Architektura MuratorWydarzeniaKto, jak i dla kogo buduje obraz historii w nowych polskich muzeach?

Kto, jak i dla kogo buduje obraz historii w nowych polskich muzeach?

Sztuka współczesna stała się popularnym narzędziem budowania obrazu najnowszej historii Polski. Debata z udziałem dyrektorów pięciu nowo powstających muzeów. Warto dowiedzieć się co dyrektorzy mają do powiedzenia.

22 stycznia 2010 (piątek), godz. 17.00
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie / ul. Pańska 3

Uczestnicy:

Jerzy Halbersztadt, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich
Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski
Paweł Machcewicz, dyrektor Muzeum Drugiej Wojny Światowej
Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego
oraz Joanna Mytkowska, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

prowadzenie: Marek Beylin

Sztuka współczesna stała się popularnym narzędziem budowania obrazu najnowszej historii Polski. Sam proces tworzenia opisu tejże historii jest zjawiskiem szeroko dyskutowanym, często wywołującym gorące spory. Rywalizują ze sobą przeciwstawne narracje, a ich wyrazicielami stają się nowo powstające publiczne muzea. Dynamiczny, zróżnicowany obraz przeszłości, jaki wyłania się z tych debat, jest ważną wartością w życiu publicznym. W tej sytuacji istotne jest postawienie pytania kto, jak i dla kogo buduje tenże obraz. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie pozostaje stroną w tej dyskusji, równocześnie jednak stara się nie tracić perspektywy krytycznej i próbuje analizować proces zmieniania się sztuki w propagandę.

Debata z udziałem dyrektorów pięciu nowych polskich muzeów jest nawiązaniem do wystawy 3xTAK, której tematem jest polityczne i społeczne zaangażowanie sztuki.

Finisaż wystawy "3xTAK"

spotkanie z autorką filmu "Mur i wieża" Yael Bartaną
23 stycznia 2010 (sobota), godz. 18.00


Informacje: www.artmuseum.pl

 

Kadr z filmu Mur i Wieża, fot. Magda Wunsche

fotka z /zdjecia/muriwieza.jpg
Gdynia i Tel Awiw w Warszawie. Debata Bogna Świątkowska, Justyna Glusman, Jakub Bielecki i Paweł Kowalski porozmawiają w Muzeum POLIN o tym, czego Warszawa może nauczyć się od Gdyni i Tel Awiwu.
Młode dziedzictwo – chronić, ale jak? Debata Jaka jest wartość „najntisów”, czyli architektury lat 90.? Na zakończenie cyklu warsztatów „Uwaga! Zabytek” odbędzie się debata o ochronie młodego dziedzictwa architektury z udziałem Michała Krasuckiego, Anny Cymer, Aleksandry Stępień-Dąbrowskiej i Mikołaja Kołacza.
Dojrzałość dobrze zaprojektowana. Debata Jak uwzględnić potrzeby osób starszych w projektowaniu? Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Nowolipie zaprasza na dyskusję 23 marca.
"Uniwersytet Warszawski jutra. Innowacje w przestrzeni kampusów" - debata architektoniczna na UW Jaki może być przyszłość uczelnianych kampusów? Na to pytanie spróbują odpowiedzieć architekci z Polski i zagranicy. W najbliższy czwartek Uniwersytet Warszawski zaprasza na spotkanie z serii "Widoki na przyszłość".
I komu to przeszkadzało? Debata W najbliższy wtorek odbędzie się debata poświęcona najnowszym wyburzeniom i przekształceniom warszawskiej architektury. Wydarzenie towarzyszy premierze strony internetowej www.tubylotustalo.pl, na której znajdzie się mapa nieistniejących stołecznych zabytków.
Mies van der Rohe Award 2013. Debata Otwieranie nowych horyzontów Pięć okrągłych stołów, przy każdym zaś moderator, laureat nagrody, zdobywca wyróżnienia, finalista z 2013 roku, krytyk architektury, członek jury z 2013 roku oraz architekt z Barcelony - debatę Otwieranie nowych horyzontów/ Breaking New Ground opisuje Ivan Blasi