylów, by w ostatnich latach jego architektoniczny głos stał się bełkotem. Wykład Jarosława Trybusia, zdobywcy Złotego Lwa na XI Biennale Architektury w Wenecji za projekt „Hotel Polonia”.
Galeria Sztuki „Wozownia” w Toruniu zaprasza na wykład
23 lutego (wtorek) godz. 17.00
Toruń, ul. Ducha Św. 6
w s t ę p w o l n y
Jarosław Trybuś K r y z y s s a c r u m
„Architektura sakralna jest bogatym konglomeratem grupowych tęsknot wspólnoty religijnej, zasad porządkujących narzucanych przez hierarchię, a także mód i stylów, jakimi żyje epoka. To odbicie gustów, potrzeb i ambicji. Wiele daje się więc z niej wyczytać. Między innymi stan religii, która ją wydała. A ten nie wydaje się najlepszy. Po trudnych dziesięcioleciach zniewolenia, w których Kościół przemawiał głosem jasnym, twardo opowiadając się za wskazaniami soborowej odnowy - w wolnej Polsce przeszedł chrypkę pomieszania stylów, by w ostatnich latach jego architektoniczny głos stał się bełkotem. Bełkotem wstecznictwa, zaściankowości, niestosownego monumentalizmu. Sacrum tymczasem przenosi się w inne sfery.” (Jarosław Trybuś)
Jarosław Trybuś jest historykiem sztuki, krytykiem architektury (absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) specjalizującym się w architekturze niezrealizowanej. Od 2008 pracownik Instytutu Stefana Starzyńskiego w Warszawie. Autor wielu publikacji w magazynach architektonicznych i kulturalnych, cyklu wykładów autorskich oraz wystaw. Laureat Medalu Młodej Sztuki w dziedzinie krytyki artystycznej (Poznań 2006), Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009) za projekt pawilonu polskiego „Hotel Polonia” – zdobywcy Złotego Lwa na XI Biennale Architektury w Wenecji w 2008 roku oraz Dyplomu Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi dla promocji Polski w świecie (2009).
Zapraszamy na wykłady wszystkich, którzy architekturą się interesują, chcą lepiej zrozumieć założenia i różnorodne nurty współczesnej architektury, nauczyć się lepiej ją postrzegać i zobaczyć, że architektura może być odczytywana na wielu poziomach. Autorka cyklu wykładów o architekturze współczesnej: Teresa Dudzińska (teressad@wp.pl)
Informacje: www.wozownia.pl
