Kryzys sacrum

Po trudnych dziesięcioleciach zniewolenia, Kościół w wolnej Polsce przeszedł chrypkę pomieszania stylów, by w ostatnich latach jego architektoniczny głos stał się bełkotem. Wykład Jarosława Trybusia, zdobywcy Złotego Lwa na XI Biennale Architektury w Wenecji za projekt „Hotel Polonia”.

Galeria Sztuki „Wozownia” w Toruniu zaprasza na wykład
23 lutego (wtorek) godz. 17.00
Toruń, ul. Ducha Św. 6
w s t ę p w o l n y

Jarosław Trybuś K r y z y s s a c r u m

„Architektura sakralna jest bogatym konglomeratem grupowych tęsknot wspólnoty religijnej, zasad porządkujących narzucanych przez hierarchię, a także mód i stylów, jakimi żyje epoka. To odbicie gustów, potrzeb i ambicji. Wiele daje się więc z niej wyczytać. Między innymi stan religii, która ją wydała. A ten nie wydaje się najlepszy. Po trudnych dziesięcioleciach zniewolenia, w których Kościół przemawiał głosem jasnym, twardo opowiadając się za wskazaniami soborowej odnowy - w wolnej Polsce przeszedł chrypkę pomieszania stylów, by w ostatnich latach jego architektoniczny głos stał się bełkotem. Bełkotem wstecznictwa, zaściankowości, niestosownego monumentalizmu. Sacrum tymczasem przenosi się w inne sfery.” (Jarosław Trybuś)

Jarosław Trybuś jest historykiem sztuki, krytykiem architektury (absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) specjalizującym się w architekturze niezrealizowanej. Od 2008 pracownik Instytutu Stefana Starzyńskiego w Warszawie. Autor wielu publikacji w magazynach architektonicznych i kulturalnych, cyklu wykładów autorskich oraz wystaw. Laureat Medalu Młodej Sztuki w dziedzinie krytyki artystycznej (Poznań 2006), Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009) za projekt pawilonu polskiego „Hotel Polonia” – zdobywcy Złotego Lwa na XI Biennale Architektury w Wenecji w 2008 roku oraz Dyplomu Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi dla promocji Polski w świecie (2009).


Zapraszamy na wykłady wszystkich, którzy architekturą się interesują, chcą lepiej zrozumieć założenia i różnorodne nurty współczesnej architektury, nauczyć się lepiej ją postrzegać i zobaczyć, że architektura może być odczytywana na wielu poziomach. Autorka cyklu wykładów o architekturze współczesnej: Teresa Dudzińska (teressad@wp.pl)

Informacje: www.wozownia.pl

fotka z /zdjecia/trybus_art.jpg
Pawilon Polski na Biennale Architektury w Wenecji 2023 Poznaliśmy wyniki konkursu projekt wystawy w pawilonie Polski na Biennale Architektury w Wenecji 2023. Zwyciężyła koncepcja kuratorska kulturoznawcy Jacka Sosnowskiego, który do współpracy zaprosił artystkę Annę Barlik i architekta Marcina Strzałę.
Konkurs na projekt wystawy w pawilonie Polski na Biennale Architektury w Wenecji 2023 Trwa konkurs na kuratorski projekt polskiej wystawy, która zostanie zaprezentowana w ramach 18. Biennale Architektury w Wenecji. Termin składania projektów upływa 30 września.
Lesley Lokko kuratorką biennale architektury w Wenecji 2023 Lesley Lokko została wybrana na kuratorkę 18. biennale architektury w Wenecji. Ta ghańsko-szkocka architektka jest nie tylko wykładowczynią i badaczką, ale też autorką poczytnych powieści obyczajowych, których akcja rozgrywa się głównie w Afryce. Lokko będzie pierwszą czarnoskórą kuratorką weneckiej wystawy.
Projekt ekspertów z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej na Biennale Architektury w Wenecji Nieinwazyjny System Pomiarowy, pozwalający analizować ruch miejski, został zaprezentowany podczas tegorocznego Biennale Architektury w Wenecji. Za jego opracowaniem stoi zespół ekspertów z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.
Cyfrowe platformy, miasto i pandemia Pandemia przyspieszyła nowy podział miejskich ról. W miejsce rządów, które nie były w stanie zaspokoić różnych potrzeb w czasie lockdownu, kiedy ludzie nie mogli wychodzić z domu, pojawiły się platformy cyfrowe. Weszły w tę lukę i zajęły quasi-rządowe pozycje. Autorzy książki Platform Urbanism and Its Discontents oraz wystawy w austriackim pawilonie na tegorocznym biennale w Wenecji o wpływie na miasto internetowych graczy, takich jak Google, Uber czy Airbnb.
Międzynarodowy konkurs dla studentów na projekt ławki w Wenecji Curators Collective, zrzeszający kuratorów blisko 50 pawilonów narodowych tegorocznego Biennale Architektury w Wenecji, zaprasza do udziału w międzynarodowym konkursie studenckim na projekt ławki, która zostanie zrealizowana w przestrzeni miasta. Zgłoszenia do 7 lipca!