Architektura MuratorWydarzeniaKulturalny dom na czas pandemii

Kulturalny dom na czas pandemii

Specjalne wydanie Culture.pl poświęcone jest domom: od sztuki powstałej w mieszkaniach artystów, przez filmowe retrospekcje po przegląd pojawiających się najczęściej w polskim krajobrazie form budynków jednorodzinnych.

Kulturalny dom na czas pandemii
Pokaz wyposażenia wnętrz mieszkalnych w systemie W-70, aranżacja: zespół projektowy Zakładu Struktur Użytkowych Instytutu Wzornictwa Przemysłowego (pod kier. Marii Sienko i Romana Terlikowskiego), fot. dzięki uprzejmości Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie/Zachęta Narodowa Galeria Sztuki.

Pandemia sprawia, że na nowo odkrywamy drzemiący w czterech ścianach potencjał. Polska kultura pełna jest wybitnych dzieł, które nie tylko powstały w domu, ale również jest on ich głównym tematem lub kontekstem – tłumaczy ideę aktualnego wydania internetowego magazynu Barbara Schabowska, p.o. dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza. Ten odcinek Culture.pl dotyczy w równym stopniu polskiego domu, jak i mieszkania.

Janusz R. Kowalczyk wspomina czasy PRL-u, a konkretnie 9-letnie życie trzyosobowej rodziny na powierzchni 19,5 m kwadratowych. Patryk Zakrzewski sprawdza, jak popularne seriale, m.in. Dom, Czterdziestolatek i Alternatywy 4, pokazywały kondycję ówczesnego polskiego mieszkalnictwa i obyczaje z nim związane, w tym relacje sąsiedzkie czy trendy aranżacji wnętrz. Bartosz Staszczyszyn opowiada, jak domy na planie filmowym urządzali najwybitniejsi polscy scenografowie. A Piotr Policht opisuje najbardziej znane polskie projekty artystyczne powstałe właśnie w domu – Józefa Robakowskiego filmującego z okna, Katarzynę Przezwańską przerabiającą mieszkanie na wielką rzeźbę, Zdzisława Jurkiewicza obserwującego gwiazdy...

Czytaj też: Jak mieszka polski architekt? |

W przeglądzie Anny Cymer znajdziemy natomiast omówienie form domów jednorodzinnych spopularyzowanych w Polsce po 1989 roku. To opowieść nie tylko o architekturze, ale i o nas samych, naszych ambicjach i aspiracjach. Wszak dom jednorodzinny jest wciąż symbolem statusu, który chcemy zakomunikować otoczeniu - zachęcają twórcy portalu Culture.pl. W zestawieniu m.in. minimalizm na bogato, przebudowa kostki, współczesny dom stodoła i odrębna kategoria, pod hasłem oryginalność - domy Roberta Koniecznego.

https://culture.pl/pl

Dom stodoła: nieustający trend w architekturze. Najpiękniejsze domy stodoły w Polsce Dom stodoła cieszy się nieustającą popularnością. Tak zwane modern barn przywołują marzenia o prostym życiu na wsi, blisko natury i tradycji, oferując jednocześnie nowoczesną i komfortową przestrzeń do mieszkania. Prezentujemy kilka przykładów zrealizowanych ostatnio w Polsce domów w stylu nowoczesnej stodoły.
Domy Sąsiedzkie pod Warszawą projektu pracowni exexe Zespół czterech domów w zabudowie bliźniaczej to najnowszy projekt warszawskiej pracowni exexe prowadzonej przez Ligię Krajewską i Jakuba Pstrasia.
Dom Kereta na liście Iconic Houses Warszawski Dom Kereta został wpisany na światową listę, na której znajdują się najlepsze, warte zwiedzenia dwudziestowieczne i współczesne domy.
Domy Grupy Wyszehradzkiej. Zgłoszenia V4 FAMILY HOUSES. Domy jednorodzinne w krajach Grupy Wyszehradzkiej to podróżująca wystawa organizowana przez Stowarzyszenie Architektów Węgierskich. Zgłoszenia mogą nadsyłać również polscy architekci.
Najlepsze domy jednorodzinne 2018 W „A-m” rzadko publikujemy domy. Nie dlatego, że ich nie cenimy. Po prostu z setek projektów staramy się wybierać jedynie te, które wnoszą coś nowego do dyskursu o zabudowie jednorodzinnej w naszym kraju. Prezentujemy najlepsze polskie domy 2018.
Najlepsze domy Grupy Wyszehradzkiej 2018 Krakowski oddział SARP zaprasza na kolejną edycję wystawy prezentującej najciekawsze domy jednorodzinne krajów Grupy Wyszehradzkiej. Wernisaż 10 stycznia 2019 roku.