Architektura MuratorWydarzeniaKulturalny dom na czas pandemii

Kulturalny dom na czas pandemii

Specjalne wydanie Culture.pl poświęcone jest domom: od sztuki powstałej w mieszkaniach artystów, przez filmowe retrospekcje po przegląd pojawiających się najczęściej w polskim krajobrazie form budynków jednorodzinnych.

Kulturalny dom na czas pandemii
Pokaz wyposażenia wnętrz mieszkalnych w systemie W-70, aranżacja: zespół projektowy Zakładu Struktur Użytkowych Instytutu Wzornictwa Przemysłowego (pod kier. Marii Sienko i Romana Terlikowskiego), fot. dzięki uprzejmości Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie/Zachęta Narodowa Galeria Sztuki.

Pandemia sprawia, że na nowo odkrywamy drzemiący w czterech ścianach potencjał. Polska kultura pełna jest wybitnych dzieł, które nie tylko powstały w domu, ale również jest on ich głównym tematem lub kontekstem – tłumaczy ideę aktualnego wydania internetowego magazynu Barbara Schabowska, p.o. dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza. Ten odcinek Culture.pl dotyczy w równym stopniu polskiego domu, jak i mieszkania.

Janusz R. Kowalczyk wspomina czasy PRL-u, a konkretnie 9-letnie życie trzyosobowej rodziny na powierzchni 19,5 m kwadratowych. Patryk Zakrzewski sprawdza, jak popularne seriale, m.in. Dom, Czterdziestolatek i Alternatywy 4, pokazywały kondycję ówczesnego polskiego mieszkalnictwa i obyczaje z nim związane, w tym relacje sąsiedzkie czy trendy aranżacji wnętrz. Bartosz Staszczyszyn opowiada, jak domy na planie filmowym urządzali najwybitniejsi polscy scenografowie. A Piotr Policht opisuje najbardziej znane polskie projekty artystyczne powstałe właśnie w domu – Józefa Robakowskiego filmującego z okna, Katarzynę Przezwańską przerabiającą mieszkanie na wielką rzeźbę, Zdzisława Jurkiewicza obserwującego gwiazdy...

Czytaj też: Jak mieszka polski architekt? |

W przeglądzie Anny Cymer znajdziemy natomiast omówienie form domów jednorodzinnych spopularyzowanych w Polsce po 1989 roku. To opowieść nie tylko o architekturze, ale i o nas samych, naszych ambicjach i aspiracjach. Wszak dom jednorodzinny jest wciąż symbolem statusu, który chcemy zakomunikować otoczeniu - zachęcają twórcy portalu Culture.pl. W zestawieniu m.in. minimalizm na bogato, przebudowa kostki, współczesny dom stodoła i odrębna kategoria, pod hasłem oryginalność - domy Roberta Koniecznego.

https://culture.pl/pl

V4 Family Houses 2021: najpiękniejsze domy Grupy Wyszehradzkiej Krakowski oddział SARP zaprasza na wystawę „V4 Family Houses 2021”. Wśród kilkunastu najciekawszych domów jednorodzinnych z Czech, Słowacji i Węgier tradycyjnie znalazły się też polskie realizacje. Wybrało je jury pod przewodnictwem architektki Marleny Wolnik.
Barometr zdrowych domów 2021 Zapraszamy na premierę kolejnej edycji raportu Barometr zdrowych domów. W spotkaniu on-line udział wezmą m.in. Agnieszka Sosnowska, dyrektor Departamentu Ochrony Powietrza i Polityki Miejskiej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich i Kamil Wyszkowski,  przedstawiciel UN Global Compact Network Poland.
V4 Family Houses 2020, czyli domy Grupy Wyszehradzkiej w nowej formule Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków zaprasza na wernisaż wystawy „V4 Family Houses 2020”. Spotkanie w formule on-line już  13 kwietnia! „Architektura-murator” tradycyjnie jest patronem medialnym ekspozycji.
Dom stodoła: nieustający trend w architekturze. Najpiękniejsze domy stodoły w Polsce Dom stodoła cieszy się nieustającą popularnością. Tak zwane modern barn przywołują marzenia o prostym życiu na wsi, blisko natury i tradycji, oferując jednocześnie nowoczesną i komfortową przestrzeń do mieszkania. Prezentujemy kilka przykładów zrealizowanych ostatnio w Polsce domów w stylu nowoczesnej stodoły.
Domy Sąsiedzkie pod Warszawą projektu pracowni exexe Zespół czterech domów w zabudowie bliźniaczej to najnowszy projekt warszawskiej pracowni exexe prowadzonej przez Ligię Krajewską i Jakuba Pstrasia.
Dom Kereta na liście Iconic Houses Warszawski Dom Kereta został wpisany na światową listę, na której znajdują się najlepsze, warte zwiedzenia dwudziestowieczne i współczesne domy.